Kışın ortalarına girerken, kış uykusuna yatma isteği arttı. Birçoğumuz için daha kısa, daha soğuk günler uyanık kalmamızı zorlaştırıyor, böylece alabileceğimiz tüm yardıma ihtiyacımız var. Başlamak için en iyi çözüm, ne yediğinize bakmaktır.

Yediğimiz yiyeceklerin enerji seviyelerimiz üzerinde büyük bir etkisi vardır, ancak çoğu zaman bize arzuladığımız enerji artışını sağlamak için kafein veya şeker içeren hızlı sabit yiyecekleri seçeriz. Bu da, kan şekeri seviyelerimiz düştüğünde iyisinden daha fazla zarara neden olabilir ve başladığımızdan daha yorgun hissedebiliriz .

Bunun yerine, kan şekeri seviyelerini sabit tutan ve bizi bütün gün için besleyen yiyeceklerin tadını çıkarmak önemlidir . Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Bu beş enerji artırıcı gıdayı gününüze dahil etmeyi deneyin ve nasıl hissettiğinizi görün. İşte Enerjili kalmanıza yardımcı olacak 5 yiyecek.


Enerjili kalmanıza yardımcı olacak 5 yiyecek

1. Yumurta

Yumurtaların kahvaltı menüsünde tanıdık bir manzara olmasının bir nedeni var. Protein, sağlıklı yağlar, demir, D vitamini ve B-12 vitamini içeren ürünler, sizi gün boyunca dolu ve enerji dolu tutmak için mükemmeldir. 

Beslenme Uzmanı Dyt. Nursena Ardalı olarak , tahıl ekmeğinden tostunuza yumurta öneriyor, “ Devam etmenizi sağlamak için protein, yavaş salınan karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller arasında mükemmel bir dengeye sahip.”

2. Yapraklı yeşillikler

Antioksidanlarla dolu yapraklı yeşillikler, enerji seviyelerini artırmak için ideal olan lif ve protein de sağlar. Beslenme uzmanı Nursena Ardalı , kötü adrenal fonksiyona yardımcı olabilecek magnezyum içerdiklerini de vurgulamaktadır. Böbreküstü bezlerimiz stresle baş etmemize yardımcı olur, bu nedenle stresli ve yorucu bir gün geçiriyorsanız, magnezyum alımınızı artırmaya çalışın.

“ Magnezyum yeşil yapraklı sebzelerde, kabuklu yemişlerde, tohumlarda ve bakliyatta bulunur. Enerji üretimi için gerçekten önemlidir. Ispanak, maydanoz, su teresi ve bir avuç fındık ekleyerek salatalarınızı yeşillendirin. Alternatif olarak, öğleden sonra cbir kupa yeşil bir smoothie iiçebilirsiniz ”Diyor Ardalı. 

3. Kuruyemiş

Yulaf lapası, granola ve hatta salatalara harika bir katkı yapan fındık, mükemmel bir atıştırmalıktır. Protein ve yağ dengesini içeren fındık, kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir. 

Badem, kaju fıstığı, ceviz önerilir . “ Beslenmenize ‘iyi yağlar’ eklemek daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur, böylece öğleden sonra çikolata yeme isteğiniz gereksiz hale gelir.”

4. Yaban Mersini

Yaban mersini, vücudumuzun karbonhidratları ve yağları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan ve onu diğer yağ ve protein kaynaklarının yanında ideal bir atıştırmalık haline getiren manganez içerir. Beyin işlevine yardımcı olabilecek antioksidanlarda da meyveler yüksektir.

Beslenme Diyetisyen Nursena ARDALI açıklıyor.

“ Meyvelerde (özellikle meyveler ve domateslerde) ve sebzelerde (özellikle karnabahar, lahana ve brokoli) kolayca bulunabilen A, C ve E vitaminleri faydalıdır. Bunlar beyne kan akışına yardımcı olabilir, bu da beyin hücrelerine daha fazla oksijen sağlar ve yine bunlar anti-enflamatuardır, bu nedenle beynin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olurlar. ”

5. Bitter çikolata 

Bitter çikolata, güne devam etmenizi sağlamak için sadece öğleden sonra mükemmel bir atıştırmalık olabilir. Kafein içerir, enerjinizi yükseltir ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olan serotonin üretimini teşvik etmeye bile yardımcı olabilir. Daha az şekerli bitter çikolatayı tercih edin, çünkü bu kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olacaktır.

Beslenme uzmanı Diyetisyen Nursena ARDALI , bitter çikolatayı denemek için daha fazla neden paylaşıyor, “ Araştırmalar çikolatanın antioksidanlar ve antienflamatuar maddeler içerdiğini gösterdi. Potasyum, magnezyum ve demir bakımından da zengindir. ” 


Her zaman yorgun hissediyorsanız, tıbbi nedenleri ekarte etmek için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Bir beslenme uzmanıyla çalışmak, herhangi bir sağlıksız beslenmenizin olup olmadığını (bunlar sizi yorgun hissetmenizi sağlayabilir) veya herhangi bir vitamin veya mineral eksikliğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. 

Enerjili kalmanıza yardımcı olacak 5 yiyecekble
Enerjili kalmanıza yardımcı olacak 5 yiyecek

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın