Muhtemelen bir kereden fazla duymuşsunuzdur: Daha fazla su içmek daha fazla kilo vermenize yardımcı olacaktır. Fakat su gerçekten kilo kaybına yardımcı oluyor mu? Kısa cevap evet. Su içmek metabolizmanızı güçlendirir, vücudunuzun atıklarını temizler ve iştah kesici olarak işlev görür. Ayrıca, daha fazla su içmek vücudunuzun suyu korumayı durdurmasına yardımcı olarak ekstra kilo ağırlığınızı düşürmenize yol açar. Kendinizi nemli tutmak ve kilo kaybınızı teşvik etmek için günde önerilen sekiz ila on sekiz bardakları içtiğinizden emin olmak için ne yapabilirsiniz?


ADIM 1: YEMEK YEMEDEN ÖNCE İÇMEK


Su iştah bastırıcı olduğu için, öğünlerden önce içilmesi sizi daha dolgun hissetmenize neden olabilir, bu nedenle yediğiniz yiyecek miktarını azaltır. Yemeklerden önce içilen su, öğün başına ortalama 75 kalori gibi bir düşüşe yol açar. Bu da günde sadece bir öğünden önce su içmek, yılda 27.000 daha az kalori almanıza neden olur. Matematiği yapın: Sadece yemek öncesi içilen sudan yılda yaklaşık sekiz kilo verirdiniz!


ADIM 2: KALORİ DOLU İÇECEKLERİ SUYLA DEĞİŞTİRİN


Asitli içecekleri bir kenara bırakın ve kilo vermenize yardımcı olmak için suyla değiştirin. Suyun sıkıcı tadı olduğunu düşünüyorsanız, bir dilim limon ekleyin. Limonlu bir bardak su, başarılı kilo kaybı için bir reçetedir, çünkü limonlardaki pektin, yiyecek isteklerini azaltmaya yardımcı olur. Suyun kilo vermeye gerçekten yardımcı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Bu şekerli içecekleri birkaç haftalığına bırak ve aradaki farkı gör.


ADIM 3: BUZ GİBİ İÇ


Buz gibi soğuk su içmek, metabolizmanızı güçlendirir, çünkü vücudunuz suyu ısıtmak için daha çok çalışmak zorundadır, bu nedenle daha fazla kalori yakmak ve kilo vermenize yardımcı olmaktır. Ayrıca, buz gibi soğuk su, oda sıcaklığındaki sudan çok daha fazla canlandırıcıdır, size kilo vermeye ve metabolizmanızı artırmaya başlamak için ihtiyacınız olandır. Sonuçta size kilo vermeye ve metabolizma artırmaya başlamak için gereken aracılığı soğuk su verebilir ancak bademciklere de dikkat tabii !!!

4.ADIM: SPOR SALONUNA GİDİN


İçme suyu kas kramplarını önlemeye yardımcı olduğundan ve eklemlerinizi yağlanmış halde tuttuğundan, daha uzun ve daha sert çalışabilirsiniz. Doğru hidrasyonun kilo vermenize yardımcı olduğu başka bir yol. kilo kaybı stratejinizi yoğun yaşam tarzınıza uygun hale getirmek için birçok seçeneğimiz var unutmayın.


ADIM 5: YETERİNCE SU İÇTİĞİNDEN EMİN OL


Kilo vermenize yardımcı olmak için içtiğiniz suyun gerçekten yararlı olmasını istiyorsanız, beslenme uzmanı olarak önerdiğim “8×8” kuralına uymalısınız: Kilo kaybı ve ideal kiloyu korumak için günde sekiz bardak su içmelisiniz. Çok fazla egzersiz yaparsanız veya çok terlerseniz fazladan olarak 8 bardak daha su içebilir veya yerine bitki çayı gibi diğer içecekler içebilirsiniz. (kafeinsiz olduklarından emin olun).
İhtiyacınız olan su miktarının büyüklüğünüze, kilonuza ve faaliyet seviyenize bağlı olduğunu da unutmayın.
Yeterli su alıp almadığınızı nasıl bilirsiniz peki? Genel bir kural, tuvalete gittikten sonra tuvaleti kontrol etmektir. İdrarınız berraksa veya çok açık sarı renkliyse, iyi derece de sıvı aldığınızı bileceksiniz. İdrarınız ne kadar koyu olursa da sıvı alımınız yetersiz demektir. Özellikle kilo vermek sizin hedefiniz ise, fazla su içmeniz gerekir. Kilo verme hedefleriniz için yeterince sıvı alıp almadığınızı görmek için bu Su Alma Hesaplayıcısını deneyin !

Dyt.Nursena Ardalı Nilüfer Bursa Diyetisyenmerkezi Sağlıklı Günler Diler.
www.instagram.com/dyt.nursenaardali
www.facebook.com/dyt.nursenaardali
www.diyetisyenmerkezi.com
www.bursadiyetisyeni.com

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın