kiloyu sağlıklı korumak genel sağlık ve refah için önemlidir.

Yaş ilerledikçe, aynı tür ve miktarda yiyecek yemeye devam eder, ancak daha aktif hale gelmezseniz, muhtemelen kilo alırsınız. Çünkü metabolizmanız (vücudunuzun yiyeceklerden nasıl enerji aldığını) yaşla birlikte yavaşlayabilir ve vücut kompozisyonunuz (yağ ve kas miktarı) gençliğinizden farklı olabilir.

Genel bir kural vardır, ne kadar çok kalorili yemek yerseniz, kilonuzu korumak için o kadar aktif olmalısınız. Benzer şekilde, bunun tersi de geçerlidir – ne kadar aktif olursanız, o kadar fazla kaloriye ihtiyacınız vardır. Yaşlandıkça, vücudunuzun enerji için daha az yiyeceğe ihtiyacı olabilir, ancak yine de aynı miktarda besine ihtiyacı vardır .

Kilomu Nasıl Sağlıklı Koruyabilirim?

Genetik, yaş, cinsiyet, yaşam tarzı, aile alışkanlıkları ve kültürü, uyku ve hatta yaşadığınız ve çalıştığınız yerler dahil olmak üzere birçok şey kilonuzu etkileyebilir. Bu faktörlerden bazıları kilo vermeyi veya kilo almayı zorlaştırabilir.

Ancak aktif olmanın ve sağlıklı yiyecekleri seçmenin , yaşınız veya kilonuz ne olursa olsun herkes için sağlıklı yararları bulunur. Besin açısından yoğun gıdaları seçmek ve haftada en az 150 dakika aktif spor yapmak önemlidir . Kural olarak:

  • Kilonuzu aynı tutmak için, yemek ve içmekle aynı sayıda kalori yakmanız gerekir.
  • Kilo vermek için, yediğiniz ve içtiğinizden daha fazla kalori yakın.
  • Kilo almak için, yediğiniz ve içtiğinizden daha az kalori yakın.

Sağlıklı Kilo Vermeye İlişkin İpuçları

  • Kalori alımını kontrol etmek için porsiyon miktarını sınırlayın .
  • Kilo almak istiyorsanız gün boyunca ara öğün olarak sağlıklı atıştırmalıklar ekleyin .
  • Mümkün olduğunca fiziksel olarak aktif olun .
  • Çok fazla veya çok az kilo verdiğinizi düşünüyorsanız , diyetisyenizle kilonuz hakkında konuşun .

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yemeliyim?

Çok fazla besin maddesi içeren ancak çok fazla kalori içermeyen yiyecekleri seçin. Dyt. Sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanıza ve sizin için iyi olan yiyecekleri almanıza yardımcı olacak bilgilere sahiptir .

Ne Kadar Fiziksel Aktiviteye İhtiyacım Var?

Her hafta en az 150 dakika orta yoğunluklu aerobik aktivite yapmaya çalışın. Bunu bir kerede yapmak zorunda değilsiniz – istediğiniz gibi tüm haftaya bölebilirsiniz. Bu kadar çok aktiviteyi hemen yapamıyorsanız, olabildiğince fiziksel olarak aktif olmaya çalışın . Bir şey yapmak hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

Egzersizin faydaları sadece ağırlıkla ilgili değildir. Düzenli egzersiz, günlük aktiviteler yapmanızı, gezilere katılmanızı, araba kullanmanızı, torunlara ayak uydurmanızı, düşmeleri önlemenizi ve bağımsız kalmanızı kolaylaştırabilir.

Bir spor salonuna katılmak veya kişisel bir antrenör tutmak için çok para harcamak zorunda değilsiniz. Yürüme, koşma, bisiklete binme, bahçe işleri, ev temizliği, yüzme veya dans gibi zevk aldığınız fiziksel aktiviteleri yapabilirsiniz. Haftanın çoğu gününde zevk aldıklarınızı yapmak için zaman ayırmaya çalışın. 

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın