Diyet bir gecede sonuç vermez, ancak sağlıklı beslenmeye sadece bir gün içinde başlamak için yapabileceğiniz basit ipuçları bulunmaktadır ve bu da ancak yeme alışkanlıkları rutinini değiştirmekle olabilir.

Midenizi düşünmeden önce basit düşünün;

“İnsanlar kilo kontrolü için genellikle yeme alışkanlıklarını tamamen değiştirmeyi düşünürler; ama bu genellikle olumlu sonuçlanmamaktadır” diyor Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Libby Mills. Bunun yerine, günlük küçük değişiklikler yapın (kolay olanı tercih edin: tatlıyı atlayın veya sebzelerden ekstra yardım alın). Bu tutum daha yönetilebilir olacak ve uzun vadede büyük bir etki yaratacaktır. İşte denemeden daha fazla sebze yemenin sekiz yolu.

Güne Bir Bardak Su İle Başlayın

Kahve, çay gibi kafein içeren bir içecek almadan önce güne bir bardak su ile başlamayı deneyin. “Bu sıvı dozu metabolizmanızı hızlı bir şekilde başlatacak ve harekete geçirecektir. Uyku mahmurluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı olarak size canlanma hissi verecektir ve bağırsaklarınızın normal rutininde çalışması için metabolizmayı tetikleyecektir” diyor Mills. Geceleri uyumadan önce yatağınızın yakınına bir bardak su koyun; Ertesi sabah, yataktan çıkmadan önce için ve bunu günlük rutin haline getirin.
Dikkatli Atıştırma Yapın

Gün içerisinde yüzlerce ekstra kalori içermeyen besleyici seçimler yaptığınız sürece atıştırmalıklar tüketmek sorun olmayacaktır. Öğle yemeğinden önce cips veya şekerli ürünler yerine bir avuç fındık alın. Lif ve protein size yeterince tokluk hissi verecektir. Mills, “Sağlıklı, bitki bazlı değerli bir yağ türü, kan kolesterolümüzü kontrol etmek için harika bir yöntemdir” diyor. Başka iyi bir seçim ise elma, çünkü midenizdeki su ile temas ettiğinde dolgunlaşan ve kendinizi tok hissetmenizi sağlayan bir tür lif olan pektin içermektedir.

Yeterli Kalori Alın

Çok fazla kalori sağlıksız olabilir, ancak çok az kalori de zararlı olabilir. Kendinizi yiyeceklerden mahrum bıraktığınızda, metabolizmanız yavaşlar ve vücudunuzun kas yapısının azalmasına ve yağ tutmasına neden olur, bu da kilo alımına yol açabilir. Mills, “Rakamlara çok fazla takılmayın fakat bazen kaç kalori aldığınızı takip etmek, kilonuzu kontrol etmenin ve sağlıklı beslenme seçimleri yaptığınızdan emin olmanın iyi bir yoludur” diyor.

Yeterli uyku almaya özen gösterin

Yeme alışkanlıklarıdeğiştiğinde, yorgun olduğunuzda, aşırı yemek tüketimi veya kötü yemek seçimleri yapma olasılığınız daha yüksektir. Uyku eksikliği, açlığı ve metabolizmayı kontrol eden hormon seviyelerini de bozabilir. Bir gece de yedi ila sekiz saat uyku idealdi.

Küçük Tabaklar Tercih Edin

Tabak tabak yemek yemekten çekinmeyin, ancak bu tabak normal boyutlardan daha küçükse. Cornell araştırmacıları, büyük kaselerde tahıl gevrekleri tüketenlerin, daha küçük kaselerde almaya başladıklarında %16 daha fazla tahıl tükettiğini kanıtlamıştır. Kısaca: Yeme alışkanlıkları edinmek küçük tabaklarda daha az yemenize yardımcı olur, bu durum yeterince yediğiniz hissi uyandıracaktır.

Kahvaltıyı Atlamayın

Sabahları bir şeyler yemeyi alışkanlık haline getirmemiş olsanız bile sağlıklı bir metabolizma ve kilo kontrolü için kahvaltıda bir şeyler atıştırmaya çalışın. Bu şekilde sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı takip etmede uzun bir yol kat edebilirsiniz.
Mills, “Kahvaltı yapan insanlar günün geri kalanında daha fazla kontrole sahip olma eğilimindedir” diyor. Yine de “kahvaltıyı ne kadar kadar güçlü yaparsam o kadar iyi” mantığından kaçınarak, protein ve lif içeren ve şekeri düşük besinler tüketmeye özen gösterin. Sebzeli omlet, fıstık ezmeli tam tahıllı ekmek, takviyeli tahıl içeren az yağlı yoğurt veya yüksek proteinli kahvaltı fikirleri, sizi öğle yemeğine kadar tok tutacak akıllı seçimlerdir.

Sağlıklı Gıdalara Yönelin

Daha hafif, daha sağlıklı seçenekler için kalori spreadlerini ve Toping’leri değiştirmek, lezzetten fedakarlık göstermeniz gerektiği anlamına gelmez. Tostunuzda tereyağı veya sandviçinizde mayonez yerine, ekmeğinizi humus ile tüketmeyi deneyin; yağda daha düşük, proteinte daha yüksek ve lezzet dolu olduğunu göreceksiniz.
Yeme alışkanlıkları kolay değişmez ve uzmanlarda bunun farkında fakat yoğurdunuzu şeker, yağ ve hatta tuz bakımından yüksek granola ile doldurmak yerine, üstüne bir parça fıstık ezmesi koyun ve dilimlenmiş muz veya elma ekleyin. Ekstra protein ve vitamin takviyesi ile doğal tatlılık elde edersiniz. Mills, “Taze üzüm ve fıstık ezmesi veya kıyılmış yer fıstığı içeren az yağlı yoğurt, tıpkı bir fıstık ezmesi sandviçi yiyormuş hissi verecektir” diyor.

Öğle Yemeğinizi Kendiniz Hazırlayın;

“Evden gelen bir öğle yemeği, ne yediğinizi bilmenin en kolay yoludur ve ayrıca maddi açıdan tasarruf etmenizi sağlar. Akşam yemeğinden sonra ertesi gün için hazırlanacak bir salata (sebzeler ve bir proteinle hazırlanmış kahverengi pirinç veya kinoa) yapmak için birkaç dakikanızı ayırın. Ya da bu düşünceden yola çıkarak pazar günü bir haftalık öğle yemeği hazırlayın. “Tam tahıllı krakerlerin veya tam buğdaylı pidelerin, sebze çubuklarının olduğu meyve, humus veya birkaç parça peynirin bulunacağı aparatif ürünler kullanın” diyor Mills.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın