OKalıcı Olarak Fazla Kilo Verme Stratejisi

Daha önce kilo vermeye çalıştıysanız, Kalıcı Olarak Fazla Kilo Verme Stratejisi içerisinde olmanın sağlıklı beslenmenin ve vücudunuzu hareket ettirmenin herhangi bir kilo verme planının önemli bileşenleri olduğunu bilirsiniz. Peki sağlıklı bir vücut kompozisyonuna ulaşmanın veya sürdürmenin hem vücudunuzda hem de zihninizde gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

Aslında, tekrar tekrar kilo vermeyi denediyseniz, ancak hiçbir zaman başarılı olamadıysanız veya kilo verdiyseniz ve sonra bunu geri aldıysanız , büyük olasılıkla düşünceleriniz ve fikirleriniz diyetinizi geri planda tutuyordur. Bunun nedeni aşırı kilo da olmanızın, zihinsel veya duygusal durumunuzun  yansımasındandır. İnsanların kilo verememesinin bir numaralı nedeni, bilinçli hedeflerini desteklemek için bilinçaltı zihinlerinde değişiklikler yapmayı ihmal etmeleridir.

Hem kişisel hem de profesyonel olarak beslenme ve bunun insan bedenlerinde, zihinleri ve ruhları üzerindeki etkilerini incelemek için   zaman harcadım.  Bedenini ve kilosunu kabul etmek için bilinçli olarak çalışmak zorunda kalındığı gerçeğine ulaştım. Bu problemi olan binlerce insanla çalışmış olarak, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bildiğime sizi temin ederim.

Hizmetler(Yeni sekmede açılır)

Kilo Verme Çabalarınızı Zihniniz Nasıl Engelleyebilir?

İnsanlar hayatları boyunca çevreden bedenleriyle ilgili bir çok olumsuz mesajlar alır. Diyet sektörünün patlama yapması bu sebeple hiçte şaşırtıcı değil. Kilolarını kontrol etmek için diyetlere, egzersize ve hile yollarına giden çok fazla insanlar var, bunların yaptıkları  sağlıklı ve dengeli diyetlerin işe yaramaması hiç de olası değil.  Birçok insan, genellikle düğün,  tatil gibi özel bir etkinliğe katılmadan önce hızla kilo vermeye çalışır. Ancak neredeyse yüzde 90 oranında, planları sürdürülebilir olmadığı için yeniden kilo alırlar. Bu nedenle, bu insanlar asla kilo veremeyecekleri veya optimum kilolarını koruyamayacaklarına dair sınırlayıcı bir zihinsel fikir geliştirirler .

Kilo ve vücut büyüklüğü hedeflerinize ulaşmanızı engelleyebilecek diğer yaygın sınırlayıcı inançlar genellikle korkudan kaynaklanır . Örneğin, gençken cinsel istismara uğradıysanız, kilo verirseniz başkalarının sizi çekici bulacağından ve size cinsel olarak zarar vereceğinden korkabilirsiniz. Ya da belki kilo verirseniz ama o zaman bir eş bulamazsanız, başarısız sayılacağınızdan korkuyorsunuzdur. Bazı insanlar zayıf olduklarında kendilerinden daha fazlasının bekleneceği korkusuyla kilo alırlar. Bazıları da, kilo verirlerse, aileleri veya arkadaşları tarafından reddedileceklerinden korkabilir. Ayrıca “şişman kişi” değilseniz, kim olduğunuzu bilmeyeceğiniz konusunda ortak bir korku var.

Bu inançların sınırlayıcı olmasının nedeni, istenmeyen kiloları atmak için bilinçli ve bilinçaltınızın aynı fikirde olması gerektiğidir. Zihniniz “Kilo vermek istiyorum ve bunu kolayca yapabileceğime inanıyorum” derse ve bilinçaltınız da kabul ederse, kilo verirsiniz. Ancak bilinçaltı zihniniz, ideal kilonuza asla ulaşamayacağınız inancına sahipse, bilinçli arzunuza rağmen büyük olasılıkla kilo vermek için mücadele de büyük bir savaş sizi bekliyor.

Bursa Diyetisyeni kilo verme sorunu olanlara hizmet ediyor

Düşüncelerinizle Vücudunuzu Nasıl Yeniden Şekillendirebilirsiniz?

Kilo verme hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen bir metabolik sorununuz veya tıbbi bir sorununuz olmadığını varsayarsak, kilo vermenin ilk adımı hikayenizin aniden farkına varmaktır. Bu, geçmişinizin hikayesi olabilir, örneğin bir akrabanızın her zaman karnınızı sıkıştırması ve size “kefal” demesi gibi. Ya da kendinize anlatmaya başladığınız daha yeni bir hikaye olabilir. Örneğin, işte geçirdiğiniz uzun saatler nedeniyle doğru beslenememeniz ve egzersiz yapamamanız nedeniyle kilo vermenin zor olduğunu kendinize defalarca söyleyebilirsiniz.

Unutmayın, düşünceleriniz ve inançlarınız realitenizi yaratır. Bu nedenle, diyetinizi ve egzersiz rutininizi değiştirmeden önce düşüncelerinizi ve inançlarınızı değiştirmeye çalışmak iyi bir fikirdir.

Kalıcı Olarak Fazla Kilo Verme Stratejisi sağlamak için bilinçaltınızı yeniden programlamak için neler yapabiliriz:

Kendi kendine konuşmanı dinle

Öz saygı ve kendini kabullenme, optimum kiloya ulaşmanın temel taşlarıdır. Ancak çoğu insan, vücut utandırıcı konuşma ve davranışlarda bulundukları için kilo veremez. Kilo vermeye çalışmadan önce kendi kendinize nasıl konuştuğunuzu bilmek önemlidir. Vücudunuza, hayatınızın büyük bir kısmında nasıl göründüğünden nefret ettiğinizi veya birileri bunu size yaptığı için tiksintiyle aynada cildinizi kıstığınızı söylediyseniz, bilinçaltınız olumsuz programlamaya inanacaktır. Bedeninizle olumlu, sevgi dolu bir şekilde konuşarak   bilinçaltı beyninizi yeniden düzenleyebilirsiniz. Aynaya bakın ve vücudunuzda neyi sevdiğinizi belirleyin. Değiştirmek istediğiniz bölümlere dokunun ve “Beni güvende tuttuğunuz için teşekkür ederim” deyin. Kilo vermenin güvenli olduğunu vücudunuza temin edin. Bunu her gün yapın.

 

Yeni bir hikaye yazın.

Sadece kilo vermek istediğini söylemek yerine, tam olarak neyi başarmak istediğini ve nedenini yazın. Torunlarınıza ayak uydurabilmek için belki 5 kilo(veya 50 kilo) kaybetmek istiyorsunuz. Ya da belki daha fazla enerjiye sahip olmak için daha iyi yiyecek seçimleri yapmak istersiniz. Şimdi nasıl hissettiğinizi ve hedeflerinize ulaştığınızda nasıl hissedeceğinizi hikayenize yazdığınızdan emin olun. Örneğin, fazla kilolu olmak sizi arkadaşlarınızla bisiklet sürmekten alıkoyuyorsa ve bu sizi dışlanmış hissettiriyorsa, bu özel durumu ve duyguyu yazın. Daha sonra fazla kilo verdiğinizde nasıl hissedeceğinizi yazın ve hülyalı, rüyalı eğlenceye katılın. Kilo hedeflerinize ulaşma konusundaki duygularınızı ortaya çıkarmaya başladığınızda, bunları yazmaya devam edin. Yeni hikayenizi her gün kendinize anlattığınızdan emin olun. Hülyalı tatlı rüyaların bilinçaltınıza ve vücudunuzdaki her hücreye sızmasına izin verin.

 

Dokunmayı deneyin .

Dokunmak veya Duygusal Özgürlük Tekniği , kilo alımına yol açabilecek temel duyguları, kalıpları, inançları, travmaları ve daha fazlasını ele alarak bilinçaltı zihninizi hedeflerinizle enerjik bir düzeyde hizalamaya yardımcı olur. Mevcut sınırlayıcı inancınızı belirterek başlayın ve ardından belirli akupunktur noktalarına dokunarak kendinizi nasıl sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi belirtin. Örneğin, “Kilo vermekte zorlansam da, kendimi tamamen seviyorum ve kabul ediyorum” diyebilirsiniz. Bu, vücudunuzdaki stres hormonlarını azaltır ve istenmeyen kilolarla ilişkili duygusal anıları ve inançları serbest bırakmaya yardımcı olur, böylece eski alışkanlıkları bırakıp iyileşebilirsiniz.

 

Meditasyon yap .

Meditasyon , düşüncelerinizin ve inançlarınızın daha fazla farkına varmanıza yardımcı olabilecek başka bir araçtır, böylece başarılı bir kilo vermeye giden yolu açabilirsiniz. Meditasyon pratiğinizi kilo vermek, duygusal veya bilinçaltı engelleri anlamak için motivasyonlarınızı ortaya çıkarmak için kullanabilir ve hatta beyninizi olumlu bir şekilde yeniden şekillendirmek ve kendinize daha fazla şefkat geliştirmek için kilo vermenin nasıl göründüğüne ve hissettiğine dair görüntüleri kullanabilirsiniz. Meditasyonda oturmak size göre değilse, yoga veya Qigong gibi meditasyon yapmayı deneyin.

 

Sürdürülebilir hedefler belirleyin .

Nihai hedefiniz 80 kilo vermek olabilir, ancak bunu hemen başarmaya kararlıysanız, kendinizi başarısızlığa hazırlıyor olabilirsiniz. Bunun yerine daha küçük, sürdürülebilir hedefler belirleyin. Örneğin, günde 5 porsiyon meyve ve sebze yemek veya daha fazla su içerek  sulu kalmak gibi kontrolünüzün olduğu hedeflerle başlayın . Ayrıca her gece 8 saat uyumayı hedefleyebilirsiniz . Bu sürdürülebilir hedeflerin tek başına kilo vermenize yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Gerçek bir kilo verme hedefi belirlemek istiyorsanız, bunun ayda 2 kilo’dan fazla olmadığından emin olun. Bunun kulağa düşük geldiğini biliyorum, ancak ayda 2 kilo sürdürülebilir ve 1 yılda bu 24 kilo’ya denk geliyor!

 

Dikkatli yiyin .

Yemeklerinizi hazırlarken ve  yerken dikkatli olun. Açlık ve tokluk duygularına dikkat etmeye çalışın. Yemeğinizi çiğneme ve yutma hareketlerine, tatlarına, dokularına ve davranışlarına dikkat edin. Ayrıca, belirli yiyecekleri yedikten sonra vücudunuzun sizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin. Bu uygulama, tıkanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve kilo verme hedeflerinizi desteklemeyen alışkanlıklardan daha fazla haberdar olmanızı sağlayabilir. Ne yediğinizi nasıl hissettiğinizle ilişkilendirmeye başladığınızda, kilo vermek için diyet yapmanıza gerek kalmaz. Zahmetsizce zayıflama gerçekleşir. Kendi kendine beslenme olarak yiyecek hakkındaki tutumunuzu değiştirdiğinizde, vücut kompozisyonunuz ve vücut imajınız da değişecektir.

 

Onaylar söyle .

Onaylamalar , bilinçaltınızı inanmak için programladığınız yeni hikayeyi pekiştirmeye yardımcı olur. İnandırıcı olduklarında iyi çalışırlar. Ancak “bir ayda 80 kilo daha hafif olacağım” derseniz bilinçaltınız buna inanmaz. Bunun yerine, “İçimde yaşayan doğal olarak zayıf insan oluyorum!” Demeyi deneyin! Veya “Artık optimum kilomu destekleyen sağlıklı kararlar veriyorum” diyebilirsiniz. Bilinçaltı zihniniz telkiye en açık olduğunda, uykuya dalmadan hemen önce onaylamalarınızın bazı versiyonlarını söylemek isteyebilirsiniz.

 

Kendinizi tartmayı bırakın.

 

 Kendinizi tartmak doğası gereği kötü olmasa da, birçok kişi tartıdaki sayıya çok fazla önem verir ve hatta ağırlıklarının ruh hallerini, düşüncelerini ve eylemlerini belirlemesine izin verir. Bu davranış kendine zarar verir. Kişisel değerinizi tanımlamak için kullanmaktansa, bilgileri sağlıklı bir yerden görüntüleyene kadar tartıya çıkmayın. Bu uygulamanın güzelliği, tartılmayı bıraktığınızda, vücudunuzu ne zaman ve neyin iyi hissettirdiğini öğreneceksiniz.

 

Nefes al .

Tam ve derin nefes almak için zaman ayırdığınızda, vücudunuzun daha çok farkına varırsınız. Niyetle nefes almak, vücudunuzun stres tepkisini azaltmaya da yardımcı olabilir.  Birçok nefes alma tekniği var nasıl yapılacağını YouTube’da öğrenebilirsiniz. Ya da burnunuzdan 5’e kadar sayarak derin nefes alın ve nefesinizin tepesinde 5’e kadar bekleyin. Sonra 5 saniye nefes verin ve nefesinizin altında 5’e kadar sayın. Birkaç dakika tekrarlayın. Buna “nefes alma” denir ve stres hormonlarını sindirirken anında vücudunuzda parasempatik bir “dinlenme ve geri yükleme” biyokimyası yaratır.

 

Temizlik

Detokslar şu anda çok büyük ve bazıları sizin için çok iyi olabilir.   Vücudunuzdan toksinleri atmak kilo vermeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, duygusal detoks yapana kadar hiçbir detoks veya arınma işe yaramayacaktır.

 

 “Sankileri” yaşayın.

Bugün kendinizin bir fotoğrafını çekmenizi (veya şimdi nasıl göründüğünüzü temsil eden yeni bir fotoğraf bulmanızı) öneririm. Öyleyse, nasıl göründüğünü sevdiğin ve kendin hakkında gerçekten iyi hissettiğin bir zamana ait bir resmini bul. İki fotoğrafınızı aldıktan sonra, 10 gün boyunca “sanki” hala kendinizi iyi hissettiğiniz kişisiniz. 10 günlük yaşamın sonunda “sanki” yeni bir fotoğrafınızı çekin. Sevdiğiniz ve saygı duyduğunuz eski benliğinize çok benzeyeceksiniz.

Optimum kilonuzu kaybetmek veya korumak için mücadele ettiniz mi? Kilo hikayeniz nedir? Lütfen kendiniz için randevuya bekliyoruz.

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Kalıcı Olarak Fazla Kilo Verme Stratejisi
Kalıcı Olarak Fazla Kilo Verme Stratejisi

 

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın