Yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmak

Kilo Kaybı Planı için Egzersiz yorgunluk değil, zindelik çalışmasıdır. İnsanları sağlıklı yaşam için eğitiyoruz.

Hayatımızı ve ritün eksersizlerimizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için dengeli beslenme ve düzenli spor yapmak çok önemli iki birleşendir. Çünkü bu iki şeyi günlük yaşantımıza yerleştirirsek hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız tamamlanmış ve de korunmuş olur. Yemek yeme kültürümüz bedensel sağlığımız üzerinde direkt olarak etkilidir; bu da benzer şekilde zihinsel sağlığımızı etkiler. Düzenli spor yapmak ise etkileyici bir şekilde yaşam kalitemizi yükseltir.

Bursa Diyetisyen Hizmetleri ile Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme ve düzenli spor, bağışıklık sistemi sağlığının desteklenmesi  kilo kaybı için çok önemlidir. Bağışıklık sistemi üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır.

Düzenli spor programı yapmak ve bunu sağlıklı bir beslenme programı ile desteklemek, sadece kas gelişimini değil beyin hücrelerini de olumlu yönde etkilemektedir. Egzersiz yapmanın etkilerinin araştırıldığı bazı çalışmalar, egzersizin hafıza gelişimi, hızlı öğrenme gibi olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

kilo kaybı

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, stres ve kaygı gibi bedeni ve zihni yoran duyguları uzaklaştırmak konusunda son derece etkilidir. Doğru beslenme ve egzersizin stresle bağlantılı olan kortizol hormonu salınımını azalttığını gösteren birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle bu iki sağlıklı alışkanlığın stres ve kaygı gibi olumsuz duyguları azaltarak antidepresan görevi gördüğü söylenebilir.

Yapılan çalışmalar, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin kalp kaslarını güçlendirdiğini, kalp krizi riskini azalttığını ve buna bağlı olarak oluşan diğer problemleri de ortadan kaldırdığını göstermektedir.

Bursa Diyetisyen Danışmanlığı

Kaliteli bir uyku, sağlıklı yaşam için şarttır. Çünkü uyku sırasında hem bedenimiz ve zihnimiz dinlenir hem de vücudumuz pek çok fonksiyonunu yerine getirir. Araştırmalar, düzenli olarak egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen kişilerin uyku problemlerini daha az yaşadıklarını ve daha iyi bir uyku kalitesine sahip olduklarını söylemektedir.

Beslenme alışkanlıklarımız ve günlük aktivitelerimiz, sindirim sistemi sağlığımızın önemli belirleyicileridirler. Yapılan araştırmalar, düzenli ve probiyotik beslenmenin, önemli bir sindirim sistemi problemi olan İrritabl Bağırsak Sendromuna (İBS) yakalanma riskini ciddi ölçüde azalttığını göstermektedir.

Bilimsel çalışmalar, düzenli egzersiz ile salgılanan endorfin hormonunun sigara, uyuşturucu, alkol gibi kötü alışkanlıkları engellemede etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan kişiler bağımlılıklara karşı daha dirençli bünyelere sahiplerdir.

Aynı yaştaki insanlar arasında egzersiz yapanların yapmayanlara göre daha genç hücrelere sahip olduklarını gösteren bazı araştırmalar vardır. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yaşlanma karşıtı bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir cevap yazın