Kanser ve Diyet

Anemi, kanımız düzgün çalışması için vücudun etrafında yeterli oksijen taşıyamadığında ortaya çıkar. Bu yaygın bir durumdur ve genellikle vücudunuzun yeterli kırmızı kan hücresine sahip olmamasının veya kırmızı kan hücrelerinin hemoglobin adı verilen bir proteinden yoksun olmasının bir sonucudur.

Sık görülen anemi belirtileri şunlardır:

 • yorgunluk
 • nefes darlığı
 • kalp atış hissi (çarpıntı).

Genç kadınlar, hamilel olan kadınlar, çocuklar ve kronik hastalıkları olan kişilerin durumları risk altındadır. Kötü beslenme ve bazı tıbbi durumlar da anemi yaşam riskini artırabilir. Farklı anemi formlarının her biri tedavide, nedenlerinde ve semptomlarında farklılık gösterir. Aneminin çeşitli semptomlarına, durumu etkileyen bir tedaviye ve diyet değişikliklerine ve bir beslenme uzmanının size nasıl yardımcı olabileceğine bakacağız.

Anemi nedir?

Bu durumun farklı formları vardır – ana tipler demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliğinden kaynaklanır. Bunlar vücudun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olmak için gereklidir. Vücutunuz bu vitaminlerden eksikse,anemi durumu geliştirme riski artar. Farklı tipler şunlardır:

 • demir eksikliği anemisi
 • megaloblastik anemi
 • zararlı anemi.

Orak hücreli anemi

Bu ciddi bir kalıtsal kan bozukluğudur, bu nedenle diyet değişikliklerinin etkili bir tedavi olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, durum, bir ‘orak hücre krizi’ oluşumunu azaltmaya yardımcı olmak için bol miktarda sıvı içmek de dahil olmak üzere yaşam tarzı tavsiyesi sunulabilir.

Anemi nedenleri

En yaygın nedenlerden biri diyette demir eksikliğidir. Çeşitli gıdalar içeren dengeli bir diyet uygularsanız, durumun gelişmesini önlemeye yardımcı olacak kadar demir tüketmelisiniz. Daha kısıtlayıcı bir diyet uygularsanız – örneğin soluk diyetler, hızlı kilo verme diyetleri ve hatta vegan diyet – besin eksikliğinden dolayı bir eksiklik yaşamanız daha olasıdır. Birçok gıda demir içerir, ancak kırmızı et ve balık gibi hayvan kaynaklarından gelen demir, sebzelerde (yeşil, yapraklı sebzeler ve fasulye) bulunan demirden daha kolay emilir.

Diğer nedenler şunladır:

 • Ağır dönemleri olan üreme çağındaki kadınlar.
 • Hamilelik de kadınların bebeği desteklemek için ekstra demire ihtiyacı vardır.
 • Ağrı kesici almanın bir sonucu olarak (ibuprofen ve aspirin).
 • Kronik böbrek hastalığı – bu duruma sahip hastalara genellikle demir takviyesi enjeksiyonları verilir.

Kan kaybının genellikle durumun bir nedeni olabilir. Kanama sırasında, kırmızı kan hücreleri kaybolabilir ve tespit edilmezse yavaşça kötüleşebilir. Aşırı adet kanaması ve doğum yaşayan kadınlar, ülser, hemoroid ve midenin iltihaplanması da dahil olmak üzere gastrointestinal rahatsızlıklar yaşayan kişilerde de durum riski artar.

Anemi belirtileri

Aneminin en yaygın semptomu kanda oksijen eksikliği oluşudur, bunlar şunları içerir:

 • yorgunluk
 • enerji eksikliği
 • uykusuzluk hastalığı
 • baygın hissetmek
 • kalp atışı hissi
 • nefes kaybı.

Durumun farklı formları olduğundan, semptomlar altta yatan nedenlere ve bunları yaşayan kişinin sağlığına bağlı olarak değişebilir.

Teşhis

Sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa ve bu durumdan muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuz size yaşadığınız belirtiler hakkında sorular soracaktır. Ayrıca tıbbi geçmişinizi ve genel sağlığınızı soracaklar – eğer durumdan şüpheleniyorsanız, hemoglobin, B12 vitamini, folat ve demir seviyelerini ölçmek için bir kan testinisteyeceklerdir.

Aneminin diyet yönetimi

Dengeli bir diyet, bu durumu geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir; ayrıca anemi semptomlarını tedavi etmenin bir yolu olabilir. Diğer tedaviler demir takviyeleri, ilaçlar ve cerrahi prosedürleri içerebilir.

Demir eksikliği anemisi

Vücudunuzda demir eksikliği, aneminin en yaygın nedenlerinden biridir. Yeterli miktarda demir olmadan, vücudunuz kırmızı kan hücreleri için yeterli hemoglobin üretemez.

Vücudunuzun hemoglobin üretmesi için iyi bir demir kaynağına ihtiyacı vardır. Doktorunuz veya beslenme uzmanınız diyetinize sığır eti, tavuk, karaciğer, hindi ve balık gibi daha fazla et verilmesini önerebilir.

Diğer diyet demir kaynakları arasında kurutulmuş meyveler; kuru erik, kuru üzüm ve kayısı atıştırmalıklarını deneyin. Yeşil yapraklı sebzeler, mercimek ve bakliyat, ekmek ve güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllar da demir bakımından zengindir.

Megaloblastik anemi

Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde vücudunuzun B12 vitamini ve folat ve demire ihtiyacı vardır. Diyetinizde bu temel vitaminler yoksa, vücudunuzun kırmızı kan hücresi üretimini azaltmasına neden olabilir.

Bazı insanlar gerekli B12 vitamini tüketmelerine rağmen megaloblastik anemi geliştirebilir. Bu durumlarda, sorun vücudun vitamini işleyememesidir – buna pernisiyöz anemi denir. Bu eksiklik ülserlerin, mide kanserinin veya önceki bir ameliyatın etkilerinin bir sonucu olabilir.

Pernisiyöz anemi, B12 vitamini eksikliğinin en yaygın nedeni olmakla birlikte, bu vitaminden yoksun olmak sinir iltihabına da yol açabilir veya demans gelişme riskini artırabilir.

Folik asit veya folat, vücudun yeni hücreler üretmesine ve korumasına yardımcı olur. Hamileliğin ilk 12 haftasında doğum kusurlarını önlediği bilindiği için hamile olan kadınlar için özellikle önemlidir.

Zengin folat kaynakları arasında Brüksel lahanası, lahana, ıspanak, kahverengi pirinç ve nohut bulunur. Yumurta, patates, peynir, süt ve somon gibi diğer gıdalar da daha az miktarda folat içerir.

Bir beslenme uzmanı demir eksikliği anemisine nasıl yardımcı olabilir?

Demir eksikliği her gün aşırı yorgunluk hissetmeye sebep olabilir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi semptomlarını önlemenin ve tedavi etmenin en etkili yolu, demir açısından zengin gıdalar içeren dengeli bir diyet yemektir. Bir diyetisyen size diyet ve alışkanlıklarınızı tartışıp vücudunuza özel bir yemek planı oluşturarak tavsiye ve destek verebilir. Bu yemek planı yumurta, kahverengi pirinç, et ve yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin gıdalardan oluşacaktır. Bir beslenme uzmanına danışmak, tedavi boyunca ek destek sağlarken, demir açısından zengin yemekler yeme baskısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir beslenme uzmanı megaloblastik anemiye nasıl yardımcı olabilir?

Benzer şekilde, megaloblastik anemi sizi yorgun ve uyuşuk hissetmenize neden olabilir. Bir folat veya B12 vitamini eksikliğini önlemek ve tedavi etmek için, bir beslenme uzmanı size folik asit veya B12 vitamini bakımından zengin gıdalar içeren dengeli bir diyet önerecektir. Bir beslenme uzmanı, beslenme alışkanlıklarınızı ve tıbbi geçmişinizi tartışarak size destek ve kişiselleştirilmiş bir yemek planı sunabilecektir.

Diyetisyen Nursena ARDALI

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın