Her ne kadar genler metabolizmanızı belirleme konusunda önemli olsa da, vücudunuzu daha fazla kaloriyi verimli bir şekilde yakmak için kandırabilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri spor salonuna gitmek ve çalışmaktır. Haftada birkaç kez kuvvet antrenmanı yaparak, yaşla birlikte ortaya çıkan kaçınılmaz metabolizma yavaşlamasının % 50’sini tersine çevirebilirsiniz.

Spor Yoğunluğu artırın

Egzersiz yaparken – koşun, yüzün, hatta yürüyün – ama yoğunluğu 30 saniye aralıklarla artırın ve daha sonra normal hızınıza geri dönün.  Bu strateji daha fazla oksijen tüketmenize ve hücre güç merkezlerinizin, mitokondrileri, enerji yakmak için daha fazla çalışmasına yardımcı olacaktır.  Bu nedenle, daha kısa sürede daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Omega-3’lerinizi alın

90’lı yıllarda yağa karşı bir savaş başladı. Bu savaş, içinde yağ olan tüm yiyecekleri hedef aldı. Bugün, bu teorinin yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Tüm yağlar stok kiloyu oluşturmaz. Kaçınılması gereken şey trans yağlardır. Bununla birlikte, sağlıklı yağlar kilo vermenize yardımcı olacaktır. Omega-3 yağ asitleri (somon, ringa balığı ve ton balığı) bakımından zengin bol balık yemek, kan şekerinizi dengelemenize ve iltihabı azaltmanıza yardımcı olarak metabolizmayı düzenlemenize yardımcı olur. Ayrıca, yağın ne kadar hızlı yakıldığına bağlı olan leptin hormonuna karşı direnci de azaltabilirler. 

Kuvvet antrenmanı metabolizmanızı artırır

Kaslar yağdan daha fazla enerji kullanır. Bu, spor salonuna gitmediğinizde bile ekstra kalori yaktığınız anlamına gelir.

Yeşil çaya iç.

Yeşil çay her zaman antioksidan polifenolleri nedeniyle övülse de, yeni kanıtlar bu tür çayın metabolizmayı hızlandırabilecek kateşin olduğunu göstermektedir. Bir araştırmaya göre, kateşinler yağ oksidasyonunu ve termojenezi artırabilir – ikincisi vücudunuzun sindirimden enerji üretmesidir. Günde beş bardak yeşil çay içiyorsanız, enerji harcamanızı günde 90 kalori artırabilirsiniz. Yazın, buzlu yeşil çay da tercih edebilirsiniz.

Kendini aç bırakma

Birçok diyetisyen çok fazla kalori kesmeye başvururken, metabolizmanız yiyeceklerin yetersiz olduğunu düşündüğü ve enerji tasarrufu için yağ yakmayı durdurduğu için bu kilo vermenin en iyi yolu değildir. Diyet yaparken metabolizmanızı hızlandırmanın hilesi, en azından dinlenme metabolik hızınıza (bütün gün yatakta kalırsanız yakacağınız şey) uymak için yeterli kalori yemenizdir.

Kahvaltıyı atlama

Yataktan kalktıktan kısa bir süre sonra besin açısından zengin bir sabah yemeği yemek metabolizmanızı hızlandırır.

Trans yağa “hayır” deyin

Bunlar kaçınmanız gereken yağ türleridir. Sadece sağlıksız değil, aynı zamanda vücudunuzun yağ yakma yeteneğini de yavaşlatır. Trans yağın vücud yağ ve karaciğer hücrelerine bağlandığını ve metabolizmayı yavaşlatır. Trans yağ ayrıca metabolizmayı yavaşlatan ve kilo alımına yol açabilen insülin direncine ve iltihaplanmaya yol açar.Trans yağ ürünleri olan çörekler, kurabiyeler, kekler, turtalar ve kekleri özellikle soğuk olarak tüketmemeliyiz. Kahvaltı sandviçleri sabahları size zaman kazandırsa da, bunlar genellikle 1 gram trans yağ içerir.  Ayrıca bunlar sodyum ile doludur. Margarinler de ayrıca trans yağ içerebilir. İşin püf noktası, eğer onları buzdolabında uzun süre saklayabilirsen, muhtemelen içlerinde trans yağı var demektir. Kilo kaybı çabalarınızı engelleyecekleri için kızartılmış fast food ve dondurulmuş pizzalardan da kaçının.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir cevap yazın