Tip 1 diyabet, vücudunuz insülin adı verilen bir hormon üretemediği için kan şekeri seviyenizin çok yüksek olduğu ciddi, yaşam boyu süren bir durumdur.

Tip 1 diyabetin nedeni nedir?

Yaklaşık olarak  diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 8’inde Tip 1 diyabet vardır. Bunun Diyet veya yaşam tarzı ile ilgisi yoktur, vücud ile ilentilidir sadece olur. Buna neyin sebep olduğundan hala emin değiliz.

Tip 1 diyabetiniz olduğunda, vücudunuz pankreasınızdaki insülin yapan hücrelere saldırır, böylece hiç insülin üretemezsiniz.

öHepimizin yaşaması için insüline ihtiyacımız vardır. İnsülin önemli bir iş çıkarır. Kanımızdaki glikozun hücrelerimize girmesini ve vücudumuzu beslemesini sağlar.

Tip 1 diyabetiniz olduğunda, vücudunuz karbonhidratı yiyecek ve içeceklerden ayırır ve glikoza (şeker) dönüştürür. Ancak glikoz kan dolaşımınıza girdiğinde, vücudunuzun hücrelerine izin verecek insülin yoktur. Kan dolaşımınızda giderek daha fazla glikoz birikir.

Tip 1 diyabet belirtileri ve semptomları

Peki bu ne anlama geliyor? Tanıdan önce, vücudunuz böbreklerinizdeki glikozdan kurtulmaya çalışır ve buda sizi çok idrara götürür. Bu diyabetin ana  semptomlarından biridir .

Bu semptomlar hızlı bir şekilde ortaya çıkar  Bu semptomları olan herkes en kısa zamanda bir doktora görünmelidir.

Tip 1 diyabet yönetimi

Tip 1 diyabetiniz varsa, insülini enjekte ederek veya size sürekli bir besleme sağlayan bir insülin pompası kullanarak vücudunuza alırsınız.

Ayrıca , kan şekeri test cihazınızı günde birkaç kez bir kan şekeri test cihazı kullanarak çok düşük veya çok yüksek olmadığını kontrol etmeniz gerekir . İnsülin almaya başladığınızda daha iyi hissetmeye başlarsınız ve kan şekeri seviyeleriniz düşer.

Bu önemlidir çünkü uzun bir süre boyunca kanınızdaki yüksek glikoz seviyeleri kalbinize, gözlerinize, ayaklarınıza ve böbreklerinize ciddi zarar verebilir. Bunlar diyabetin komplikasyonları olarak bilinir .

Ancak doğru tedavi ve bakım ile diyabetin uzun vadeli etkileri ve yüksek glikoz seviyeleri yönetilebilinir.

Tip 1 diyabetim var  ne yiyebilirim?

Tip 1 diyabet teşhisi konduğunuz andan itibaren, günlük yaşamın bir parçası haline gelmesi gereken sonsuz bir yeni görev listesi gibi görünen şeylerle karşı karşıya kalabilirsiniz – enjeksiyonlar, testler, hipo tedavisi, sağlıklı ve dengeli olarak izlemeniz gereken diyet.

İlk sorularınızdan biri “ne yiyebilirim?” Olabilir. Ayrıca, diyabet ve gıda konusunda da bilgilenmeniz gereken birçok efsane var. Yeni teşhis konulduysa ve ne yiyebileceğinizden ve yiyemediğinizden emin değilseniz, işte bilmeniz gerekenler.

Bana Tip 1 teşhisi kondu  ne yiyebilirim?

Tek kelimeyle … her şey. Bu bir sürpriz olarak gelebilir, ancak Tip 1 diyabetli insanlar için her türlü yiyecek uygundur. Geçmişte, insanlar teşhislerinden sonra çok kısıtlayıcı bir diyet planı ile gönderildiler. Bunun nedeni, insülin bulunabilirliğinin sınırlı olması ve insülin tedavisinin türünün çok kısıtlayıcı olmasıydı. İnsülin tedavileri çok daha esnek olacak şekilde geliştirildikçe, “yapılması ve yapılmaması gerekenler” günleri çoktan bitti. Günümüzde diyabet ve insülini, herkes için önerilen aynı sağlıklı, dengeli beslenmeye ve çok sayıda meyve ve sebze ile tüm gıda gruplarından bazı yiyeceklerde almaya çalışıyoruz.

Kaçınmam gereken bir şey var mı?

Diyabet teşhisi öncesinde muhtemelen telafisi mümkün olmayan bir susuzluk yaşadınız. Susuzluğu azaltmanın bir yolu olarak şekerli içeceklerden ve meyve sularından kaçınmak başlangıçta iyi bir fikirdir. Genellikle kan şekeri seviyelerini çok yüksek ve çok hızlı bir şekilde yükseltirler – bu nedenle bu kaçınış hipo (düşük kan şekeri seviyeleri) için yararlı bir tedavi olabilir. Bunun yerine, su , şekersiz ve diyet alkolsüz içecekler için. Çay ve kahve yi şekersiz olarak hayatımıza dahil etmek içinde hala sorun yok.

‘Diyabetik’ veya ‘şeker hastaları için uygun’ etiketli yiyeceklerden kaçının. Bu gıdalar benzer miktarda kalori ve yağ içerir ve kan şekeri seviyenizi etkileyebilir. Genellikle daha pahalıdırlar ve müshil etkisi olabilirler. Her zamanki yiyeceklerinize sadık kalın. Ara sıra bir kaçamak yapmak istiyorsanız,  porsiyon boyutlarınızı küçültün.

Yemek saatlerinde kesinlikle yemem  gereken bir şey var mı?

Karbonhidrat olmadan, insülininiz kan şekeri seviyelerinin çok düşmesine neden olabileceğinden, bazı karbonhidratları yemeklere dahil etmek iyi bir fikirdir . Daha sağlıklı karbonhidrat kaynakları arasında meyve ve sebzeler, bakliyatlar ve kepekli nişastalı gıdalar, özellikle ilave tuz, şeker ve doymuş yağların bulunmadığı gıdaları tercih edin.

 


Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde ne yenir?

Normalde ne yersin? Cevap her öğünde biraz karbonhidrat içeriyorsa, o zaman gerçekten dikkate alınacak başka bir şey yoktur – sadece mümkün olduğunca normal yemeye çalışın. Fikirlere takılı kalırsanız, bunlardan birini seçin:

Kahvaltı

 • yarım yağlı sütlü bir kase mısır gevreği
 •  reçelli kepekli ekmek
 • yoğurt ve meyve
 • bir tahıl bar ve bir bardak süt.

Öğle yemeği

 • tavuk veya jambon salatası sandviç …
 • küçük makarna salatası …
 • çorba

… bir parça yoğurtlu meyve .

Akşam yemegi

 • lazanya ve salata
 • kızarmış tavuk patates ve sebze ile
 • bir parça ızgara , sebze ve pirinç
 • somon ve erişte
 • Köri ve pirinç

Ne tür atıştırmalıklar yemem gerekiyor?

Bazen, kan şekeri seviyelerini yükseltmeye yardımcı olmak için yemekler arasında küçük bir atıştırmalık yemeniz gerekebilir. Düzenli atıştırmalıklar sağlıklı bir kiloyu korumayı zorlaştırabilir, bu nedenle diyabet yönetiminiz için özel tavsiyeler için diyabet uzmanınıza danışın.

En sağlıklı atıştırmalık seçimi kesinlikle bir parça meyvedir, ancak pirinç kekleri,ev yapımı  krakerler, birkaç bisküvi,yine evde yaptığınız  küçük bir parça cips, tahıl bar veya yoğurt da iyi atıştırmalık seçenekleridir.


Uzun vadede neler önerilir?

Karbonhidrat

Ekstra eğitim ve öğretim, yediğiniz karbonhidrat miktarını ve kan şekeri seviyelerini daha etkili bir şekilde kontrol etmek için aldığınız insülini nasıl yöneteceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Biraz zaman ve çaba gerektirebilir, ancak uzun vadede işler çok daha kolay hale gelecektir.

Günde iki kez sabit miktarda insülin alıyorsanız, günlük olarak tutarlı miktarlarda karbonhidrat bulundurmanız ve her gün benzer zamanlarda yaklaşık aynı miktarda karbonhidrat tüketmeniz faydalı olabilir. Normalden daha fazla karbonhidrat kan şekeri seviyelerinin çok yüksek olmasına ve normalden daha az hipoya (düşük kan şekeri seviyeleri) neden olabilir .

Bazal bolus insülin rejimi kullanıyorsanız, ne zaman yenileceği ve ne kadar insülin alınacağı konusunda daha esnek olmak mümkündür. Bu rejimi takip eden çoğu insan yedikleri ve içtikleri karbonhidratları sayacak ve daha sonra ne kadar insülin almaları gerektiğini hesaplayacaktır. İnsülin miktarı ne kadar karbonhidrat yediklerine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişecektir. Kan şekeri kontrolünden ödün vermeden insanlara yemek seçenekleri ve yemek zamanlamaları ile çok daha fazla esneklik sunabilinir.

Sağlıklı bir diyet

Sağlıklı ve dengeli beslenme  Tip 1 diyabet hastaları için çok önemlidir. İnsülin ve karbonhidratlarla kan şekeri seviyelerini yönetmenin yanı sıra, Tip 1 diyabetliler de doymuş yağ, şeker ve tuzda daha düşük sağlıklı gıda seçimleri yapmaya teşvik edilir. Bunları yapmak aşağıdakilere yardımcı olacaktır:

 • kan yağlarını kontrol etmeye
 • kan basıncını kontrol etmeye
 • sağlıklı kilo vermeye

Buna karşılık, bu, kalp hastalığı ve inme gibi diyabet komplikasyonları riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Herhangi bir yaşam tarzı değişikliğinde olduğu gibi, daha uzun bir süre boyunca kademeli ve gerçekçi değişiklikler yapmanın başarıya yol açması daha olasıdır. Özel tavsiyeler ve ihtiyaçlarınıza göre hazırlanmış bir beslenme planı için diyetisyenmerkezi  Diyetisyeni Nursena ARDALI ile görüşün.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share