İş yerinde doğru beslenme

Hiç şüphe yok ki, besinler vücudun yakıtıdır . Sağlıklı ve dengeli beslenme beyni en iyi şekilde çalıştırarak vücuda hem fiziksel hem de zihinsel güç katar, çünkü sağlıklı ve dengeli bir diyet beyine glikoz şekeri ve önemli vitaminler sağlar. Özellikle iş sırasında, İş yerinde doğru beslenme için minerallere ihtiyaç vardır. Bu odaklanmaya, yaratıcılığa ve üretime yardımcı olur .

İş yerinde doğru beslenme

İş yerinde doğru beslenme; aktivitelerimizde, düşünmemizde, yaratıcılıkta ve çeşitli problemleri çözmemizde yardımcı olur.

Beyin hücreleri için ana besin karbonhidratlardan elde ettiğimiz glikozdur , bu nedenle beynin en iyi performansını elde etmek için, nörotransmiterlerin performansını sürdürmek için vücuda karbonhidrat sağlamak gerekir . Vücuda bağırsaktan yavaşça emilen kompleks karbonhidratlar sağlamanın daha iyi olduğunu unutmayalım. Kompleks karbonhidratlar vücuda yavaş yavaş glikoz şekeri sağlarlar. Tatlı olan gıdalardan yani hızlı emilen basit şekerlerden uzak durun. Şeker ve beyaz ekmek gibi gıdalar çabuk emilen ve yedikten iki saat sonra depresyona , yorgunluk ve halsizlik hissine neden olan gıdalardır.

İş yerinde beslenme  ile ilgili ipuçlarından biri, kahvaltı menüsünün vücuda ve beyin hücrelerine glikoz şekeri sağlamak için kompleks karbonhidratlar içermesi gerektiğidir.

Sağlık ve Beslenme

Kahvaltı öğününde bulunması gereken yiyecekler :

Meyveler, sebzeler, esmer ekmek, yumurta, peynir veya fasulyeden elde edilen protein ,  doğal karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve folik asit sağlayan süt, yulaf taneleri ve doğal meyve sularının kahvaltımıza dahil edilmesi gerekir.

Çay ve  kafein içeren içecekleri  aşırıya kaçmadan tüketmek, hafızayı canlandırmaya ve dikkati artırmaya yardımcı olur, veya sakinleştirici özelliği olan nane otlu yeşil çay içmekte hafızayı harekete geçirir.

Çalışma sırasındaki  beslenmede  besin değeri yüksek olan ama hafif öğünler tüketilmeli, besin değeri olmayan yağlı öğünlerden kaçınılmalıdır.

Balık ve Sebzeler

Ton balığı, uskumru ve somon gibi balıklar, omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı olan doymamış yağları içerir ve bu da hafızayı, öğrenme hızını ve işyerindeki üretkenliğimizi geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca doymamış yağlar beynin işleyişini sürdürür ve bu da Alzheimer hastalığına yakalanma riskimizi azaltır.

Beyini kontrol eden bir nörotransmiter olan dopaminin oluşumuna yardımcı , B vitamini açısından zengin yeşil yapraklı sebzeler den ıspanak, su teresi, maydanoz , marul ve yeşil soğan beynin çalışmasında ve güçlenmesinde ve serotonin oluşumunda yararlıdırlar.   Serotonin, vücudu yatıştırır ve ruh halinizi iyileştirir .

Ara öğün olarak fındık ve meyve tüketimi

Kavrulmuş kuru yemişler , öğünler arasında ve çalışırken beslenme sisteminin bir parçası olarak en iyi atıştırmalık seçimlerdir, çünkü uzun süre tokluk hissi verir  ayrıca doymamış bu yağlar göz sağlığı için de önemlidir.

Meyve yemek vücuda tokluk hissi veren ve bağırsak hareketini iyileştiren şeker, glikoz ve liflerin yanı sıra vücuda önemli vitamin ve mineraller sağlar.

Ayrıca:

 •  Kuvvetli hafıza  için  kızılcık meyvesinin yenmesi tavsiye edilir .
 • Beyin işlevini iyileştirmeye, hafızayı güçlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı oldukları için vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren yiyecekler yenmelidir .
 • Sinir sisteminin işleyişi için önemli olan yağ asitlerini içeren kivi meyvesi yenmesi de tavsiye edilir .
 • Ayrıca yaşlanmanın başlangıcını geciktiren ve aynı zamanda Alzheimer hastalığını geciktiren  tarçın, zerdeçal, kimyon, köri gibi  bazı baharatlı yiyecekler de yenmeli .
 • Kakao veya bitter çikolata tüketmekte kalp ve beyin sağlığını iyileştirir.
 • Yoğurt yemek vücuda protein ve vitamin sağlar ve daha uzun süreli tokluk hissi verir.
 • Bol su için. Alkolsüz cola içeceklerini, uyarıcılı enerji içeceklerini, doğal olan az şekerli meyve suları ile değiştirin.

Ara öğünde kolay elde edilen tuzlu, yağlı veya şekerli atıştırmalıklar bizlere hızlı bir destek sağlar gibi görüne bilir, ancak uzun vadede bizi sadece yavaşlatırlar unutmayın.

Yetişkinler ve Çocuklar için Sağlıklı Beslenme

Çalışırken yemekten kaçınmanız gereken  yiyecek ve içecekler

 • Vücuda zarar veren ve osteoporoza neden olan koruyucular içerdiğinden, çabuk emilen, iki saat sonra depresyon ve yorgunluk hissine yol açan, yüksek oranda basit şeker içeren alkolsüz içeceklerden kaçınmalısınız
 • Vücuda zararlı yüksek kafein içeren enerji içeceklerinden kaçınmalısınız .
 • Alkollü içeceklerden kaçınmalısınız.
 • Yemekler arasındaki yüksek şekerli ya da yüksek tuz içeren atıştırmalıklardan kaçının.
 • Zararlı yağlardan, beyaz çikolata ve özellikle hidrojene yağlar içeren yiyecekler açısından zengin fast food türü beslenmeden kaçının. Bu tür yiyecekler kan şekerini çok hızlı yükseltir ve kanda yüksek miktarda insüline yol açarak depresyon hissine, şiddetli baş ağrısına neden olurlar. Beynin etkinliğine ve odaklanmasına, şeker hastalığı gibi bazı hastalıklara, stres, kalp ve diğer  hastalıkların ortaya çıkmasına, obeziteye sebep olurlar .

ŞEKER

Çikolata veya şekerli  kek türü yiyeceklerin tüketimi, kan dolaşımımıza hemen etki ederek bizi yeniden şarj edilmiş hissettirir. Bu, vücudun reaksiyona girmesine ve insülin üretmesine neden olur. Bu da şekeri düzgün bir şekilde sindirmeye yardımcı olurken kan şekerinin aynı anda çok yükselmesini önler. Ancak bu başarısız olduğunda ve glikoz seviyeleri tekrar düştüğünde, vücut çok fazla adrenalin üretmeye zorlanır ve bu da sinirlilik ve depresyona yol açabilir.

Uzun vadede, çok fazla işlenmiş gıdayı tüketen çalışanlar, bir dizi ciddi sağlık sorunu geliştirme riski altında olduklarını unutmamalıdır. Örneğin, yüksek tuz alımı, hem felç hem de kalp krizinin ana nedeni olan kan basıncındaki artışa büyük katkıda bulunur.

İş sırasında beslenmenin çok önemli bir parçası olarak işe başlamadan önce günlük kahvaltı yapmak, ana öğünler arasında küçük, hafif öğünler yemek ve uzun süre açlıktan kaçınmak gerekir. Unutmayalım ki uzun süreli açlık metabolizma sürecinizi de bozar.

Zihinsel ve fiziksel yeteneklerinizi ve işinizde ki üretiminizi artıran protein, sebze, lif, sağlıklı yağlar, meyve ve sebzeler gibi sağlıklı yiyeceklere odaklanmalısınız . Ayrıca baş ağrısına ve odak eksikliğine neden olan susuzluk ve dehidrasyondan kaçınmak için bol su içmelisiniz .

Alkolsüz colalı içeceklerden ve aşırı miktarda şeker içeren işlenmiş meyve sularından kaçınılması gerekir . Günde iki fincanın yeterli olduğunu bilerek fazla çay ve kahve gibi aşırı kafeinli içecek tüketiminden de kaçınmalısınız .

 

metabolizmanın-artırılması-i̇çin-10-yol

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın