Kaloriler hakkında – Dengeli bir diyet neden önemlidir? Bir gıdanın içindeki kalori miktarı o gıdanın içindeki enerji miktarının bir ölçümüdür. Vücudunuz yürüme, düşünme, nefes alma ve diğer önemli işlevler için gıdalardaki kalorileri kullanır.


Ortalama bir insan kilosunu korumak için her gün yaklaşık 2.000 kalori almalıdır. Bununla birlikte, bir kişinin belirli günlük kalori alımı yaşına, cinsiyetine ve fiziksel aktivite seviyelerine bağlı olarak değişebilir. Erkekler genellikle kadınlardan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar ve egzersiz yapan insanlar da yapmayanlara göre daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar.

Kaloriler hakkında – Dengeli bir diyet neden önemlidir?


Günlük kalori alımı şöyledir:
2-8 yaş arası çocuklar: 1.000 ila 1.400 kalori
9 ile 13 yaş arası kızlar: 1,400 – 1,600 kalori
9 ila 13 yaş arası çocuklar: 1.600 ila 2.000 kalori
14 ila 30 yaş arası aktif kadınlar: 2.400 kalori
Ev hanımları 14 ila 30 yaş arasında: 1.800 ila 2.000 kalori
14 ila 30 yaş arası aktif erkekler: 2,800 ila 3,200 kalori
Çalışmayan erkekler 14 ila 30 yaşları arasında: 2.000 ila 2.600 kalori
30 yaş üstü aktif kadın ve erkekler: 2.000 ila 3.000 kalori
30 yaş üstü çalışmayan erkekler ve kadınlar: 1.600 ila 2.400 kalori

En çok kalorisi olan ve alımı minumum düzeye indirilmesi gerekenler şunlardır.
salamlar
Sosisler
Kekler
peynirler
kurabiyeler
çörekler
Enerji içecekleri
meyve içecekleri
dondurmalar
Pizzalar
spor içecekleri ve meyve sodalarıdır.

Dengeli bir diyet neden önemlidir


Dengeli bir beslenme önemlidir çünkü organlarınız ve dokularınızın etkili çalışması için doğru beslenmeye ihtiyacı vardır . İyi bir beslenme olmadan vücudunuz hastalık, enfeksiyon, yorgunluk ve düşük performansa daha yatkındır. Diyetleri zayıf olan çocuklar, büyüme ve gelişim problemleri ve düşük akademik performans riskiyle karşı karşıya kalırlar ve kötü beslenme alışkanlıkları hayatlarının geri kalanında da devam edebilir.
Yükselen obezite ve diyabet seviyeleri, zayıf bir diyetin ve egzersiz eksikliğinin etkilerinin başlıca örnekleridir . Sağlıksızlık nedeni ile ölüm de ilk 10 ‘da lider olan 4 hastalık doğrudan diyetle ilgilidir. Bunlar:
kalp hastalığı
kanser
inme
şeker hastalığıdır.
Dengeli bir diyet nasıl elde edilir
Dengeli bir diyetin özünde gereksiz yağ ve şekerler bakımından düşük, vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri yüksek olan yiyecekler bulunur . Aşağıdaki yiyecek grupları dengeli bir diyetin vazgeçilmez parçalarıdır.

meyve


Mükemmel bir beslenme kaynağı olmasının yanı sıra meyveler lezzetli atıştırmalıklardan oluşur. Bölgenizdeki mevsim meyveleri seçin.Unutmayın daha taze olanlar daha fazla besin sağlarlar.
Meyveler şeker bakımından yüksektir . Bu şeker doğaldır ve bu meyve sizin için şeker eklenmiş diğer yiyeceklerden daha iyi bir seçimdir. Şeker alımınızı izliyorsanız veya şeker hastalığı gibi bir rahatsızlığınız varsa, düşük şekerli meyveler tercih edebilirsiniz. Narenciyeden şeftalilere kadar en iyi 11 şekersiz meyveyi öğrenmek için okumaya devam edin. Karbonhidrat alımlarını izleyen insanlar kavun ve avokado gibi meyveler yemelidir.


sebzeler


Sebzeler , temel vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Koyu yeşil yapraklı yeşillikler genellikle en fazla beslenmeyi içerir ve her öğünde yenilebilir. Çeşitli sebzeleri yemek , tüm sebzelerin sağladığı cömert besinleri elde etmenize yardımcı olacaktır.
Koyu yeşil yapraklı yeşillik örnekleri şunlardır:
ıspanak
süs lahanası
yeşil fasulye
Brokoli
Kara lahana
pazı


Taneler


İstatiklere göre rafine beyaz unlar diğer tahıllardan daha fazla tüketiliyor. Rafine beyaz unun besin değeri düşüktür, çünkü rafine işlemi sırasında tahılın dış kabuğu çıkarılır. Gövde, tahıl beslenmesinin çoğunun yattığı yerdir.
Bununla birlikte kepekli tahıllar, gövde de dahil olmak üzere kepekli tahıl kullanılarak hazırlanır. Çok daha fazla beslenme sağlarlar. Beyaz ekmek ve makarnalardan tam tahıllı ürünler seçin..


Proteinler


Etler ve fasulye , uygun kas ve beyin gelişimi için gerekli olan bir besin maddesi olan birincil protein kaynaklarıdır. Tavuk, balık gibi yağsız, az yağlı etler ve bazı etler de en iyi seçeneklerdir. Bunları yerken derinin çıkarılması ve görünür yağların kesilmesi, etlerdeki yağ ve kolesterol miktarını azaltmanın en kolay yoludur. Hayvanın sağlığı ve yedikleri de önemlidir bu faktörler etin yağ asidi profilini etkiler, bu nedenle çimle doğal beslenen hayvanların etlerini seçmemiz ideal olandır.
Fındık ve fasulye iyi bir protein kaynağıdır ve lif ve diğer besinlerin yanı sıra diğer birçok sağlık yararını içerir.
mercimek
Fasulyeler
bezelye
Badem
ay çekirdeği
ceviz

Mandıra


Süt ürünleri kalsiyum , D vitamini ve diğer temel besinleri sağlar. Bununla birlikte, aynı zamanda başlıca yağ kaynaklarıdırlar, bu nedenle küçük porsiyon tam yağlı peynirleri ve az yağlı ya da yağsız süt ve yoğurtları seçmek en iyisidir. Keten tohumu , badem veya soyadan yapılanlar gibi bitki bazlı sütler tipik olarak kalsiyum ve diğer besinlerle takviye edilir , bu da ineklerin sütlerine mükemmel alternatif olabilir

yağlar


Yağlar az miktarda kullanılmalıdır. Salata sosu ve mayonez gibi yağ içeren ürünlerin az yağlı ve az şekerli olanlarını tercih edin. Zeytinyağı gibi iyi yağlar, diyetinizdeki daha yağlı bitkisel yağların yerini almalıdır. Derin yağda kızartılmış yiyeceklerden de kaçının.

Diyetinize belirli yiyecekler eklemenin yanı sıra, dengeli bir diyet ve sağlıklı kiloyu korumak için bazı madde tüketiminizi de azaltmalısınız. Bunlar da şunlardır:
alkol
Rafine tahıllar
katı yağlar
doymuş yağlar
Trans yağ
tuz
şekerler


Diyetinizle ilgili sorularınız varsa veya kilo vermeniz veya yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğine inanıyorsanız, diyetisyenden randevu alın. Genel sağlığınızı teşvik ederken ihtiyacınız olan beslenmeyi almanıza yardımcı olacak diyet değişiklikleri önere bilmemiz için randevularınızı bekliyorum.

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

Tel: Whatshapp: 05055414699
www.instagram.com/dyt.nursenaardali
www.facebook.com/dyt.nursenaardali
www.diyetisyenmerkezi.com
www.bursadiyetisyeni.com
www.diyetisyennursenaardali.com
diyetisyenmerkezi@gmail.com

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın