Spor ve Diyet Programları

Spor konusu geçen tüm  faaliyetlerde sporcunun performansı ve iyileşmesi, iyi seçilmiş beslenme stratejileri ile arttırılmaktadır. Uygun gıda, sıvı ve takviye alımının türü, miktarı ve zamanlaması için diyetisyen olarak danışmanlık sağlarım.

Sporcular için danışman diyetisyeni olarak bireysel sporcuların sağlığına, besin ihtiyaçlarına, performans hedeflerine, fiziksel özelliklerine (yani vücut büyüklüğü, şekli, büyüme ve vücud kompozisyonuna ), pratik zorluklarına ve gıda tercihleri ​​ile ilgili benzersiz konularına bakarak ona uyum sağlayacak şekilde kişisel diyet ayarlaması yaparım. 

Spor ve Diyet Planlaması

Her sporcunun beslenme hedefleri ve gereksinimleri bir değildir. Sporcular, farklı türdeki antrenmanları farklı antrenman takvimine göre ve  çeşitli   etkinliklerle   hazırlanırlar ve  periyodik bir program yürütürler.Bunun için günlük eğitim seanslarının ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak beslenme desteğinin de periyodik hale getirilmesi gerekir.

  • Etkinliğin özgünlüğünü ve benzersizliğini, performans hedeflerini, pratik zorlukları, yiyecek tercihlerini ve çeşitli stratejilere verilen yanıtları dikkate almak için bireysel sporcuya beslenme planları kişiselleştirilmelidir.
  • Sporun temel amacı, vücudun metabolik etkinlik ve esnekliğini geliştirmeye adapte ederken, rekabet beslenme stratejileri olayın yakıt taleplerini karşılamak ve bilişsel işlevi desteklemek için yeterli enerji depoları sağlamaya odaklanmaktadır.
  • Egzersizin enerji maliyeti ile ilgili olarak enerji alımını göz önünde bulunduran enerji bulunabilirliği, sağlık ve spor beslenme stratejilerinin başarısı için önemli bir temel oluşturmaktadır.
  • Kabul edilemez derecede düşük enerji mevcudiyeti ve psikolojik stres yaratan uygulamalardan kaçınarak sağlık ve uzun vadeli performansın korunmasına özen gösterilmelidir.
  • Eğitim ve beslenme, vücudu fonksiyonel ve metabolik adaptasyonlar geliştirmek için alıştırmada güçlü bir etkileşime sahiptir. Her ne kadar optimal performans pro-aktif beslenme desteği sağlanarak desteklense de, bu desteğin yokluğunda eğitim adaptasyonları artırılabilir.
  • Bazı besinler (örn., Enerji, karbonhidrat ve protein), önerilerin sporcuların vücut boyutlarındaki geniş yelpazeye ölçeklenmesini sağlamak için kg vücut kütlesi başına kılavuzlar kullanılarak ifade edilmelidir. Spor beslenme kılavuzları, genel günlük hedeflerden ziyade, gün boyunca ve sporla ilgili olarak besin alımı ve beslenme desteğinin zamanlamasının önemini de dikkate almalıdır.
  • Rekabetçi beslenme, bir olayda yorgunluğa neden olabilecek faktörleri azaltan veya geciktiren belirli stratejileri hedeflemelidir; bunlar olaya, gerçekleştirildiği ortama / senaryoya ve sporcuya özeldir.

Sporcuların Enerji İhtiyaçları

Bir sporcunun enerji ihtiyacı periyodik antrenman ve yarışma döngüsüne bağlıdır ve yıllık antrenman planı boyunca antrenman hacmi ve yoğunluğundaki değişikliklere göre günden güne değişecektir. Enerji ihtiyacını normal başlangıç ​​seviyelerinin üzerinde artıran faktörler arasında soğuğa veya sıcağa maruz kalma, korku, stres, yüksek irtifaya maruz kalma, bazı fiziksel yaralanmalar, spesifik ilaçlar ( veya  örn. Kafein, nikotin), yağsız kütle artışı ve muhtemelen, adet döngüsünün  azalması veya çoğalmasının yanı sıra, enerji gereksinimleri yaşlanma, yağsız kütle  azalması ve muhtemelen adet döngüsünün bitmesi ile azalır.

  • Vitaminler ve Besin Öğeleri
  • Diyet takviyeleri
  • Ek Besin maddeleri ve mineral takviyesi
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share