Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Beslenmede Diyet Yemekleri

Her yemek, beslenme tarzınızda bir yapı taşıdır. Sağlıklı olanı ise dengeli beslenmedir. Sizlere verilen kontrol listemizi kullanın ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için ipuçlarımızı takip edin. Özellikle Obezite ( şişmanlık ) sorununuz varsa bizimle irtibata geçebilir , ücretsiz olarak vücud analizi ve ön görüşmemizden yararlanabilirsiniz.

DENGELİ BESLENME D vitamini seviyeleriniz nasıl

Spor ve Diyet

Beslenme Planlarımız
Şunu unutmayalım vucudumuza aldığımız her normal yemek bir daireye, alınan daha sağlıklı bir beslenme tarzı yemek ise vucüdumuzda bir apartmana benzer. Sağlıklı Beslenme adına gün boyunca, tüm gıda gruplarını vucüdumuza eklediğinizden emin olun. Meyveler, sebzeler, tahıllar, süt ve proteinli gıdalar günlük yemek ve aperatiflerimizin bir parçası olmalıdır. Ve tabiki de şekerleri, doymuş yağ ve sodyumu da oldukça sınırlayın.
Vucüdun Sağlıklı Kilo Vermesi Yağ Kaybı ile bu da Doğru Beslenme ile Olmalıdır.

Porsiyon Kontrolü Nedir?
Artık plaj mevsimini yavaş yavaş kapattık, ancak Instagram’da fit görüntü vermek ve buna çalışmak için hala birçok neden var. Sonuçta, tonlanmış bir fiziğe sahip olmak sadece sahilde güzel görünmek değildir; ayrıca fitlik , ne giyerseniz giyin, günlük görünümünüzü de yükseltecektir.
Şimdi, vücudunuz üzerinde çalışmak sadece günlük olarak çalışmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Tabii ki, spor salonuna düzenli olarak gitmek bir çözüm anahtarıdır, ancak bu sadece ihtiyacınız olanın bir parçasıdır. Asıl önemli olan, ne yediğinize dikkat etmektir. Bu da, yalnızca sağlıklı beslenmenizin yanı sıra, porsiyonlarınızı da izlemeniz gerektiği anlamına gelir.
Peki ne yemek yemelisin? Ve de ne kadar yemeniz gerekir?Buna cevabın yoksa biliniz ki vücudunuzun şu anda bulunduğu yerde olacaktır ve fitlik yönünde bir değişim beklemen imkansızdır.
Bazı insanlar kilo vermenin anahtarının sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak olduğunu düşünüyor. Bu doğru olsa da, sağlıklı beslenmenin bir kısmı doğru miktarda yediğinizden emin olmaktır. Örneğin, düzenli olarak egzersiz yapıyor olabilirsiniz, ancak normalden fazla yemek yiyorsanız (bir spor salonu seansı iştahınızı çalıştırabilir), tek bir gram kaybetmezsiniz.
Bu aşamada, günlük kalori alımınızı azaltmak, spor salonuna uzun saatler zaman koymaktan daha önemlidir; yani temelde, genellikle sahip olduklarınızdan daha az yemek yenmelidir.
Yeni başlayanlar için, en iyi kural, eğer kilolu taraftaysanız, erkekler için (kadınlar için 1500) günde yaklaşık 2000 kalori tüketmektir.
Günde tonlarca abur cubur yiyorsanız, diyet yaparken daha sağlıklı öğünlere geçmek daha iyidir. Ama önemsiz şeyleri kesmekte zorlanıyorsanız, aniden organik olan her şeyi yemeniz gerekmez; “sağlıksız” yemek yemeseniz bile, porsiyonlarınızı izlerseniz mutlaka kilo vereceksinizdir.
Bazılarımız, sebzelerle ve yağsız etlerle ve önceden yediklerinin daha az porsiyonundan başlamayı, uzun vadede çok daha kolay yönetebilir.
Peki ya egzersiz? Optimal olarak, porsiyon kontrolü ile birleştirilmiş bir miktar egzersiz, fazla yağı kesmenin en kolay yoludur. Ancak bu noktada, sadece kalori alımınızı izleyerek bile, kilolarınızın hemen çıktığını göreceksiniz.
Hedef kilonuzda
Hedefinize ulaştıysanız, tebrikler!
Şimdi spor salonunda daha fazla çalışmaya odaklanabilirsiniz. Tabii ki, fit olmak istiyorsan doğru yemek hala önemli . Kilo verme aşamasında olduğu gibi porsiyon kontrolü de önemlidir, çünkü kaloriler konusunda dikkatli değilseniz kilo alma riskiniz hala vardır. Bu noktada farklı olan şey, yediğiniz şeyin aniden daha önemli hale gelmesidir.

Eğer ‘fit’ tanımınız size şişkin pazılar veya büyük kaslar kastetiyorsa, daha fazla ⁠ protein almanız gerekir. Protein büyümekte olan kasların anahtarı olduğundan, yeterince yememek, ne kadar ağırlık kaldırımı yapın, kaslarınızı büyütmez. Fakat protein bakımından zengin bir diyet (tercihen daha az miktarda et ve hatta protein tozundan) tüketirseniz ve onu vücut geliştirme egzersiz rutini ile birleştirirseniz, dikkat çekecek kesin bir vücuda sahip olma yolundasınız demektir.
Sizin için fit olmak biraz daha zayıf bir görünümse, o kadar ağırlık kaldırmanıza gerek kalmaz, ne de tonlarca protein yemek zorunda kalmazsınız. Egzersiz için ağırlıklar hala yardımcı olur, ancak vücudunuzu daha dengeli bir şekilde toplamak için daha fazla kardiyo egzersizi yapmakta serbest olacaksınız. Yemeklerde, protein gereksinimi o kadar büyük olmadığından, daha fazla öğün çeşidinin tadını çıkarmakta özgür olacaksınız, sadece kalorilere dikkat etmeyi unutmayınız (ve bol yeşillik yediğinizden emin olunuz).
Ancak günün sonunda, her bireyin kendine özgü gereksinimleri vardır. Genel olarak, herkesin ihtiyaçları farklı olsa da, sağlıklı yiyecek seçimleri ve düzenli egzersiz ile birleştirilmiş uygun parça kontrolüne sahip olan bir diyet kesinlikle size aradığınız hedefi gösterir.

  • Aldığımız enerji harcadığımız enerjiden daha fazla olmaması lazım
  • Girilen diyet programında gevşeme eğilimine girmemeli ve kararlılığı yitirmemeli.
  • Danışan kişilerin özelliklerine göre kişisel beslenme listesi hazırlanmalı ve uygulanmalı
  • Danışanların tıbbi durumları göz önünde bulundurulmalı
  • Kan şeker düzeyinizin sabit kalması için ara öğünler atlanmamalı
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı, dengeli beslenme ve düzenli spora bağlıdır unutulmamalı.
  • Öğün atlanmamalı, kahvaltı yapmadan güne başlanmamalıdır.
  • Aşırı ve yanlış beslenme terk edilmeli Fiziksel aktivite azlığına son verilmelidir.
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share