Düzenli beslenme ve fiziksel aktivite, sağlığın korunmasının anahtarıdır. Obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalık, çeşitli kanser türleri, osteoporoz, vb. Gibi metabolik bozukluklar, yanlış gıda uygulamaları ve egzersiz eksikliğinden kaynaklanır. Sağlıklı ve sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite gereklidir. Sağlıklı beslenmeyi sürdürmek için gerekli besinlerle beslenmek ve gerekli fiziksel aktiviteyle enerji alımını dengelemek yaşamın her aşamasında gereklidir.

Obezite – Fiziksel aktivite ve yüksek enerjiden (enerji, şeker, nişasta ve katı yağlardan fazla kaloriden) dolayı enerji tüketimindeki azalmanın obezite salgınının ana belirleyicisi olduğu yönündeki dengesizliktir. Yağda yüksek oranda bulunan yiyeceklerin ve şeker içerisindeki yüksek içeceklerin azaltılması ve fiziksel aktivitenin arttırılması sağlıksız kilo alımını önleyebilir.
Diyabet – Özellikle tip II diyabet aşırı kilo alımı, aşırı kilo, obezite ve fiziksel hareketsizlikten kaynaklanır. Diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, inme, vb. Riskini artırır. Artan fiziksel aktivite ve sağlıklı bir kiloyu korumak, diyabetin önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynar.
Kardiyovasküler hastalıklar – Kardiyovasküler hastalığın başlıca nedenlerinden biri dengesiz beslenme ve fiziksel hareketsizliktir. Kalp hastalığı daha az doymuş ve Trans yağları, yeterli miktarda doymamış yağlar, daha az tuz, bol miktarda meyve ve sebze ve iyi fiziksel aktivite ile azalabilir.
Kanser ( birçok tip ) – Tütün ve ürünlerini toplumumuzda kullanımını önleyebilmeliyiz. Sağlıklı bir kiloyu korumak, yemek borusu, kolordu, meme, endometriyum ve böbrek kanseri riskini azaltacaktır. Yüksek alkol tüketimi ve daha az meyve ve sebze alımı da kanser riskini artırır.
Osteoporoz ve kemik kırıkları – Düşük kalsiyum ve D vitamini alımına bağlıdırlar. Güneş ışığında maruz kalma, tahıllar ve kalsiyum açısından zengin gıdalar, süt, peynir, yoğurt, haşhaş tohumu, soya fasulyesi, balık (özellikle küçük balıklar) , ton balığı, uskumru, somon vb.) ve yeterli fiziksel aktivite kemiklerin ve kasların gücünü artırır.
Diş hastalıkları – Şeker ürünlerinin alımını azaltın ve florür almak diş hastalığı riskini azaltabilir.
Beslenme ile ilişkili kronik hastalığın önlenmesinde en iyi sonuçları elde etmek için, stratejiler ve politikalar, iyi beslenme ve optimal sağlığın belirlenmesinde hem diyetin hem de fiziksel aktivitenin temel rolünü tam olarak tanınmalıdır. Fiziksel hareketsizlik zaten büyük bir küresel risktir ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde yaygındır.

https://www.instagram.com/dyt.nursenaardali/
https://www.facebook.com/dyt.nursenaardali
www.diyetisyenmerkezi.com
www.bursadiyetisyeni.com

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın