Sağlıklı Gıda Değişimleri

Zaman içerisinde yiyecek seçimlerinde değişiklikler yaparak daha sağlıklı gıda değişimleri ile beslenme düzeni sağlayabilirsiniz. İşte bazı fikirler:

Sağlıklı Gıda Değişimleri

Sağlıklı Gıda İçecekleri

Eklenen şekerlere, doymuş yağlara ve yüksek sodyum oranlarının yerine düşük olan birçok içecek seçeneğiniz vardır.

Sağlıklı Gıda Değişimleri

Diyeti Daha Sağlıklı Hale Getirmek İçin Tavsiyeler

Diyetinizde büyük değişiklikler yapmak bazen çok zor görünebilir. Büyük değişiklikler yapmak yerine, birkaç küçük değişikliklerle başlamak Sağlıklı Gıda Değişimleri olarak daha iyi olabilir.

Yavaş yemek yemek öğünlerde tükettiğiniz kalori miktarını azaltabileceğini ve kilo vermenize yardımcı olabileceğini unutmayın.

Geleneksel rafine tahıl ekmeği yerine tam tahıllı ekmeği tercih ederek diyetinizi kolayca biraz daha sağlıklı hale gelir.

Yüksek miktarda protein için yoğurtu mutlaka her tüketin.

Yumurtalar , özellikle sabah yerseniz inanılmaz derecede sağlıklıdır .

Her öğüne ve atıştırmaya bir protein kaynağı eklemeyi hedef bilin. Bu daha uzun süre daha tok hissetmenize, iştahınızı azaltmanıza ve aşırı yemek yeme olasılığınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Bol bol su için

Yemeklerden önce su içmenin orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde sonraki öğün sırasında iştahı ve kalori alımını azaltabileceğini bilinmektedir. Bol bol su için.

Izgara veya Kızartma Yerine Fırında Pişirin veya Kızartın.

D vitamini, kemik sağlığı ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için çok önemli olan, yağda çözünen bir vitamindir. D vitamini çok az gıdada bulunur, ancak yağlı deniz ürünleri genellikle en yüksek miktarları içerir. Düzenli olarak yağlı deniz ürünleri yemiyorsanız, takviye d vitamini almayı düşünmelisiniz.

Patates Kızartması Yerine Sağlıklı Gıda Değişimleri listesinden Fırında Patatesi Seçin.

Taze Yeşillikler

Sofra da yeşilliklerinizi ilk önce yemeniz iyi bir yoldur. Bu, genel olarak daha az ve daha sağlıklı kalori yemenize yol açar ve bu da kilo kaybına neden olabilir.

Meyve suyu içmek yerine meyvelerin kendilerini yiyin. Meyveler çok sağlıklıdır. Su, lif, vitamin ve antioksidanlarla yüklüdürler. Çalışmalar, meyve yemeyi kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi çeşitli hastalıkların riskinin azaltmasıyla ilişkilendirmiştir.

Çoğu gece dışarıda yemek yemektense evde yemek yapmayı geleneksel gıdalar almayı alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Daha aktif olun iyi bir  beslenme ve egzersiz genellikle el ele gider.

Şekerli içecekler muhtemelen içebileceğiniz en sağlıksız şeylerdir. Bunları şekersiz için ve maden suyu kullanın.

Sözde “diyet yiyecekleri” çok aldatıcı olabilir. Genellikle yağ içerikleri önemli ölçüde azalmıştır ve genellikle “yağsız”, “az yağlı”, “yağı azaltılmış” veya “düşük kalorili” olarak etiketlenirler.

Bununla birlikte, yağın sağladığı kayıp tadı ve dokuyu telafi etmek için, sıklıkla şeker ve diğer bileşenler eklenir. Bu nedenle, birçok diyet gıdası, tam yağlı muadillerinden daha fazla şeker ve bazen daha fazla kalori içerir. Bunun yerine meyve ve sebze gibi bütün yiyecekleri tercih edin .

Uyku Düzeni

Uyku yoksunluğu, iştah düzenlemesini bozarak, genellikle iştahın artmasına neden olarak kalori alımının ve kilo alımının artmasına neden olur. Uyku düzeni şart.

Meyvelerin kurutulmuş çeşitleri, suyun tamamı çıkarıldığı için çok daha konsantre bir kalori ve şeker kaynağıdır. Kuru Meyveler Yerine Taze Meyveler Yiyin.

Cips Yerine Patlamış Mısır Yiyin

Soya fasulyesi, pamuk tohumu, ayçiçeği ve kanola yağları gibi yağlar yüksek oranda işlenmiştir ve omega-6 yağ asitleri bakımından yüksektir, ancak omega-3 bakımından eksiktir.

Yüksek omega- 6 ve omega- 3 iltihaplanmaya neden olabilir ve kalp hastalığı, kanser, osteoporoz ve otoimmün hastalıklar gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır. Zeytinyağı sağlıklıdır.

Büyük bir tabaktan yemek, porsiyonunuzun daha küçük görünmesine neden olabilirken, küçük bir tabaktan yemek daha büyük görünmesini sağlayabilir. Bu sebeple küçük tabaktan yiyin.

Bazı salatalar yüksek kalorili soslarla boğulur, bu da salataların kalori bakımından menüdeki diğer maddelerden daha yüksek olmasını sağlayabilir. Bu sos yüklenmesine dikkat edelim.

Birçok ticari kahve türü, şeker, şurup, yoğun krema, tatlandırıcılar ve süt gibi birçok ek bileşen içerir. Bu içeceklerin çoğu, pratik olarak bir fincandaki tatlılardır. Bu çeşitleri içmek, kahvenin tüm sağlık yararlarını çabucak ortadan kaldırır ve bunun yerine vücuta çok fazla istenmeyen kalori ve şeker takviyesi ekler.

Bunun yerine Sağlıklı Gıda Değişimleri yaparak kahvenizi siyah içmeyi deneyin veya sadece az miktarda süt veya krema ekleyin ve tatlandırmaktan kaçının.

Bursa Diyetisyeni olarak birlikte, alışkanlıklarınızda büyük bir değişiklik olmadan, genel diyetinizi daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir hale getirmede büyük bir etkiye sahip olabilmem için randevuya beklerim.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın