İçinde şeker olmayan isterseniz normal zamanlarda çayınızı kahvenizi yanında yapıp afiyetle yiyebileceğiniz oldukça sağlıklı bir tarifim var.
ikramlarımız için gerekli malzemeler:
20 tane iri hurma veya 30 tane küçük boy hurma kullanabilirsiniz
1 su bardağı fındık
1 yemek kaşığı kakao
Bulamak için isteğe bağlı hindistan cevizi veya fıstık
Malzemelerin hepsi de bu kadar sağlıklı ve fit bi o kadar da lezzetli tarif. Hemen yapımına geçeyim. Hurmalara bir bıçakla kesik atıp çekirdeklerini çıkarıyoruz .Hurmaları biraz ılık suda bekletip yumuşamasını sağlaya bilirsiniz, bütün hurmaları çekirdeklerini çıkardıktan sonra rondo ya koyup çekeceğiz. hazırlanan bu ikramlıkları yalnızca hurma ile değil kayısı ve İncirli de hazırlanabilir gerçekten olağanüstü bir lezzeti oluyor. Üstelik içinde hiç Şeker de yok.
Rondo dan geçirilen hurmaların üzerine 1 yemek kaşığı kakao serpiyoruz. Sizler daha yoğun kakaolu İsterseniz bu miktarı arttırabilirsiniz ve tekrar çekiyoruz.
Fındıkların daha diri olması için hurma ile birlikte değil sonrasında bir su bardağı fındığı ekleyip tekrar çekmeye devam ediyoruz. İyice birbirine yapışmış kıvamı gayet güzel macun kıvamında fındıklar iri bir şekilde rondomuzdan alıp elinize biraz ıslatıp yuvarlayıp toplar şekline getiriyoruz.
Fıstıklı veya Hindistan cevizine bulayarak isterseniz sade olarak tamamen damak zevkinize kalmış bu ikramlıkları bazen kayısı, incir, üzüm evde kalan kuru meyvelerle de yapabilirsiniz.Oldukça güzel oluyor ve gerçekten çok sağlıklı çünkü için hiçbir katkı maddesi ve şeker yok ben bunu sık sık yapıyorum bazen içine bisküvi de koyuyorum öyle de çok güzel oluyor .Sizler sade yapabilirsiniz fındık fıstık ceviz ne isterseniz arzu ettiğiniz şeyleri de koyabilirsiniz, Görüntüsü de gerçekten muhteşem , sizlere de tavsiye ederim hem doğal hem de oldukça lezzetli bu hurma toplarını afiyet olsun.

Lütfen takip edin ve bizi beğenin

Bir cevap yazın