Bağırsaklarımız trilyonlarca bakteri ve probiyotikler ile dolu bir depodur. Bunlardan bazıları iyi ve koruyucu, bazıları ise yıkıcıdır. Her şey en iyi şekilde çalıştığında, vücudunuz sağlıklı bir dengeyi koruyabilir. Bağırsak sistemindeki bakteriler yanlış yönde büyümeye başladığında, sadece sağlığınızı etkilemez, aynı zamanda kilo alımına katkıda bulunabilir veya kilo kaybını daha da zorlaştırabilir, çünkü bağırsak bakterileriniz hem metabolizmanız hem de sindirim sisteminizle karmaşık bir şekilde bağlantılıdır.
Probiyotikler vücudumuz için iyi bir savunmayı nasıl destekler?

Probiyotikler, iyi bakteriler ile takviyesini koruyabilir veya sindirim sistemine sağlıklı bir bakteri dengesini kurması için destek olabilirler.

Bağırsak sağlığı kilo vermek ya da almak konusunda etkili mi?

Bağırsaklarınızda yaşayan trilyonlarca bakteri koleksiyonu olan bağırsak mikrobiyomunun kilo bakımı ile ne ilgisi var diye düşünülebilirsiniz fakat düşündüğünüzden daha fazlası olduğunu bilmelisiniz. Araştırmalar, obez olan bireylerde bakteriyel yapının, zayıf olanlardan daha az çeşitlilik gösterdiğini bulmuştur. Dengesizlik kilo almaya neden olur mu yoksa fazla kilo bir şekilde bakteri dengesini değiştirir mi? Ünlü entegratif hekim Robert Rountree, kanıtların açık olduğunu bildiriyor, “Bağırsaklarımızdaki bakterilerin kilo dengesini etkileyebileceğine dair çalışmalar ve bulgular su götürmez gerçeklerdir.” şeklinde açıklama yapıyor. Bunun nedeni bağırsak bakterilerinin hücrelerimizle ve sindirim sürecimizle etkileşimi olabilir. Bir çalışma, aşırı yemenin dengeyi kötü bakteriler lehine çevirebileceğini göstermiştir. Rountree’nin açıkladığı gibi, “Bazı bakteriler yiyeceklerden enerji çıkarmada diğerlerinden daha iyidir.” Bu bakterilerin enerji alımına ve vücut yağına dönüştürülmek üzere artan gıda alımından daha fazla kalori toplayabileceği anlamına gelir. Buna ek olarak, bağırsak bakterileri iştah regülasyonu ve toklukta da rol oynamaktadırlar. “İyi” bakteriler “kötü” bakteri sayısından fazla olduğunda bağırsakta kısa zincirli yağ asitleri artar ve iştahı düzenleyen hormonların üretimini tetikler. Bu nedenle, bu hormonlar dengede değilse, tok olduğunuz sinyalini alamayabilirsiniz. Sonuç kısır bir kilo alma döngüsüdür. Aşırı yemek yerseniz, bağırsağınızdaki kötü bakteriler artar, muhtemelen vücut yağını artırır ve iştahınızı kontrol edemeyeceğiniz bir sürece girersiniz ve bu da daha fazla yemek yemenize neden olacak kısa zincirli yağ asitlerinin seviyelerini arttırır.


Probiyotik takviyesi kilo kontrolüne yardımcı olabilir mi?

Mikrobiyom ve ağırlık bakımı arasındaki karmaşık etkileşimleri anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Rountree “Bakterilerin obezite sorununa neden olabileceğini keşfetmenin eşiğinde olduğumuzu” söylüyor ve yeni çalışmalar kilo kontrolüne yardımcı olmak için probiyotikler ile takviyelerin olası faydaları hakkında bizleri bilgilendiriyor. British Nutrition’da yayınlanan 125 obez erkek ve kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, probiyotik takviyelerinin, düşük kalorili bir diyet uygularken, obez kadınların 24 haftalık bir süre boyunca kilo vermelerine yardımcı olduğu görülmüştür. Bir başka çalışmada, aşırı kilolu ve obez yetişkinlerden biri, 12 hafta boyunca probiyotik takviyesi almanın katılımcıların viseral yağları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Bu ve diğer çalışmalar, probiyotik bakterilerin farklı kombinasyonlarını kullandı ki bu da hangilerinin kilo bakımı için en yararlı olabileceğini saptamayı zorlaştırdı.

Kilo kontrolü için en iyi probiyotik içerikler nelerdi?

Araştırmacılar bu türleri harf ve rakamların bir kombinasyonu ile tanımlasalar da ek etiketler her zaman içerdikleri bakteri türlerini listelemez. Tipik olarak sadece Lactobacillus rhamnosus veya Bifidobacterium lactis gibi grup ve/veya türleri bulacaksınız. Kilo verme çabalarınıza en iyi yardımcı olabilecek probiyotikler bakterilerin spesifik türlerini ve dozajlarını tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, gerçek umut vaat eden birkaç probiyotik tür bulunmaktadır. Kilo kontrolü için en iyi araştırılmış türler şunları içerir:
Bifidobacterium lactis B420
Lactobacillus rhamnosus CGMCC1.3724
Lactobacillus gasseri BNR17
Bifidobacterium breve B3
Bu suşların her biri, ağırlık üzerindeki etkileri açısından özel olarak incelenmiş ve vücut yağı, bel çevresi, viseral yağ ve glikoz kontrolü üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu bulunmuştur.
Diyet ve yaşam tarzını unutmayın
Probiyotik bir takviye alırsanız, bu size kilo kontrolü bakımından avantaj sunabilir, ancak bu sadece ekstra kiloları kesmek için yeterli olmayacaktır. Sonuç olarak probiyotikler ve kilo araştırmaları daha yeni başlamıştır. Ancak ilk bulgular ümit vericidir.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın