Galeri Bilgisi

  • Başlık : Hemofili
  • Danışan : Hemofili Hastaları
  • Kategori : Hastalıklarda Beslenme
  • Yayın Tarihi : : 20.01.2020
  • Diyet Durumu : ideal kilo programı

Galeri Bilgisi

HEMOFİLİ A- DİYET VE BESLENME İPUÇLARI

HEMOFİLİ A- DİYET VE BESLENME İPUÇLARI

Hemofili “pıhtılaşma faktörü” adı verilen bir proteinin eksikliği sonucu, kanın normal olarak pıhtılaşamamasıdır. Hastalarda normalden çok daha kolay ya da çok daha fazla kanama görülür ve hatta bazen kanama yaşamı tehdit edecek düzeyde olabilir. Başlıca 2 tip hemofili vardır: Hemofili A’da faktör 8 (faktör VIII), hemofili B’de ise faktör 9 (faktör IX) eksik veya çok düşüktür. Hemofili, yaşam boyu süren bir durumdur. Buna anormal bir gen neden olur. Anne-babalar bu anormal geni çocuğuna geçirir. Bu vakalardan bazılarında ebeveynler yalnızca taşıyıcı olup, hastalığa ait belirtileri olmadığından bu anormal genin kendilerinde bulunduğunu bilmiyor olabilirler. Hemofili erkeklerde daha sık görülür, buna karşın kadınlarda çok nadirdir.
Hemofili A, bir pıhtılaşma faktörü VIII eksikliği ile karakterize edilen bir genetik bozukluktur. Pıhtılaşma faktörünün yokluğu kontrolsüz kanamaya neden olur. Kanama önlemek için ilaç kullanılabilir, ancak diyet de önemli bir rol oynar. İdeal vücut ağırlığını korumak çok önemlidir. Sağlıklı olmak çok önemlidir. Meyve ve sebzeleri tercih edin. Yağlı yiyecekler ve yiyecek maddelerini abur cubur ve alkolsüz içecekler gibi boş kalorilerden uzak tutun.
Kalsiyum üzerinde inşa – Kalsiyum, güçlü kemikler ve sağlıklı dişler oluşturmak için çok önemlidir. Sağlıklı dişler çok önemlidir çünkü sakız hastalığı kanamalara yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı bir diş hijyeni sağlayın. Kalsiyum açısından zengin besinler süt, yoğurt, süzme peynir, kalsiyum takviyeli tahıllardır.
Eklemleriniz ve organlarınızın çalışması çok önemlidir. Su alımını artırmak için sade su, hindistan cevizi suyu, limon suyu v.b. kullanabilir su miktarını arttırmak için ev yapımı çorbalar alınabilir.

Yediğiniz yiyeceklerden haberdar olun – Bir yiyecek almadan önce mutlaka etiketi okuyun, yağ içeriği hakkında bilgi edinin. İdeal vücut ağırlığını korumak çok önemli değil, daha fazla yağ olmamalıdır.
Doğru yağları seçin – Yağ alımını azaltın ve balık, kanola yağı, ceviz gibi sağlıklı yağları seçin. Tam yağlı süt ve yüksek yağlı etlerde bulunan doymuş yağ oranını azaltın. Doğru miktarda yiyecek almak çok önemlidir ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek, iyi bir yaşam tarzını sürdürmek ve komplikasyonları önlemek için çok önemlidir.
Önemli Not – Gıda takviyeleri hekime danışılmadan alınmamalıdır. İyi beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi sağlıklı beslenmeyi seçmek, doğru miktarda porsiyon yemek, bol su içmek ve sağlıklı bir kiloya sahip olmak için egzersiz yapmak açısından çok önemlidir.

HEMOFİLİ A- DİYET VE BESLENME İPUÇLARI
HEMOFİLİ A- DİYET VE BESLENME İPUÇLARI
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share