Sağlıklı Kilo Alma Yolları

İyi bir beslenmeye sahip olmak neden önemlidir ? Dengeli bir diyet yemek, sağlık ve esenlik için çok önemlidir. Gıda, vücudumuzun büyümesi ve düzgün çalışması için kalori, proteinler, esansiyel yağlar, vitaminler ve mineraller sağlar. İyi sağlık için doğru miktarda besin sağlamak için çok çeşitli gıdalara ihtiyacımız var. Sağlıklı bir diyet sağlıklı yaşam için bir anahtardır.


Uygunsuz gıda alışkanlıkları hastalığa neden olabilir:


İyi beslenmeyi teşvik eden gıdalar ve diyet kalıpları, insan sağlığında özetlenmiştir. Sağlıksız beslenme, diyetle ilgili birçok hastalık riskini artırır. Beslenme ve beslenmenin önemli rol oynadığı ölüm, hastalık ve sakatlığın başlıca nedenleri arasında koroner kalp hastalığı, inme, hipertansiyon, obezite, Tip II diabetes mellitus, osteoporoz, safra kesesi hastalığı, demans ve beslenme anemisi sayılabilir.

Sağlıksız beslenme Obezite ve NCD’ye yol açabilir:


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, çocukların% 25’i aşırı kiloludur. Aşırı kilolu ve obez çocuklar, Tip II Diyabet, Yüksek tansiyon, Eklem ağrısı, Yüksek kolesterol ve Kardiyo damar hastalığı gibi büyük sağlık sorunları için daha büyük risk taşırlar. Tam tahıllı hububat veya baklagiller gibi meyveler ve sebzeler gibi besleyici yoğun gıdalar, çocukluktaki obeziteyi önlemeye ve daha yüksek bir yaşam kalitesi sağlamaya yardımcı olabilir.  


İyi Beslenme  Önerileri:


Emzirme ve Bebek Beslenmesi: Bebek besleme kılavuzları, sağlık çalışanlarına doğumdan 2 yaşına kadar sağlıklı beslenmeyle ilgili en güncel bilgileri sağlar. Bu, emzirme, bebek formülü hazırlama ve yarı katı gıdaların tanıtımı ile ilgili tavsiyeleri içerir. 


Sebzeler ve Meyveler bir zorunluluktur: Çocuklar, düzgün bir şekilde büyümek ve gelişmek için taze meyveler, sebzeler, tam tahıllar, et, balık ve yeterli kaloriler gibi çeşitli besleyici yoğun gıdalara ihtiyaç duyarlar.


Kalsiyum alınmalıdır:

Kalsiyum çocuklar için daha önemlidir. Yeterli bir kalsiyum alımı, genç büyümeye yardımcı olacak ve sonraki yaşamda kemik kaybı riskini azaltacak optimum kemik yoğunluğunu artırır.
Çocukların yeme şekli, çocukluk, ergenlik döneminde ve hayatlarının geri kalanında büyüme ve sağlığını etkiler.

İyi beslenme ayrıca yeme bozukluğu, obezite, diş boşluğu ve demir eksikliği anemisi gibi çocuk ve gençlerin hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

PEM (Protein Enerji Malnütrisyon), Dehidrasyon, adet düzensizlikleri, zayıf kemik sağlığı, yaralanma riskleri, kötü akademik performans ve yeme bozukluğu riskini arttırmak gibi beslenme yetersizliği hastalıklarının önlenmesinde sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme çok önemlidir.


https://www.instagram.com/dyt.nursenaardali/
https://www.facebook.com/dyt.nursenaardali
www.diyetisyenmerkezi.com
www.bursadiyetisyeni.com

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın