ekmeksiz diyet olmaz

Ülkemizdeki tahıl tüketiminin başında ekmek gelmektedir. Fakat günümüzde tüketiminden en çok korktuğumuz besin ekmek.

Diyet yapmaya karar veren insanlar ilk olarak beslenmelerinden ekmeği çıkartıyor. Ekmek yemeden kilo verme söz konusu olduğunda sağlık ikinci plana atılıp zayıflama odaklı çaba gösteriliyor. Ekmeği hayatınızdan tamamen çıkarmadan da kilo vermeniz mümkün. Sadece ekmeğin tüketim sıklığı ve çeşidine dikkat etmeniz yeterli. Böylelikle vücudunuz için en önemli enerji kaynağını kesmemiş olursunuz.

Peki biz diyetisyenler neden özellikle tam buğday ekmeğinin tüketilmesini öneriyoruz?

Bir buğday tanesi üç kısımdan oluşur:

Kepek: Buğdayın dış kısmı yani kabuğudur. Özellikle posa bakımından zengindir. Endosperm: Buğdayın %82.5’luk kısmını oluşturur. Karbonhidratlar (özellikle nişasta) bakımından zengindir.

Rüşeym: Buğdayın çekirdek kısmıdır. Aminoasit, vitamin, mineral, omega 3 ve omega 9 yağ asitleri bakımından zengindir.

Ekmeğin besin öğeleri içeriği, buğdayın saflaştırılma durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tam buğday ekmeği, buğdayın bütün olarak öğütülmesiyle oluşan undan yapılırken klasik beyaz ekmek ise buğdayın sadece endosperm kısmından üretilir. Bu da kepek ve rüşeymde bulunan birçok besin öğesinin kaybolması anlamına gelir.

Neden Tam Buğday Ekmeği

Bu kayıplardan dolayı beyaz ekmeğin posa içeriği neredeyse yok denecek kadar azdır. Posanın vücudumuz için birçok faydası vardır; Posa, yemek süresince daha çok çiğnememizi sağlayarak, daha çabuk doymamızı sağlar ve bizi daha uzun süre tok tutar. Bağırsaklardan zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Kan kolesterolünü düşürücü ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Ayrıca posa içeren besinler daha yavaş sindirildiklerinden dolayı kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlarlar. Bu sebepledir ki, beyaz ekmek tüketiminden sadece birkaç saat sonra kişi tekrardan açlık hissi duyar.

ekmeksiz diyet olmaz
EKMEKSİZ DİYET OLMAZ

Vücudun çalışma sisteminde görev alan B grubu vitaminleri tam tahıllı ekmeklerde bulunurken, beyaz ekmekte bulunmaz. Ayrıca birçok vitamin ve mineralleri tam buğday ekmeği daha fazla içermektedir.

Unutulmaması gereken en son nokta da ister beyaz ekmek, ister tam buğday ekmeği ister diğer ekmek çeşitleri olsun hepsinin neredeyse kalorisi aynıdır. Her şeyde olduğu gibi fazla ekmek tüketimi de kilo alımını tetikler. Bu yüzden tam buğday ekmeği tüketiyorum diyerek tüketim miktarınızı arttırmayın.

Kolesterol Düşürücü Gıdalar Nelerdir? Ne Kadar Tüketilmeliler?

Günlük tüketmemiz gereken ekmek miktarı kişinin boy, yaş, kilo, fiziksel aktivite durumları incelenerek kişinin günlük alması gereken kalori miktarına göre belirlenmelidir.

Günün Sözü: Ekmeksiz Diyet Olmaz!

 

Dyt.Nursena Ardalı – EKMEKSİZ DİYET OLMAZ
4 Kas 2020 Diyet yapmaya karar veren insanlar ilk olarak beslenmelerinden ekmeği çıkartıyor. Ekmek yemeden kilo verme söz konusu olduğunda sağlık …
 
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın