Çölyak hastalığı, ince bağırsağı etkileyen otoimmün bir durumdur. Arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein kompoziti olan glütene karşı olumsuz bir reaksiyondan kaynaklanır. Reaksiyon, ince bağırsağın iltihaplanmasına ve besinleri emememesine neden olur.

Durum teşhisi konan kişilerin glüteni ortadan kaldırmak için diyetlerinde değişiklikler yapmaları gerekecektir. Bu sayfada, çölyak hastalığına semptomlar, glutensizlik ve çölyak hastalığı yaşayanlar için tavsiyeler de dahil olmak üzere daha ayrıntılı olarak bakacağız.

Çölyak hastalığı nedir?

Otoimmün durumlar, bağışıklık sistemi sağlıklı hücreleri ve maddeleri zararlı olanlar için karıştırdığında ve onlarla savaşmaya çalıştığında ortaya çıkar. Çölyak hastalığında, bağışıklık sistemi zararlı bir şey için gliadin (glüteni oluşturan maddelerden biri) ile hata yapar. Bağırsak iltihabına yol açan maddeyle savaşmak için antikorlar salınır.

Bu sindirimi etkiler ve vücudun besinleri emmesini zorlaştırır. Bu bir dizi belirtiye yol açabilir ve tedavi edilmezse çok zararlı olabilir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişir. Bazıları için semptomlar hafif, bazıları için şiddetlidir. Genellikle ne yediğinize ve vücudunuzun tam olarak ne kadar ciddi tepki verdiğine bağlı olarak gelir ve giderler.

Hafif bir durumunuz varsa, teşhis edilmeyi zorlaştıran fark edilebilir semptomlarınız olmayabilir (sadece başka bir durum için test sırasında tespit edilebilir). Semptomlarınız hafif / var olmasa bile, çölyak hastalığının komplikasyonları sizi hala etkileyebileceğinden tedavi önerilecektir.

Çölyak hastalığının yaygın belirtileri:

Çölyak hastalığının en sık görülen semptomu ishaldir . Bu, vücudun besinleri düzgün bir şekilde emememesi nedeniyle olur. Bu olduğunda, dışkı alışılmadık derecede yüksek bir yağ seviyesi ile yapılır.

Sindirimle ilgili diğer yaygın semptomlar şunlardır:

 • hazımsızlık
 • karın ağrısı
 • şişkinlik
 • kabızlık
 • kusma (genellikle sadece çocukları etkiler)

Karşılaşabileceğiniz diğer belirtiler arasında şunlar vardır:

 • yorgunluk
 • ani veya beklenmedik kilo kaybı
 • ekstremitelerin şişmesi
 • hamile kalmada zorluk
 • ellerde ve ayaklarda karıncalanma / uyuşma
 • kaşıntılı bir döküntü (dermatitis herpetiformis)

yetersiz beslenme

Çölyak hastalığı tedavi edilmediğinde, yiyeceği düzgün bir şekilde sindiremezsiniz. Bu yetersiz beslenmeye yol açabilir , yani yeterli vitamin ve besin almıyorsunuz demektir. Bu da sizin yorgun ve enerjiden tükenmiş hissetmenizi sağlar.  

Çocuklarda bu büyümeyi etkileyebilir ve hatta ergenliği geciktirebilir.

Dermatit herpetiformis

Bu çölyak hastalığının bir belirtisi değildir, ancak glütene otoimmün bir reaksiyonunuz varsa, dermatit herpetiformis olarak bilinen bir deri döküntüsü de geliştirebilirsiniz. Bunun nedeni tam olarak anlaşılmamıştır, ancak glütenle bir bağlantısı olduğunu biliyoruz. Bu, gluten yemeyi bıraktığınızda, dermatit herpetiformisinizin temizlenmesi gerektiği anlamına gelir.

Çölyak hastalığı olan her beş kişiden birinin dermatit herpetiformis olduğu tahmin edilmektedir.

Çölyak hastalığı ne kadar yaygındır?

Çölyak hastalığı ortalama 100 kişiden birini etkiler. Bununla birlikte, bazı uzmanlar bunun daha düşük bir vaka olduğuna da inanmaktadır, çünkü daha hafif vakalar yanlış teşhis edilebilir ve hatta teşhisi konamaz.

Durum her yaşta gelişebilir ve kadınlarda durum iki ila üç kat daha yaygın olduğu bildirilmektedir. Bu durumda yakın akrabalarınız varsa sizde artmış bir risk altındasınız demektir.

Teşhis

Daha yüksek risk kategorilerinden birine girerseniz, doktorunuz sizi çölyak hastalığı için teste girmenizi önerebilir. Değilse, test genellikle sadece semptomlarla başvurursanız yapılır.

Semptomlar konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzu görmek önemlidir. Ayrıca, bu aşamada diyetinizden glüteni ortadan kaldırmaktan kaçınmanız önerilir (doktorunuzun vücudunuzun glutene nasıl tepki verdiğini test etmesi önemlidir).

Doktorunuz belirtilerinizin çölyak hastalığı ile uyumlu olduğunu düşünüyorsa, antikorları kontrol etmek için bir kan testi yapacaktır. Bunları kanınızda bulundurmak çölyak hastalığının bir işareti olabilir, ancak durumunuz olsa bile testiniz negatif olabilir. Doğru sonuçları elde etmek için gluteni şimdilik diyetinizde tutun.

Kan testinizde antikorlar varsa veya doktorunuz daha fazla test yapılmasını önerirse, biyopsi için bir bağırsak uzmanına yönlendirilirsiniz. Süreci sizin için açıklayacaklar ve biyopsi yapılana kadar diyetinizden glüteni çıkarmamanızı tavsiye edeceklerdir.

Çölyak hastalığına neden olan nedir?

Bazı insanların neden çölyak hastalığı geliştirdiğini ve bazı insanların semptomlarının neden şiddetli, diğerlerinin hafif olduğunu tam olarak anlayamadık. Bununla birlikte, onu geliştirme riskini arttırmak için bilinen faktörler vardır, bunlar şunları içerir:

Aile öyküsü. Durum ailelerdegenettik eğilimindedir, bu nedenle yakın bir akrabanız çölyak hastalığına sahipse, onu geliştirme şansınız daha yüksektir.

Çevresel faktörler. Çocukken sindirim semptomunuzda bir enfeksiyon geçirdiyseniz, durumu geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Gluteni çok erken tanıtmak. Üç aylıktan önce bir bebeğin diyetine glütenin sokulduğunu gösteren kanıtlar vardır, bu çölyak hastalığı geliştirme risklerini artırabilir (çoğu uzman, glüten vermeden önce altı ay beklemenin en iyisi olduğunu söyler).

Diğer tıbbi durumlar. Tip 1 diyabet , ülseratif kolit, Down sendromu, Turner sendromu ve tiroid koşulları dahil olmak üzere belirli tıbbi durumlara sahip olmak riskinizi de artırabilir .  

Refrakter çölyak hastalığı

Bu nadir çölyak hastalığı, glutenin diyetten çıkarılmasından sonra bile semptomların devam ettiğini görür. Çölyak hastalığı olan 140 kişiden yaklaşık birinde refrakter çölyak hastalığı geliştireceği tahmin edilmektedir.

Doktorunuz buna sahip olduğundan şüphelenirse, başka bir duruma neden olmadığından emin olmak için muhtemelen daha fazla test yapacaktır. Başka bir durum bulunmazsa ve teşhisiniz onaylanırsa, ilaç gibi tedavi seçenekleri sunacak bir uzmana yönlendirilirsiniz.

Tedavi – glutensiz

Çölyak hastalığı
Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı tedavisi, glutenin diyetinizden çıkarılmasını içerir. Bunu yapmak bağırsakların iyileşmesini sağlar ve daha fazla hasarı önler. Gluten yemeye devam ederseniz, belirtileriniz kötüleşmeye devam eder ve sağlığınıza uzun süreli hasar (kanser ve osteoporoz dahil) riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gluten yemeyi bıraktığınızda, belirtileriniz oldukça hızlı bir şekilde iyileşmektedir (genellikle haftalar içinde), ancak bağırsağınızın tamamen iyileşmesi iki yıl sürebilir.

anBu sürede destek almak için doktorunuz tavsiyeler verebilir ve diyetinizi ayarlamanıza yardımcı olabilecek bir diyetisyene yönlendirilebilirsiniz.

 

Diyetisyeniniz hangi yiyeceklerin yemek için güvenli ve hangilerinin uygun olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca yeterli vitamin ve mineral içeren dengeli bir diyet almanıza da yardımcı olurlar.

Sebze, et, patates, peynir ve pirinç gibi birçok gıda doğal olarak glütensizdir. Ayrıca, pazarda makarna, pizza ve ekmek de dahil olmak üzere artan sayıda glütensiz alternatif bulunmaktadır. 

Diyetisyeniniz ne yiyebileceğiniz ve ne yiyemeyeceğiniz konusunda size rehberlik edecektir, ancak aşağıdaki liste de size yardımcı olabilir:

Gluten içeren gıdalar (kaçınılması gereken yiyecekler):

 • makarna
 • ekmek
 • hububat
 • Kekler
 • hamur işleri
 • turta
 • bisküvi
 • soslar

Gluten içermeyen gıdalar:

 • meyve ve sebzeler
 • et ve Balık
 • en süt ürünleri
 • patates
 • pirinç
 • soya, patates, pirinç ve mısır gibi glutensiz unlar

Çölyak hastalığınız olduğunda, her zaman gıda etiketlerini kontrol etmek gerçekten önemlidir. Örneğin işlenmiş gıdaların büyük bir kısmı katkı maddelerinde glüten içerecektir. Gıda dışı ürünler posta pulları, ruj ve bazı ilaçlar da dahil olmak üzere gluten içerebileceğini de bilmelisiniz.

 

Yulaf üzerinde bir kelime

Yulafın kendileri glüten içermese de, çölyak hastalığı olanların çoğu, glüten içeren tahıllarla kontamine olabileceğinden onlardan uzak dururlar. Hatta çok az sayıda insanın yulaflarda bulunabilen avenin adı verilen bir protein tarafından tetiklenebileceğine dair kanıtlar bile var.

Bu konuda doktorunuzla konuşun ve yulaf denemeye karar verirseniz, semptomlarınız giderilene kadar onlardan kaçının ve semptomları tetiklerse yemeyi bırakın.

Diğer tedaviler

Gluteni diyetinizden çıkarmanın yanı sıra, aşağıdaki tedaviler de önerilebilinir.

Aşılar – Bazı insanlar için çölyak hastalığı dalağın daha az etkili çalışmasına neden olabilir. Bu sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirebilir. Bu nedenle, bazı insanlara ekstra aşı önerilebilinir.

Takviyeler – Bağırsaklarınız çölyak hastalığının neden olduğu hasardan iyileşirken, vitamin ve mineral takviyeleri almanız tavsiye edilebilinir. Bunlar, iyileşme sürecine yardımcı olmak ve süreç boyunca sağlıklı kalmak için yeterli besin almanızı sağlayacaktır.

Dermatitis herpetiformis ilacı – Dermatit herpetiformisiniz (glütene karşı deri reaksiyonu) varsa ve iyileşmesi uzun sürüyorsa, doktorunuz iyileşmesine yardımcı olmak için ilaç önerebilir.

Çölyak hastalığı ile yaşamak

Çölyak hastalığı ile yaşamayı öğrenmek büyük bir ayarlama yapmanıza sebep olabilir, ancak yardımcı olacak çok sayıda destek ve rehberlik vardır. Aşağıda akılda tutulması gereken bazı genel ipuçları verilmiştir.

Evde

 • Çapraz kontaminasyonu önlemek için pişirme kaplarınızı ayırın.
 • Glutensiz tost yaparken temiz bir tost makinesi / ızgara kullanın.
 • Mayonez, tereyağı ve reçel gibi ayrı çeşniler kullanın.

Dışarıda yemek

 • Restoran personeliyle ihtiyaçlarınızı iletin.
 • Menüdeki herhangi bir şeyden emin değilseniz, garsonunuza sorun. Yiyecek içecek sağlayanlar (yasa gereği) yemeklerindeki alerjenler hakkında bilgi sağlamalıdır.
 • Sipariş ettiğiniz yemekle çapraz kontaminasyon riski olup olmadığını sorun.

Sağlıklı kalmak

 • Meyve ve sebzelerin glutensiz olduğunu unutmayın! Günde en az beş porsiyon hedefleyin .
 • Çok fazla şeker veya tuz içermeyen çok çeşitli, dengeli bir diyet yiyin .
 • Aşırı alkolden kaçının.
https://www.facebook.com/dyt.nursenaardali/
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın