DENGELİ BESLENME D vitamini seviyeleriniz nasıl

D vitamininin birçok biyolojik aktivite üzerinde öyle bir etkisi vardır ki, birçok ‘mucize vitamin’ tarafından yeniden adlandırılmıştır. Bu sebeple dengeli beslenme d vitamini seviyeleriniz nasıl? sorusunun cevabı çok önemlidir.

İyi D vitamini kaynakları nelerdir?

Diğer tüm vitaminler gibi, D vitamini de yiyeceklerden gelir. Daha spesifik olarak, bir hayvan kaynağından (örneğin Somon, Sardalya, Ton Balığı, Süt , Yumurta) geliyorsa D3 vitamini veya bir bitki kaynağından (örn. Shitake mantarı) geliyorsa D3 vitamini almış olursunuz.

Daha sonra hem D2 hem de D3 vitaminlerinin vücut tarafından kullanılabilmesi için dönüştürülmesi gerekir.

D vitamini özel bir statüye sahip bir vitamindir çünkü güneş ışığında zaman geçirerek alabileceğiniz tek vitamindir. Güneş ışığı, cilt hücrelerindeki kolesterolden D vitamini sentezini teşvik eder ve bu, insan vücudu tarafından hemen kullanıldığı için en iyi yoldur. Bu nedenle D vitamini genellikle güneş ışığı vitamini olarak da adlandırılır.

D vitamininin fonksiyonları nelerdir?

D vitamini esas olarak kemik mineralizasyonu ve kemik sağlığını düzenleyen kalsiyum ve fosfor emilimini artıran endokrin fonksiyonu ile bilinir.

Bununla birlikte, şimdi D vitamininin kardiyovasküler sağlık, bağışıklık, otoimmün durumlar, insülin düzenlemeleri, ruh hali ve hücre farklılaşması gibi diğer bazı durumlar üzerinde de etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Bu nedenle, uygun D vitamini seviyesine sahip olduğunuzdan emin olmak çok önemlidir. Optimal seviyeler 50-150nmol / l’de belirlenir. Bir eksikliğin veya fazlalığın birbirleri kadar zararlı olacağını ve aynı belirti ve semptomlara sahip olma eğiliminde olduklarını belirtmek ilginçtir.

Daha fazla dikkat gerektiren durumlar ve koşullar

Derideki D vitamini üretimi üç faktöre bağlıdır; enlem, mevsim ve günün saati. Bu, Örneğin İngiltere’de kışın güneşe maruz kalmanın D vitamininin doğal üretimi için yeterli olmadığı anlamına gelir.

D vitamini alımına özellikle dikkat etmesi gereken kişiler şunlardır:

  • Koyu tenli, kapalı tenli veya güneş kremi kullanan kişiler daha az D vitamini sentezler.
  • Bazı ilaç türleri D vitamini seviyelerini tüketir. Uzun vadede eksiklikten kaçınmak için her zaman doktorunuzla durumunuzu kontrol ettiğinizden emin olun.
  • Obez olan veya kapalı yerde yaşam tarzı olan kişilerin eksikliği daha İnce bağırsak rezeksiyonları veya yağ emilim bozukluğu gibi sindirim sorunları olan kişilerin de yetersiz olma olasılığı daha yüksektir.
  • Hamile ve emziren kadınların yanı sıra beş yaşın altındaki çocuklar da D vitamini kaynaklarını dahil etmek için ekstra özen göstermelidir.
  • Yaşlılar vitamin sentezleme kapasitesine sahiptir.

dengeli beslenme d vitamini seviyeleriniz nasıl

Her zaman güneşte güvende kalın. Güneş yanığı almak D vitamini seviyenizi yükseltmenize yardımcı olmaz.

Sonbaharda yılda en az bir kez D vitamini seviyenizi kontrol ettirin. 

Sadece doğru D vitamini seviyesine sahip olmak sağlığınızda ve yaşamınızda önemli bir fark yaratabilir.

Diyetisyen Nursena Ardalı Diyetisyen Merkezi ( bursadiyetisyeni )

 

DENGELİ BESLENME D vitamini seviyeleriniz nasıl
DENGELİ BESLENME D vitamini seviyeleriniz nasıl
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın