Laktoz intoleransı, laktoz içeren gıdaları sindirmekle ilgili bir problemdir. Laktoz, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde doğal olarak bulunan bir şekerdir. Birçok insan bu yiyecek ve içecekleri sorunsuzca alabilir, ancak bazı kişiler bu şekeri parçalayamaz.
Laktoz intoleransı ailelerden geçmektedir – bu nedenle ebeveynleriniz veya kardeşleriniz etkilenirse sizinde riskiniz daha yüksek olabilir. Durumun ciddiyeti kişiye göre değişir. Farklı insanlar laktoz içeren yiyecek ve içeceklerde farklı toleranslara sahip olabilir.
Bazı sağlık koşulları da bağırsak hasarının bir sonucu olarak laktoz intoleransına neden olabilir. Örneğin, çölyak hastalığı, bazı kanser tedavisi türleri ve gastrointestinal cerrahi. Birisi bu koşullardan kurtuldukça, laktoz içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeye geri dönebilirler.
Teşhis
Laktoz intoleransı olan kişiler, yemek yedikten veya laktoz içeren içecekler tükettikten sonra bir dizi sindirim şikayeti yaşarlar. Belirtileri şöyledir:
Şişkinlik
İshal
Gaz
Mide bulantısı
Karın ağrısı
Sağlık uzmanınız, bazı yiyeceklerin midenizi rahatsız edip etmediğini veya düzensiz bağırsak hareketine neden olup olmadığını sorabilir. Genellikle laktoz intoleransı olan insanlar spesifik yiyeceklerin ve içeceklerin Gastrointestinal sıkıntısına neden olduğunu belirlemektedir. Sağlık uzmanınız, ailenizde birinin gıda intoleransı olup olmadığını da sorabilir.
Doktorunuz laktoz intoleransını teşhis etmeye yardımcı olmak için bir hidrojen nefes testi isteyebilir. Veya sizi diyetisyene yönlendirebilirler. Diyetisyen, düzenli olarak ne kadar laktoz alabileceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir ve sağlık için gerekli olan yeterli miktarda besini almanızı sağlar.
Laktoz Kontrollü Diyet
Laktoz intoleransı varsa eğer süt şekeri içeren yiyecekleri sınırlamanız gerekecektir.
Laktoz intoleransı olan çoğu kişi semptomlar olmadan az miktarda laktoz tüketebilir. Araştırmalar, günde bir bardak süt eşdeğerinin laktoz intoleransı olan birçok kişi için tolere edilebileceğini göstermektedir. Laktoz intoleransı olan birçok kişi de belirtileri yaşamadan yoğurt ve kaşar peyniri gibi sert peynirlerin tadını çıkarabilir.
Laktoz Kaynakları
Süt bazlı ürünler . Buna süt, peynir, yoğurt, peynir ve tereyağın yanı sıra krem ​​şanti, kuru süt tozu, buharlaştırılmış ve yoğunlaştırılmış süt dahildir.
Paketlenmiş ve hazırlanmış yiyecekler ayrıca laktoz içerebilir . İçerik listesini okumak, bir yiyeceğin laktoz içerip içermediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Süt ürünlerinden ekmekler, gofretler, kekler, hazır patatesler, kremalı çorbalar, protein barlar gibi çeşitli yiyeceklerde bir bileşen olarak kullanılabilir. Laktoz, süt ürünleri olmayan kremalar, margarin ve şarküteri etleri v.b.de de bulunabilir.
İlaçlar laktoz içerebilir . Reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar kullanıyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün. Bu ürünlerden herhangi birinin laktoz içerip içermediğini ve miktarın sizin için rahatsız edici olup olmadığını sorun.
İhtiyacınız Olan Besinleri Alma
Süt ve süt ürünleri, birçok insan için ortak kalsiyum kaynaklarıdır ve genellikle D vitamini ile takviye edilir. Süt alımınızı azaltırsanız, diğer kalsiyum ve D vitamini kaynaklarını seçmek önemlidir.
Kalsiyum ve D vitamini laktoz içermeyen gıdalardan alın .
Süt ürünlerinin laktoz içermeyen sürümleri çoğu süpermarketlerde mevcuttur. Bu ürünler süt ve süt benzerleriyle aynı miktarda kalsiyum sağlar. Diğer yiyeceklerin bir kombinasyonu, aşağıdakiler dahil olmak üzere gün boyunca kalsiyum ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir:
Konserve somon veya sardalye gibi yenilebilir yumuşak kemikli balıklar
Kuru fasulye
Brokoli ve lahana ve lahana yeşili gibi yeşil yapraklı sebzeler
Kalsiyum takviyeli içecek ve% 100 portakal suyu, soya sütü ve tofu gibi yiyecekler
Badem

Beslenme Bilgi Etiketini kontrol edin . Bazen fındık veya pilavdan yapılan süt dışı içeceklere, ayrıca% 100 meyve suları ve tahıllara kalsiyum eklenir. Beslenme Bilgilerini Kontrol Etme Etiketi, bir yiyecek veya içeceğin kalsiyum veya D vitamini sağlayıp sağlamadığını bulmak için harika bir yoldur.
Uzman Bulun
Laktoz intoleransı nedeniyle hangi gıdaların güvenle tadını çıkarabileceğinizi bulmak için yardım ister misiniz? Bekliyoruz.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın