Bir fincan çay veya kahve içmek

Kahve ve kafein nedir ? Kahve Rubiaceae familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla tüketilen bir içecektirDünyada tüketilen kahvenin yarısından fazlası Brezilyada üretilir. Yetiştirildiği bölgeye göre kahve türleri de farklılık göstermektedir.

Kahve dünyada en çok tüketilen içecekler arasındadır. Kahvenin aroması kadar kafein içeriği de önemlidir.

Kahvede bulunan kafein miktarı; kahvenin türüne, kavrulma derecesine, pişirme yöntemine göre farklılık gösterebilmektedir. Farklı özellikteki kahvelerin kafein miktarlarına bakıldığında 72-130 mg arasında değiştiği bulunmuştur. Avrupa Güvenli Besin Tüketim Komisyonu günlük güvenli kafein alım miktarını 300-400 mg olarak belirlemiştir.

KAHVEDE KALORİ

Kahvenin kendisi kalori içermez ancak süt, krema ve şeker eklemesiyle kalorisi artar.

Kahve Kafein faydalarına bakacak olursak öncelikle içerisinde kafein sayesinde enerjimizi yükseltir. Bunun yanı sıra hafıza, ruh hali, dikkat, enerji seviyeleri, konsantrasyon gibi zihinsel fonksiyonlara da iyi gelirAntioksidanlar açısından da zengindir. Antioksidanlar vücut bağışıklığını kuvvetlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar.   Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Ara öğünlerimizde miktarına dikkat ederek tüketebiliriz.

Fazla kahve tüketimi kan basıncını ani yükseltmesi ile kalp problemlerine, idrarla protein atımını arttırdığı için kemik kayıplarına, kadınlarda infertiliteye, diüretik etkisinden dolayı fazla sıvı kaybına ve uyku düzensizliklerine neden olabilir.

Bu nedenle günlük alınabilecek maksimum kafein için kahve tüketimimizi 2 fincanla sınırlı tutmamız sağlık için olumlu olacaktır.

Günün Sözü : Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

www.bursadiyetisyeni.com

 

KAHVE VE KAFEİN
KAHVE VE KAFEİN
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın