Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirin

Soğuklarla beraber soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyon hastalıkların görülme sıklığı da artıyor bu sebeple Mevsim geçişlerinde bağışıklığınızı güçlendirin. Sonbaharı kış mevsimine giriş olarak düşündüğümüzde vücudumuzun bu geçişe hazır olması gerek. Bu yüzden bu dönemde bağışıklığımızı güçlendirmek için beslenmemiz büyük önem taşıyor.

Danışanlarımdan ve çevremden çok sık gribal enfeksiyona yakalandıklarını duymaya başladım. Bir de şu dönemde koronavirüs tehlikesi ile karşı karşıya kalmışken bağışıklığımızı güçlendirmek bizim elimizde.

Bu dönemde hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmeliyiz bir göz atalım:

antioksidanlar

İlk olarak vücut direncini arttırmak için antioksidan olarak da görev yapan A, C, E vitaminleri ile selenyum, magnezyum, çinko gibi mineralleri yeteri kadar almaya çalışın.

  • A vitamini; yumurta, karaciğer, süt, yoğurt, tereyağında ve havuç, kabak, kayısı domates, ıspanak, brokoli gibi sebze ve meyvelerde bulunur.
  • C vitamini; yeşil sebzeler, kuşburnu, kivi, çilek, portakal, limon, mandalina gibi besinlerde bulunur.
  • E vitamini; zeytinyağı, yeşil yapraklı bitkiler, yağlı tohumlar ve kuru baklagillerde bulunur.
  • Selenyum; brezilya cevizi, yulaf, ayçiçeği tohumu, balık, hindi ve tavuk gibi besinlerde bulunur.
  • Magnezyum; yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, muz, avokado, kakao, çikolata, fındık, ceviz ve kabak çekirdeği gibi yiyecekler magnezyum içerir.
  • Çinko; buğday ürünleri, susam, badem, yağsız et, tavuk, hindi, çinko kaynaklarıdır.

Omega 3 yağ asitlerinin en önemli kaynağı balıktır. Haftada 2 kez balık tüketmeye çalışın.

Ayrıca Omega 3 ve Omega 9 açısından besleyici olan ceviz, fındık ve yer fıstığı gibi kuruyemişleri de makul oranlarda tüketin.

İkinci olarak su içmek için susamayı beklemeyin. Alınan toksinleri vücuttan atmak için günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

Üçüncü dikkat etmeniz gereken fiziksel aktivite düzeyimiz. Havaların soğuması ile birlikte fiziksel aktiviteniz de azalıyor. Aldığınız kaloriyi yakmak ve kilo problemi yaşamamak için egzersiz yapmaya çalışın.

Dördüncü olarak uyku düzeninize dikkat edin. Uyku düzeninizin olmaması beslenme düzeninizi de olumsuz etkiler.

Son olarak ve en önemlisi yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olun. Eğer yeterli ve dengeli beslendiğinizi düşünmüyorsanız bir diyet uzmanından yardım alın.

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirin

Günün sözü:

Vücudundaki hücreler zihninden geçen her şeye tepki verir. Olumsuz düşünceler bağışıklık sistemini çökertir. Zihninden geçenlere dikkat et.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın