Tüm Dünya da olduğu gibi ülkemizde de milyondan fazla yetişkinin yüksek tansiyonu vardır ve bunun neticesinde kalp hastalıkları ve felç riski artıştadır.

Kan basıncı nedir?
Kan basıncı, arterlerinizdeki kan basıncıdır – kanınızı kalbinizden beyninize ve vücudunuzun geri kalanına taşıyan damarlar. Kanın vücudunuzda dolaşmasını sağlamak için belirli bir basınca ihtiyacınız vardır.

Tansiyonunuz doğal olarak gündüz ve gece boyunca yükselir ve düşer ve hareket ederken de yükselmesi normaldir. Genel kan basıncınız, dinlenirken bile sürekli olarak yüksek olduğunda, acil bir şeyler yapmanız gerekir.

Yüksek kan basıncı nedir?
Dolaşım sistemi, kanı vücudunuzun etrafında hareket ettirmek için doğru miktarda basınca ihtiyaç duyar. Yüksek tansiyonunuz, hipertansiyon olarak da bilinir. Burada kan basıncınız sürekli olarak önerilen seviyeden daha yüksektir. Bu da, günlük yaşamda genellikle fark edeceğiniz bir şey değildir, ancak teşhis edilmez veya tedavi edilmezse, artan basınç nedeniyle kalbiniz zamanla büyüyebilir. Genişletilmiş bir kalp daha az etkili pompalar ve bazen kalp yetmezliğine yol açar. Yüksek tansiyon, kalp krizi veya inme riskini artırır.

Yüksek tansiyonu tedavi etmenin yolu
Yüksek tansiyonu önlemeyi veya iyileştirmeyi düşündüğünüzde, tuz alımını azaltmayı, kilo vermeyi ve yaptığınız egzersiz miktarını artırmayı düşünebilirsiniz.

Yüksek tansiyona ne sebep olur?
Yüksek tansiyonun nedeni için tıp’ın her zaman bir açıklaması yoktur, ancak çoğu insanın kendi kendine yaptı diyetli yaşantısı, yaşam tarzı veya tıbbi durumları nedeniyle yüksek tansiyon gelişebilir..

Bazen yüksek tansiyon genetik olarak ailelerde görülebilir ve yaşla birlikte kötüleşebilir. Yoksunluk bölgelerinde yaşayan insanlar da yüksek tansiyona yakalanma riski daha yüksektir ve araştırmalara göre siyah Afrika veya siyah Karayip kökenli iseniz tansiyona yakalanma riskiniz çok daha yaygındır.

yüksek tansiyon olma riskinizi neler artırabilir:

Çok fazla alkol almak
Sigara içmek
Fazla kilolu olmak
Yeterli egzersiz yapmamak
Çok fazla tuz yemek

Çok az sayıda insanda, yüksek tansiyonun nedeni tanımlanabilir. Doktorlar bazen bunu ikincil hipertansiyon olarak adlandırılır. Örneğin, adrenal bezlerden anormal hormon üretimi yüksek tansiyona neden olabilir. Doktorunuz size hormonal durum için tedavi veriyorsa sonuçta kan basıncınız normale dönmelidir.

Sekonder hipertansiyonun diğer nedenleri şunlardır:

böbrek hastalığı
diyabet ve
Doğum kontrol ilaçları ve bazı reçetesiz ve bitkisel ilaçlar gibi .

Herhangi bir ilacın veya ilacın kan basıncınızı etkileyebileceğinden endişeleniyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza bunu sorun.

Yüksek tansiyon belirtileri
Yüksek tansiyon nadiren belirgin semptomlara sahiptir. Bu nedenle kan basıncınızı kontrol etmek çok önemlidir.

Kan basıncı nasıl ölçülür?
Kan basıncınız genellikle bir sfigmomanometre kullanılarak ölçülür. Bu genellikle üst kolunuzun etrafına sarılı şişirilebilir bir manşete bağlı dijital bir elektronik monitördür.

Kan basıncınızı ölçtüğünüzde, okuma iki sayı olarak yazılır. Birincisi, basıncın en yüksek (veya sistolik basınç) ve ikincisinin en düşük (veya diyastolik basınç) olduğu zamandır. Örneğin, okumanız şöyle bir şey olacaktır: 140/90 mmHg (mmHg, kan basıncını ölçmek için bir birimdir). Size ’90’ın üzerinde 140′ gibi bir şey söylenecek.

Sistolik basınç: Bu, kan basıncınızın en yüksek seviyesidir – kalbiniz attığında ve arterlerinizden kan pompalamak için büzüldüğünde.

Diyastolik basınç: Bu, kalbiniz atımlar arasında gevşediğinde kan basıncınızın en düşük seviyesidir.

Kan basıncımı nereden ölçebilir veya test edebilirim?
Tansiyonunuzu şu adresten kontrol edebilirsiniz:

Hastanelerde
Eczanelerde
bazı işyerlerinde
Evde bulunan tansiyon ölçer cihazınız ile.

Unutmayın ülkemizde yüzbinlerce yetişkine daha yüksek tansiyon hastası olmasına rağmen daha tanısı koyulmadı. Bu yüzden de bu kişiler daha risk altında olduklarını bilmiyorlar. Yüksek tansiyonunuz olup olmadığını bilmenin tek yolu, bunu ölçmektir. Bu nedenle, kan basıncınızı kontrol ettirmeniz oldukça önemlidir.

Sağlıklı veya normal tansiyon nedir?
Kan basıncınız 140/90 mmHg’nin altında olmalıdır .

Düşük

Sistolik: 90 mmHg’den düşük
Diyastolik: 60 mmHg’den düşük

Normal

Sistolik: 140 mmHg’den düşük
Diyastolik: 90 mmHg’den düşük

Olası hipertansiyon

Sistolik: 140 ila 180 mmHg arasında
Diyastolik: 90 ila 110 mmHg arasında

Şiddetli hipertansiyon

Sistolik: 180 mmHg’den yüksek
Diyastolik: 110 mmHg’den yüksek

Yüksek tansiyon için ilaçlar ve tedaviler
Kan basıncınızın yüksek veya çok yüksek olduğu düşünülürse, doktorunuz kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olacak ilaçlar size sunacaktır.

Yardım ve Destek
Yüksek tansiyonunuz varsa, yalnız olmadığınızı bilmek önemlidir. Etrafınızdaki kişilerden ve sağlık uzmanlarından destek bulmak önemlidir. Kan basıncınızı kontrol ettiğinizden ve düzenli ölçümlerinizin günlüğünü düzenli olarak tuttuğunuzdan emin olun, böylece ilerlemenizi görebilirsiniz.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın