Yeme Bozukluğu: Anoreksiya nervoza, fazla kilolu olma endişesinden dolayı olabildiğince az yemek yeme ya da bazı zamanlarda hiç yemek yememe hastalığıdır. Genellikle 15-25 yaş arası kadın bireylerde görülmektedir.

Anoreksiyalı bireyler kilo almaya ve vücut şekillerinin kontrolünü kaybetmeye karşı korku duyarlar. Bu kişiler, kilolu olmadığı halde kendisini aşırı şişman olarak görürler. Bu yüzden genellikle yüksek kalorili besin alımını kısıtlarlar ve çok düşük kalorili diyetler yaparlar. Bazı hastalarda tıkanırcasına yemek yedikten sonra pişman olma ve isteyerek kusma görülebilir. Ayrıca laksatif ve diüretik ilaçlar da kullanabilirler.

Hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Oluşumunda fiziksel, psikolojik, kültürel ve sosyal birçok faktörün etkisi olduğu karmaşık bir durumdur.

Anoreksiya Nervoza’nın Belirtileri Nelerdir?

  • Sıkı diyet uygulanması sonucu oluşan fazla kilo kaybı
  • Fazla kilo kaybına rağmen kendini şişman hissetme
  • Yeme ataklarında çok fazla yemek yemek ve sonrasında isteyerek kusmak
  • Aç olduğunu kabul etmemek hatta açlık hissinden zevk almaya başlamak
  • Çok fazla egzersiz yapmak
  • Toplum içinde yemek yemekten kaçınmak
  • Sürekli yemek hakkında düşünmek

Vücuttaki her sistem yeme bozukluklarından etkilenmektedir. Zayıf bir vücuda sahip olma amacıyla başlayan bu süreç vücutta hem fiziksel hem ruhsal ciddi hasarların oluşmasına neden olmaktadır.

Hastalığın tedavisinin temel amacı vücut ağırlığını yaşa ve boy uzunluğuna göre normale getirmek, sağlıklı yeme alışkanlıklarını kazandırabilmek ve kişinin zayıflamaya çalışmasını engellemektir. Anoreksiya, multidisipliner bir tedavi yaklaşımı gerektiren bir durumdur. Tedavi ekibi içinde doktor, diyetisyen, psikiyatrist ve psikolog bulunması gerekmektedir.

Yeme Bozukluğu: Anoreksiya Nervoza
Yeme Bozukluğu: Anoreksiya Nervoza
Yeme Bozukluğu: Anoreksiya Nervoza

Günün Sözü: Hayat Bedenine Kötü Davranmak İçin Çok Kısa

 

Dyt.Nursena Ardalı – Yeme Bozukluğu: Anoreksiya Nervoza
11 Kas 2020 Anoreksiya nervoza, fazla kilolu olma endişesinden dolayı olabildiğince az yemek yeme ya da bazı zamanlarda hiç yemek yememe hastalığıdır …
 
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın