Neden sürekli yorgunum

Sadece biraz yorgun değil, her zaman yorgun hissediyorsanız enerji seviyelerinizin her zaman düşük olmasının bazı nedenlerini sorgulamalıyız. Çölyak hastalığı, anemi, kronik yorgunluk sendromu, uyku apnesi veya tiroit olabilirsiniz. Yaşam tarzı, sağlıksız ve dengesiz diyet ve zihinsel sağlık sorunları da sürekli yorgunluğa katkıda bulunan faktörlerdir. Bu olasılıkların her birine ve sizin için ne anlama gelebileceğine daha ayrıntılı bir göz atalım. 

Neden sürekli yorgunum?

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığınız yıllarca teşhis edilmeyebilir ve bildiğimizden çok daha fazla insanın etkilenmesi mümkündür. Yorgunluk olası bir semptomdur, genellikle sindirim fonksiyon bozukluğunun bazı belirtileri de vardır (şişkinlik, ishal, mide krampları), bu semptomlar bazen IBS olarak karıştırılabilir.

Çölyak hastalığı genellikle sindirim sisteminde villusun önemli bir tahribatı olana kadar teşhis edilmez, bu nedenle erken aşamalarda hastalığın tespit edilememesi ihtimali vardır. Ayrıca, villusun yok edilmesi dışındaki semptomlarla sonuçlanan glütene duyarlılık olan çölyak olmayan gluten duyarlılığı (NCGS) vardır. NCGS’nin etkileri sindirim sistemine özgü değildir. Bu duyarlılık migrenlere, diğer nörolojik semptomlara neden olabilir, tiroid fonksiyonunu bozabilir ve kendinizi yorgun ve konsantrasyon eksikliği hissetmenize neden olabilir. 

Anemi

Düşük demir seviyeleri enerji seviyelerini önemli ölçüde etkileyebilir. Genellikle anemiyi gidermek için reçete edilen takviyeler sindirimi ağırlaştırabilir ve bazen makul bir emilim elde etmek için yüksek dozlarda verilmeside gerekir. Demir takviyesi, sizi yorgun hissettirebilecek diğer önemli minerallerin alımını da etkileyebilir.

En iyi yaklaşım, düşük demir seviyelerinin nedenini anlamaktır – diyetinizde eksik mi? Ağır dönemleriniz var mı? Başka kan kaybı var mı? Yoksa IBS veya düşük mide asidi nedeniyle emilim eksikliği mi? Demir eksikliğinin altında yatan nedeni anlamak ve üzerinde çalışmak, gelecekte iyi demir seviyelerini korumak için en iyi yaklaşımdır. 

Kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluk sendromuna giden birçok farklı yol vardır . Yorgunluğun diğer tüm olası nedenleri dışlandıktan sonra kronik yorgunluk sendromu tanısı konur. Bu, teşhisi konan kişilerin yorgunluklarının birçok farklı nedenine sahip olabileceği anlamına gelir.

Kronik yorgunluk sendromu semptomlarını iyileştirmek için bir beslenme programı kullanmak iyi bir seçenektir, risk düşüktür ve bazı gerçek iyileşmeler görme olasılığı vardır. Yaklaşım her birey için farklıdır, ancak genel bir rehber olarak, bir beslenme konsültasyonundaki odak, hücredeki bağışıklık sistemini ve enerji üretimini destekleyen, besin seviyelerini ve olası eksiklikleri, emilimi ve geliştirilmiş bağırsak fonksiyonunu ele almak olacaktır. 

Neden sürekli yorgunum
Neden sürekli yorgunum

Uyku apnesi

Uyku apnesi, yüksek sesle horlama ve uyku sırasında nefes almak için solukluk ile karakterizedir. Muhtemelen farkında olmadığınız halde bu belirtileri fark eden partnerinizdir. Sadece her zaman umutsuz bir şekilde yorgun hissettiğinizi fark edebilirsiniz ve baş ağrısıyla uyanabilirsiniz.

Uyku apnesi aşırı kilolu insanlarda daha yaygındır ve bu da beslenmenin fark yaratabileceği yerdir. Dinlendirici bir gece uykusu almadığınızda kilo vermek zor olabilir. Vücudunuz nişastalı ve şekerli yiyeceklerin alımını teşvik ederek ve yağ depolamaya öncelik vererek uyku eksikliğine uyum sağlar. Ayrıca, uyku apnesinin neden olduğu iltihap, kilo kaybını zorlaştırabilir. Bu, şekeri düşük ve rafine karbonhidrat içeren bir diyetin benimsenmesini zorlaştırabilir. Bir beslenme uzmanı bu süreçte size yardımcı olabilir ve destek olabilir.

Etkin olmayan tiroid

Birçok kişi, tiroid fonksiyonlarının ‘normal’ olduğunu gösteren kan testi sonuçlarına rağmen düşük tiroid fonksiyon belirtileri gösterir.   Bu belirtiler arasında düşük vücut ısısı, kabızlık, düşük ruh hali ve düşük enerji seviyeleri bulunur.

İlaç alan hipotiroidi tanısı olan birçok insan hala düşük tiroid fonksiyon belirtileri gösterecektir. Genellikle sorun ilaçla tam olarak çözülmez. Zamanla semptomlar kötüleşebilir çünkü tiroid fonksiyonları düzgün bir şekilde geri yüklenmemiştir. İlaç kullanıyorsanız ve hala tüm tipik hipotiroidizm semptomlarına sahipseniz, bazı beslenme desteğine ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca beslenme uzmanınız aracılığıyla daha hassas laboratuar testleri sipariş edebilirsiniz. Tüm tiroid hormonlarına ve iyot ve selenyum eksikliği ve antikorlar gibi diğer önemli faktörlere bakan bir test. İyi tiroid fonksiyonu, yetersiz olduğunda enerji seviyenizi önemli ölçüde etkileyebilecek disfonksiyon veya subklinik disfonksiyon ile sonuçlanan anahtar besinleri içerir. 

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın