İnsan vücudu neden ilaçlara ihtiyaç duyar

Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek neden önemlidir ? Eskiye nazaran gitgide zayıflayan topraklarda yetişen gıdalar, hava ve sudaki toksik kimyasalların ve metallerin yaygınlığı nedeniyle, bu günün vücutları mikrop ve virüslerle savaşta daha zayıf hale gelmiştir . Buna ek olarak stres, yetersiz diyet, fast food yaşam, radyasyon ve elektromanyetik alanları da eklersek, vücudumuz doğal olarak mikrop ve virüslerle başa çıkmak için yeterince güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalıdır. Güçlü bağışık sistemine sahip olmayan vücutların, istilacı mikroplarla savaşmasına yardımcı olacak ilaçlarının olması çok önemlidir.

COVID-19 salgınında bağışıklık sistemini güçlendirmek neden önemli hale geldi

Koronavirüs ile ilişkili olarak geliştirilen bir ilaç olmadığından dolayı COVID-19 salgını sırasında bağışıklık sisteminizi kontrol altında tutmak Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek  bu durumda çok önem arz etmektedir. Tedbirimizi elden bırakmadan hemen yeterli ve dengeli beslenme seçeneklerimizi gözden geçirelim.Kendinizi nasıl koruyabileceğiniz ve beslenme dengeleme ile nasıl korunacağımızı veya iyileşebileceğimiz hakkında daha fazla bilgi için bir beslenme uzmanına başvuralım.

Dyt. Nursena ARDALI www.diyetisyenmerkezi.com

 İyi bir bağışıklık = güçlü mide asidi, iyi çalışan organlar vb. oluşturmaktır.Bunu için vücudu doğru mineraller ve vitaminlerle besleyerek yeniden oluşturabiliriz?

Ne yapabilirsin?

Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek
Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek
  • Yeterli protein artı pişmiş sebzeler yiyin – sebzeleri pişirmek, sert lifleri parçalayarak mineralleri serbest bırakır. 
  • Kaynak suyu için; 

Beslenme dengelemesi ve Panik

Bu sürece ‘beslenme dengesi ve gelişimi’ denir çünkü farkındalık ve yeteneklerinizle birlikte bedenle birlikte zihin de gelişecektir. Şunu unutmayın, korku duyan insanın, bedeni zayıflar. Çünkü insan ‘uçuş veya kavga’ modundayken veya ‘alarm’ durumundayken, vücudumuzda kalsiyum, magnezyum ve çinko mineralleri dakikalar içinde tükenirve sonucunda  insanlar uzun süreli stresli olur veya zayıf sağlıksız ve dengesiz diyet yaparlarlarsa bahse konu vitamin ve minerallerden düşük rezervlere sahip olur ve bu nedenle de stresle ve hastalıklarla düzgün baş edemezler. 

Bir beslenme dengeleme programından bazı koruma önlemleri almak bu durumda çok önem arz eder.

 Ek olarak alıbileceğimiz A ve C Vitamini; Selenyum;Esmer Su Yosunu (Kelp); çinko; fazlalık oluşursa hastalık yapabileceği için az miktar da bakır, mürver şurubu (yapabileceğiniz), gibi ilaçlar vücudunuzun mikrop ve virüslerle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. 

Bu nedenle, koronavirüse karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için dengeli bir diyet yemenizi şiddetle tavsiye ederim. Kendinizi nasıl koruyabileceğiniz ve beslenme dengeleme ile nasıl iyileşebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bir beslenme uzmanına başvurun.

Bağışık Sistemimizi desteklemek ve daha sağlıklı hale getirmek için beslenme stratejileri

Koronavirüse yakalanacak kadar talihsizseniz, onunla savaşmak ilacı ve aşısı henüz olmadığından Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek yararınıza  olacaktır. Bağışıklık sisteminizin de, vücudunuza giren yabancı olarak tanıdığı herhangi bir şeyi tespit etme ve yok etmesinin çeşitli yolları vardır. Şunu da unutmayalım vücudumuz zaten her gün biz bilmeden bakteri ve virüslerle savaşmaktadır. 

Cildimizin yanı sıra, mukus ve tabii ki çok değerli mikro-biyomumuz savaşta ön sırada savunmamızdır. Bir patojen bu savunmaları ihlal ederse, beyaz kan hücrelerimizle veya bağışıklık hücrelerimizle uğraşmak zorunda kalır. Bağışıklık sisteminin gücü kişiden kişiye değişir ve dahası, günden güne de değişir, çünkü enfeksiyonla mücadele yeteneği birçok faktöre bağlı olarak dalgalanır. COVID-19 salgını sırasında bağışıklık sisteminizi kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey şunlardır:

Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek
Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek

1. Bol miktarda meyve ve sebze yemek

Yemeğinizde çok sayıda sebze bulunmalı ve meyve tüketmeliyiz, yemeklerimizi çeşit olarak değiştirdiğinizde bağışıklık sisteminizi güçlenecek ve böylelikle virüslerle savaşmak kolaylaşacaktır. Meyve ve sebzeler, anti-enflamatuar antioksidanların yanı sıra A ve C vitaminleri ve folat dahil olmak üzere bağışıklık sisteminin işlevine yardımcı olduğu bilinen temel besinlerimizi sağlar. Ayrıca bağırsaktaki bağışıklığı optimize eden kimyasal bir sinyal sağlayan biyoaktif bileşikler sağlarlar. 

2. Mikrobiyom ve Etkileri

Çoğu insan bakteri takviyelerinin ve fermente gıdaların sindirimine nasıl fayda sağlayabileceğinin farkındadır, ancak birçoğu bağışıklık sistemini desteklemede ne kadar iyi olabileceklerinin farkında değildir. Bağışıklık sisteminin% 70’inden fazlası bağırsağın astarında bulunur ve çeşitli bakteri topluluğu tarafından desteklenir. Bağırsak bakterilerinin faydalı türlerinin hem doğuştan hem de edinilmiş bağışıklık sistemlerini etkilediği kanıtlanmıştır. Kış aylarında alınan probiyotiklerin yaygın soğuk algınlığını önemli ölçüde kısalttığı ve semptomların şiddetini azalttığı da bilinmektedir.

3. Aktif olun 

İmmünolojik olarak formda olmak için fiziksel olarak formda olmanız gerekir. Beyaz kan hücreleri oldukça hareketsiz olabilir, ancak egzersiz kan akışınızı artırarak onları harekete geçirir, böylece vücudunuzda daha iyi çalışmaya başlayabilirler. Enfeksiyona karşı daha savunmasız olan yaşlı insanlar için tavsiye, mümkün olan her egzersizi yapmaktır. Birşey yapmak yapmamaktan iyidir. İyi egzersiz ve yemek , daha iyi uyumanıza da yardımcı olma olasılığını artıracaktır, bu da vücut için bir bonustur çünkü yorgun bir vücut viral enfeksiyona karşı daha duyarlıdır.

Bu basit yaşam tarzı tavsiyesi gerçekten önemlidir, çünkü bağışıklık destekleyici besinleri vücudumuza stoklayarak kendinizi mikrop ve virüslere karşı en iyi dövüş şansını verebilirsiniz:

destekleyici besinler

C Vitamini:  Vücudun enfeksiyonla mücadele yeteneğini destekleyen güçlü bir antioksidandır. C vitamininin soğuk algınlığının süresini kısalttığını ve şiddetli sepsis ve septik şoku olan hastalarda mortaliteyi önemli ölçüde azaltabildiğini biliyoruz. Çin’deki Zhongnan Hastanesi’nde yapılan ilginç bir çalışma, koronavirüsün C Vitamini ile tedavisinde bazı başarılar gösterdi. İyi C vitamini gıda kaynakları arasında narenciye, yeşil sebzeler, kivi, çilek ve biber bulunur.

D Vitamini:   genel sağlık için önemli bir besin maddesidir ve çalışmalar, bu hayati vitamini düşük insanların üst solunum sistemi dahil olmak üzere daha büyük bir enfeksiyon riski altında olduğunu göstermiştir. Kış aylarında, düşük güneş ışığı seviyeleri, diyetlerimizden D vitamini almamız gerektiği anlamına gelir. Somon ve uskumru, yumurta ve mantar ve diğer yağlı balıklar da D vitamini kaynağı vardır. Kış aylarında düzenli olarak bu yiyeceklerin bir kısmını seçerek soframıza dahil etmek, D vitamini seviyenizi yükseltmenin iyi bir yoludur.

Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek
Koronavirüse karşı bağışıklık sağlığını desteklemek


Quercetin (Kuersetin):

 hastalıklara karşı koruduğu ve hücrelerimizle enfeksiyonla mücadele yeteneğini geliştirdiği tespit edilen bitkisel gıdalarda bulunan doğal olarak bulunan bir flavonoiddir. Beslenmede en zengin antioksidanlardan biri olarak kabul edilen quercetin serbest radikal hasarı, yaşlanmanın ve inflamasyonun etkileri ile mücadelede önemli bir rol oynar. Quercetin yeşillik, domates, çilek ve brokoli gibi bitkisel gıdalarda bulunan flavonoid antioksidan türüdür. Teknik olarak “bitki pigmenti” olarak düşünülür, bu da tamamen renkli, besleyici meyveler ve sebzelerde bulunur.

Mürver özü:  mürver özlerinin grip ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltmak için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

N-Asetil sistein:  takviye edici formda alınabilir ve vücudun ana antioksidan olan glutatyon üretimini artırabilir. Altı aylık bir süre boyunca yapılan takviyenin grip semptomlarını ve yataktaki günleri azalttığı kanıtlanmıştır.

Selenyum:  Eksikliği virüslerin mutasyona uğrama oranını hızlandırıyor. Güçlü selenyum için brezilya cevizi, yulaf, ayçiçeği tohumu, balık, hindi ve tavuk gibi yiyecekleri soframızdan eksik etmeyelim.

Çinko: çeşitli bağışıklık hücrelerinin fonksiyonu ve çoğalmasında önemli bir rol oynar. Hafif ila orta derecede eksikliğinde bile bağışıklık sisteminin enfeksiyonla başa çıkma yeteneği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Birçok çalışma, düşük çinko seviyelerinin pnömoni gibi enfeksiyon riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Vücudun çinko depolamak için çok fazla yeteneği yoktur, bu nedenle günlük yemeklerinizde bu bağışıklığı artıran mineralin bol miktarda bulunması çok önemlidir. En İyi çinko kaynakları et, nohut ve mercimek, kabak ve susamdır.

A Vitamini:

 çeşitli bağışıklık sistemi fonksiyonları A vitamini kullanır ve eksikliğinde doğuştan gelen bağışıklık sistemini bozduğu bilinmektedir. A vitamini ayrıca bağışıklık fonksiyonunda yer alan bazı genleride düzenler.

A vitamini diyette iki şekilde bulunur: beta-karoten (kırmızı, sarı ve turuncu bitki gıdalarında bulunur) ve retinol veya ‘aktif A vitamini’ (yumurta, tereyağı, karaciğer ve tam yağlı süt ürünleri).

Bağışıklık sisteminizi desteklediği bilinen tüm gıdalar:

Yeşil çay: vücutta virüs yayıcı enzimlerin üretimini engellemeye yardımcı olduğuna inanılan flavonoidler içerir. Ayrıca antioksidanlarda son derece yüksektir ve bir virüs tarafından enfekte olduğumuzda viral semptomlarla savaşmaya yardımcı olmak için vücudumuza çok ihtiyaç duyulan bir destek verebilir.

Sarımsak: virüslerle savaştığı ve viral enfeksiyonlardan daha hızlı iyileşmeyi teşvik ettiği biliniyor. Sarımsaktaki bir bileşik olan alisin, beyaz kan hücresinin hastalığa tepkisini arttırdığı da bilinmektedir.

Mantar: bağışıklık sisteminizi geliştirebilir ve bir virüsün çoğalmasını engelleyebilir. Mantarlardaki terapötik bileşen, antibakteriyel, antienflamatuar ve hücre yenileyici ajanlar olarak işlev görür.

Zencefil: Gribin olumsuz semptomlarını hafifletmek için antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar etki sağlar.

Elma sirkesi: bağışıklık sisteminizi güçlendirmede mükemmel olan anti-viral ve probiyotik özelliklere sahiptir.

Gördüğünüz gibi, virüs ilerledikçe kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için yapabileceğiniz çok şey var. Koronavirüs hakkında endişeleriniz varsa veya semptomlardan muzdarip olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, mutlaka sağlık yardımı alınız.

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

 

 

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir cevap yazın