Zencefil, beyazımsı ve açık renkli, keskin ve acımsı bir tadı olan ve Zingiber Officinale adlı Güney Asya kökenli bodur bir bitkinin köklerinin toz haline getirilmesiyle elde edilen bir baharattır. Zencefil, doğrudan kök halinde de kullanılabilmektedir ama toz şeklide kullanımı hem daha pratik hem de daha çok çeşit yemeğe katılmasına imkan sağlayacak niteliktedir. Bu yüzden özellikle zaman problemi olanlar ve yemeklerin besin değeri kadar hızlı ve kolay hazırlanmasına da önem vermek zorunda olanlar toz zencefili tercih etmelidir.


Zencefile dünya çapında artan bir ün kazandıran özelliği tadından ziyade sağlığa bilimsel araştırmalarla kanıtlanan birçok faydaları olmasıdır. Bitkinin kökünde bulunan gingerol adı verilen ve esas işlevi bitkiyi dış etkenlerden ve enfeksiyonlardan korumak olan bir madde bu faydaların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Gingerol, taze toplanan zencefil kökünde esas etken madde olmakla beraber, kök baharat haline getirilirken kurutma ve ısıtma gibi işlemlere maruz bırakılır. Şogaol ve zingeron bileşikleri bu işlmeler sırasında gingerolün kimyasal başkalaşımı sonucu ortaya çıkar. Gingerol, zingeron ve şogaol moleküler yapıları açısından birbirine çok benzediğini biliyoruz. Bilim adamları bu üçünün etkilerini ve vücutta emilim oranlarını incelemişler ve ciddi bir farkları olmadığı görmüşlerdir. Bu yüzden her üç maddenin aynı oranda faydalı olduğu söyleyebiliyoruz.
Gerçekten zencefilin faydaları her yaştan ve her kesimden insanı ilgilendirmekte ve sağlıklı yaşarken doğadan kopmamayı tercih eden herkes için birçok hastalığa çözüm olmayı vadetmektedir. Ancak vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar zencefilin mucizevi faydalarından hususen haberdar olması gereken bir gruptur. Zencefil tüketiminin vücutta yarattığı bazı etkiler hiç bitmeyen kas yapma ve yağ yakma süreci içinde metabolizmanın sınırlarını zorlayan vücut geliştiricilere önemli avantajlar sağlayabilmektedir.


Zencefilin vücut geliştirmeye ilk yararı yorgunluğu geciktirmesi ve daha uzun ve daha yoğun kas çalışmasına olanak vermesidir. Bilindiği gibi kas yapmanın ilk şartı vücudu zorlayacak kadar ağırlık kaldırmak ve bunu belli bir sayıda tekrar etmektir. Vücut çalışma sırasındaki performans ne kadar yüksek olursa çalışma sonrasında ortaya çıkan kas gelişimi de o derece büyük olacaktır. Gün içerisinde spordan önce zencefil çayı veya zencefil içeren başka bir ürünü tüketmenin söz konusu performansı artırabiliceğini gösteren çalışmalar mevcuttur.


Vücut geliştirmeyi yavaşlatan önemli bir etken spor sonrasında kasın dinlenip yenilenmesi sürecini bekleme mecburiyetidir. Zencefil bu konuda da devreye girer. İltihap giderici bir baharat olan zencefil, kaslardaki şişkinlik ve hasarın onarılmasını hızlandırır ve antioksidan niteliği sayesinde kas dokularının gördüğü zararın vücuda yaptığı yük hafifler ve bünyeniz durumla daha kolay başa çıkarak bir dahaki kas yapma seansına hazır duruma gelir.


Bilindiği gibi kas ağrıları vücut sporcularının baş belasıdır. Kas yenilenmesinden bağımsız olarak bazı kas ağrıları beklenenden çok daha rahatsızlık verici ve uzun süreli olabilmekte ve kas yenilendiği halde geçmeyen bu ağrılar kas geliştirme sürecini yavaşlatabilmektedir. Zencefil bu ağrılara iyi gelebilecek doğal bir ağrı kesicidir. Yemeklerle veya bitki çayı olarak zencefil almanız kas ağrılarının şiddetini azaltacaktır.
Optimum kas büyümesini sağlamanın yolu protein oranı yüksek ve yoğun bir beslenmeden geçer. Ağız tadını değil de işlevselliği ön plana çıkaran bu displinli beslenme rejimi zaman zaman vücut geliştirme meraklılarının mide ve sindirim sistemini zorlamaktadır. Mide bulantısı, karın ağrısı, gaz ve ishal gibi şikayetler yoğun protein alan kişilerde daha çok görülür. Bütün bu şikayetleri tek başına çözecek bitki ise zencefilden başkası değildir. Zencefil tarihin eski devirlerinden beri mide bulantısı ve benzeri dertleri çözmekte kullanılmış olup her türlü bulantıya iyi geldiği bilim ve tecrübe ile sabittir. Bu yüzden doğrudan kas gelişimi ve gücünüze yaptığı katkı yanında zencefil beslenme kapasitenizi de artırabilir.


Kas yapıyorsunuz ama yağları nasıl yakacaksınız? Birçok vücut geliştiricinin problemi ne yazık ki bu. Karın kasları kaya gibi sert ve şekilli olsa da onları kaplayan bombeli yağ dokusu Henry Cavill gibi görünmenize engel. Peki zencefilin zayıflamayı da sağlayabileceğini hiç duydunuz mu? Zencefilin kalori yakıcı etkisi doğrudan sinidirim sırasında ortaya çıkıyor. Her ne yerseniz yiyin, içinde zencefil varsa sindirim sisteminiz o öğünü sindirirken daha çok kalori yakacaktır. Bifteğinize zencefil katmak artık o kadar tuhaf bir fikir gibi gelmiyor, değil mi?
Kas yaparken zorlu bir çalışma ve mükemmel bir beslenme yanında hormonlarınızın da en üst seviyede olması gerekir. Hem erkek hem de kadınlarda bulunan ve kas gelişimini yöneten hormon testosterondur. Zencefilin testosteronu artıran etkisi de bilim adamları tarafından artık kabul görmektedir.


Görüldüğü üzere zencefil birçok yönüyle kas geliştirmek isteyenlere yardımcı olacak bir baharattır. Zencefili beslenmenize dahil etmek için seçenekler çok olmakla birlikte bazı kişiler zencefil ekstraktı gibi ürünleri tercih etmektedirler. Bunlarda faydalı olabilir ama bitkiler hakkında bilgilerimiz bize gösteriyor ki şifalı bitkilerin kendisi kullanmak bu bitkilerden izole edilen aktif maddelerden daha iyi sonuçlar vermektedir. Çünkü bitkilerin içeriğinde doğal olarak bulunan çeşitli maddelerin birlikte etkisi bilimin henüz tam olarak çözemediği bir sinerji sayesinde en yüksek faydayı sağlamaktadır.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir cevap yazın