Galeri Bilgisi

  • Başlık : diyetisyen merkezi
  • Danışan : diyetisyen nursena ardalı
  • Kategori : 16 ocak, 2020
  • Yayın Tarihi : : Kayıp 11.9 Kg
  • Diyet Durumu : Kilo Kaybı

Galeri Bilgisi

Diyet Açıklaması

Çocukların Diyetinde Önemli Hususlar

 

Ebeveynler, çocuklarının günlük önerilen vitamin ve mineral alımlarını karşılamasını sağlamak için çok yönlü bir diyet için çaba göstermelidir. Dengeli bir diyet süt veya süt alternatiflerini, meyve ve sebzeleri, kepekli tahılları ve kümes hayvanlarını, balık, yumurta, fındık ve kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagiller gibi proteinli yiyecekleri içerir. Tüm vitaminler ve mineraller büyüme ve gelişme için önemli olsa da, bazıları özellikle çocuklar için çok daha önemlidir.
Çoğu çocuk diyetlerinde yeterince demir ve kalsiyum almıyor. Demir, sığır eti, küçükbaş hayvanlar, hindi, fasulye ve ıspanakta bulunur. Demir, kas oluşumuna yardımcı olur ve kırmızı kan hücreleri üretmek için çok gereklidir ve düşük demir seviyelerinin eksilmesi belirtileri arasında enerji eksikliği, sinirlilik ve yüksek enfeksiyonlar bulunur. Sağlıklı kemikler yetiştirmek içinde kalsiyum gereklidir. Az miktarda brokoli ve ıspanakta ve süt, sardalya ve takviye edilmiş bitki bazlı içecek ve meyve sularında bulunur. Kalsiyum eksikliği, daha sonra yaşamda zayıf büyüme ve osteoporoza ( kemik erimesi ) neden olabilir.
Diğer endişe verici vitaminler D vitamini, A vitamini ve B vitaminleridir. D vitamini kalsiyum emilimini kontrol eder ve kemik ve diş gelişimine yardımcı olur. D vitamini güneş ışığına maruz kaldıktan sonra vücutta üretilir ve takviye edilmiş süt ve süt alternatiflerinde, yumurta sarısı ve balık yağları gibi bazı gıdalarda bulunur. Günlük 32 ons D vitamini takviyeli süt veya süt alternatifini tüketen çocukların, önerilen miktarları karşılamak için bir ek ihtiyacı olabilir. Aşırı alım yararlı değildir ve 32 onstan fazla süt içmek vücutta düşük demire neden olabilir. B vitaminleri metabolizmaya ve enerjiye yardımcı olur ve et, yumurta ve süt ürünleri ile fındık, fasulye ve soya fasulyesi gibi hayvansal ürünlerde bulunur. A Vitamini normal büyüme için önemlidir ve sağlıklı cilt ve gözler, bağışıklık ve doku ve kemik onarımını destekler. İyi kaynakları arasında sarı ve turuncu sebzeler, süt, peynir ve yumurta bulunur.

Önce Tavsiye İsteyin

Çocuğunuza vermeden önce, çocuğunuzun sağlık hizmeti sağlayıcısı ile takviyeleri tartışın. Tavsiye edilen günlük miktarı aşan çok miktarda vitamin alınmasıyla kişilerde toksik olabilir ve bu da bulantı, baş ağrısı veya ishal gibi semptomlara yol açabilir. Takviyeleri daima çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Şunu da unutmayın her yıl denetlenmeden bir vitamin veya mineral alındıktan sonra acil servise binlerce çocuk götürülüyor bu nedenle evde küçük çocuk olduğunda her zaman dikkatli olun.
Takviye gerekebileceği durumlar olmasına rağmen, yiyecek ve içecek yoluyla vitamin ve mineral almak, büyümekte olan çocuklar için öncelikli amaç olmalıdır. Çocuğunuzun bir takviyeye ihtiyacı olabileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanlarına mutlaka danışın.
Dyt. Nursena ARDALI

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share