Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Her zaman yemek pişirmek için hangi yağın kullanılacağı tartışılır. Her ne kadar günlük enerji gereksinimlerini sağladığından ve bazı yağlar da kolesterol seviyelerini korumamıza yardımcı olacak ve ayrıca bazı vitaminlerin çözünmesi için gerekli olduğu için diyetinizden yağ almamanızı tavsiye etmem.
Yağları kullanırken ve seçerken dikkatli olun:
Rafine yağlar yemek pişirmek için birkaç kez tekrar kullanıldığında, trans yağlar üretmeye başlarlar ve doğada kanserojen olurlar. Bu nedenle yağın% 70’ini taze olanla değiştirmeyi tercih edin. Pişirme işlemi sırasında kızartma yağları, trans yağlara dönüşüyor.Besin endüstrisinde sık kullanılan trans yağlar, vücutta doymuş yağlar gibi işlev görerek kötü kolesterolü olumsuz etkiler.
Piyasada% 0 oranında trans yağ bulunduğu ancak hidrojene edilmiş yağ formunda saklandığı ve sadece 0,5 gramlık kullanıldığına inanılan pek çok gıda ürünü bulunmaktadır. Bu nedenle, tüketicilerin satın almadan önce ürün etiketlerini her zaman okuması tavsiye ederim.
Bir kişi aynı zamanda diyetlerinde hangi yağın bulunduğuna ve doymuş yağların ne kadar sınırda alınabileceğine bakmalıdır.
Diyetteki yağ oranları, sağlıklı bir insanın kandaki lipid içeriği (profili, dağılımı) için büyük önem taşır” Doğallığı bozulmuş ve bileşenleri ile oynanmış doymuş yağları mutfağa sokmamak gerek.
Doymuş yağlar oda ısısında dahi katı halde bulunarak, özellikle insan vücudunda yağ birikimi ve kilo alımına neden olmaktadır. Bu nedenle, günlük diyette LDL-kolesterol (kötü kolesterol) düzeyini en fazla yükselten doymuş yağların alımı azaltılmalıdır.
Doymamış yağlar ise; zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı, mısır, soya, ayçiçeği yağı, sert kabuklu yemişler, tohumlar gibi bitkisel ürünlerde ve özellikle soğuk sularda yasayan uskumru, ton, somon gibi balıklarda bol miktarda bulunan, insan vücudunda sentezlenmeyen ve gıdalarla alınması gereken yağlardır. Doymamış yağlar, insulin duyarlılığını arttırarak trigliserid düzeyini düşürürler.
Sağlıklı bir diyete doğru ilk adım, bilgi kazanması ve daha sonra uygulanmasıdır. Tam bilgiye sahip bir kişinin kilometre taşına ulaşabileceği, bu nedenle kendinizi eğiteceğiniz ve sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşabileceğinizi söyleyebilirim.

https://www.instagram.com/dyt.nursenaardali/
https://www.facebook.com/dyt.nursenaardali
www.diyetisyenmerkezi.com
www.bursadiyetisyeni.com

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın