Moda – Fad Diyetlerin Tehlikeleri nelerdir?  ? Bu diyetler  belirli süreç içerisinde kitap, magazin, televizyon, radyo v.b. vasıtalardaki reklamlarla moda haline getirilen zayıflatıcı, sağlığı geliştirici veya hastalıkları tedavi edici yada kilo aldırıcı olduğu söylenen diyetlerdir. Halkımız bu diyetlere umut, korku, çaresizlik ve bilgisizlik gibi nedenlerle ilgi gösterir ve moda haline gelen bu diyetlerin bazıları kısa sürede kaybolur, bazıları ise uzun süre gündemde kaldıktan sonra kaybolur. Ancak bilinmelidir ki bu diyetlerin hemen hemen hepsi kullanımı uygun olmayan diyetlerdir.

Kilo kaybı günümüz kültüründe büyük bir saplantı haline geldiğinden, birçok diyet türünün birçok tehlikesi vardır. İnsanlar daha ince ve daha ince bir hale gelmeyi hayal eder. Sağlıklı bir kiloyu veya vücut kitlesini korumak İndeksi (BKİ) faydalı olsa da, gerçekçi olmayan kilo kaybı hedefleri vücuda zarar verebilir ve ileride kişiye kalıcı hasar oluşturabilir.

Şu anki durumda, birçok zararlı diyet ürünleri piyasayı kapladı. Hızlı bir şekilde kilo vermenize yardım ettiğini iddia eden bu ürünler her yerdeler ve bu üretici şirketler reklamlara ve satışlara büyük miktarda harcama yapıyorlar.

moda – fad diyetlerin tehlikeleri

Egzersiz Yapmadan Zayıflama

Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite sadece önemli değil, aynı zamanda etkili kilo yönetimi için de önemlidir. Egzersiz yapmak enerji harcamasını artırmaya yardımcı olur ve yediğimiz gıdalardan gelen enerjiyi yakar. Egzersizin diğer yararları da, sadece sağlıklı bir kiloya değil, sağlıklı bir vücuda doğru adım atmanızda da size yardımcı olur.
Egzersiz, kilo vermenize yardımcı olmak için yalnızca daha fazla kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda kilo verme çabalarınız sırasında kalori sayınızı – ve muhtemelen iyi beslenmeyi  azaltmanızı da önler. Egzersizin yararları olmadan kilo vermeye çalıştığınızda, vücudunuz enerji için yanan proteine ​​başvurur. Bu da kas ve kemiklerinizin parçalanmasına neden olur.

Diyetisyen Nursena Ardalı ile Bursadabugün Röportajı(Yeni sekmede açılır)

 

Belirli Zamanlamalar

Tarife ve katı planlar, hayatlarımızı yoldayken yaşadıkça çalışmaz. Belirli bir yemeği yemek için belirli bir zamanı kısıtlamaya çalışan diyetlerden kaçınılmalıdır. Her ne kadar yemekler uygun zamanda alınsa da, zaman kendi rahatınız ve rahatlığınız olmalıdır. Diyetinizde yaptığınız herhangi bir değişikliğin en son modaya dayanmadığından ve uzun vadede sürdürebileceğiniz değişiklikler olduğundan emin olun.

Beslenme eksikliği

Moda (fad) diyetler vücut için oldukça zordur. Çoğu zaman vücut çalışması için gerekli olan temel besinlerden yoksundurlar. Vücutun ihtiyacı olanlar ve depoları tükenirse beslenme yetersizlikleri oluşmaya başlar. Uzun süre süren bir diyetin ardından aşırı saç dökülmesi, donuk cilt, koyu halkalar ve genel zayıflığa neden olduğu bilinen rahatsızlıklar oluşur. Kilo kaybına bakılmaksızın, verimsiz ve verimsiz bir vücut işlevi,bu ek yemlerin ek bir özelliğidir.
Bazı diyet yemlerinin bazı büyük tehlikeleri olsa da, engellemeler bunlarla sınırlı değildir. Çok fazla dezavantajla karşılaşmadan anlık kilo kaybı mümkün değildir ve bu nedenle kapsamlı ve sağlıklı bir kilo kaybı programı seçmek her zaman tercih sebebi olmalıdır.

moda (fad) diyetler
moda (fad) diyetler

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen MerkeziBursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir cevap yazın