protein nedir

Protein, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. Diğer bir tanım ile; vücudun kas kütlesini oluşturmak için gerekli olan makro besinlere denir. Eğer sağlığınız ile ilgileniyorsanız, ne kadar protein almak gerektiği konusunda uzman bir diyetisyenden bilgi almalısınız. Protein almak, kilo kaybına yardımcı olduğu lanse edildiğinden, anekdotsal varsayım ile “ne kadar çok protein, o kadar iyi” gibi görünmektedir. Ancak Purdue Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma her zaman böyle olmadığını göstermiştir. Bazılarımız protein alımımızı artırmaktan faydalanırken, diğerlerimiz için aynı durum söz konusu değildir.

Protein Almak için Ne Tavsiye Edilir?


Purdue Üniversitesi doktora sonrası araştırma görevlisi Joshua L. Hudson Ph.D. göre yetişkinlerin günlük protein alımını hesaplamak için kullanılan basit tablolarda vücut ağırlığının 0.8 ila 1.8 gr toplam kalori alımının yüzdesi ile yaş gibi parametreler dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Araştırma, bilimsel dergilerde 1.500’den fazla beslenme makalesinin taranmasını içeriyordu ve araştırma ekibi 18 gün boyunca protein almak, kilo kaybı, fiziksel aktivite ve protein türleri gibi başlıklarla ilgilenen 981 kişiyi belirledi. Bu çalışmadan elde edilen ilk bulgular, önerilen günlük protein alımının kilogram başına 0,36 gram proteinde doğru olduğunu buldu. Buna göre 140 kilo ağırlığındaysanız, günde yaklaşık 50 gram protein almak sizin için yeterli miktarda olacaktır.
protein-nedir-onerilenden-daha-fazla-protein-almak-zararli-mi
protein-nedir-onerilenden-daha-fazla-protein-almak-zararli-mi

Önerilenden Daha Fazla Protein Almak?


Yaşantımızda günlük protein alım miktarını aşan var mı? Cevabı: Evet. Araştırmalara göre, kuvvet antrenmanı yapan ve / veya aktif olarak kilo vermeye çalışan kişilerin, önerilen günlük değerlerden daha fazla protein elde etmesi kişiye fayda sağlayacağını göstermektedir. Wayne Campbell, Ph.D. “Beslenme bilimi profesörü,” Kilo vermeye başlayacaksanız, genellikle tükettiğiniz tüm yiyecekleri azaltmayın, çünkü yanlışlıkla proteini kesersiniz. Bunun yerine, korumak için çalışın, hatta orta derecede artırın, daha sonra karbonhidratları ve doymuş yağ içeren gıdaları kesin.” Demiştir. Ek olarak, çalışma kadınların daha fazla protein almak isteyebileceğine değiniyor. “Bu araştırma, kadınlar ve özellikle ileri yaştaki kadınlar için klinik olarak daha önemlidir,” diyor Campbell, “Tipik olarak daha az miktarda protein tükettiği ve sağlıklı bir vücut ağırlığı için düzenli olarak kuvvet antrenmanlarınının sürdürülmesi gerektiğini” bildiriyor.


Kimler Tavsiyeye Bağlı Kalabilir?


Campbell, “Sonuç olarak herkesin genel olarak protein alımını artırmaya teşvik etmek amaçlanmamıştır. Yeterli miktarda protein tüketen yetişkinlerin çoğu, vücut kompozisyonlarını kasıtlı olarak değiştirmeye çalışırken orta derecede daha yüksek protein alımından yararlanabilir.” Bunun nedeni, araştırmalarının bulduğu gibi, daha fazla proteinin, kilo almayan veya kilo vermeye çalışmayan insanlar için herhangi bir fayda sağlamadığı, fark yaratmak için artan proteinin yanında başka değişikliklerin yapılması gerektiğini düşündürmektedir. “Herkesin daha yüksek proteinli diyetler yemesi için çok fazla teşvik, reklam ve pazarlama var,” diyor Hudson. “Bu, herkes için her zaman daha fazlasının gerektiği anlamına gelmez.” Bu nedenle, kilo vermek veya kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız, gün boyunca tavsiye edilen miktarlarda ya da diyetisyeninizin günlük aktivitenize, çalışma temponuza ve sağlık durumunuza göre önereceği miktarda protein almak sizin için daha sağlıklı sonuçlar geliştirecektir.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın