Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Kalbe kan akışı engellendiğinde kalp krizi meydana gelir. Tıkanma, çoğunlukla kalbi besleyen arterlerde (koroner arterler) bir plak oluşturan yağ, kolesterol ve diğer maddelerin birikmesidir.

Bazen bir plak yırtılabilir ve kan akışını engelleyen bir pıhtı oluşturabilir. Kesilen kan akışı, kalp kasının bir kısmına zarar verebilir veya tahrip edebilir.

Miyokard enfarktüsü olarak da adlandırılan kalp krizi ölümcül olabilir, ancak tedavisi yıllar içinde önemli ölçüde gelişim göstermiştir. Kalp krizi geçiriyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, 112  acil tıbbi yardımı aramak çok önemlidir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Yaygın kalp krizi belirtileri ve semptomları şunlardır

 • Boynunuza, çenenize veya sırtınıza yayılabilen göğsünüzde veya kollarınızda basınç, gerginlik,  sıkışma veya ağrı hissi
 • Mide bulantısı, hazımsızlık, mide ekşimesi veya karın ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Soğuk terleme
 • Yorgunluk hissi
 • Baş dönmesi

Kalp krizi belirtileri değişir

Kalp krizi geçiren her insan aynı semptomlara veya aynı şiddette belirtilere sahip olmaz. Bazı kişilerde hafif ağrı varken; bazılarında daha şiddetli ağrılı durum olur. Bazı kişilerin  ise hiçbir semptomu olmaya bilir. Bazısı için ilk işaret ani kalp durması olabilir. Bununla birlikte, ne kadar çok saydığımız belirti ve semptomunuz varsa, bunun bir kalp krizi geçirme  durumu olduğu belirtisi o kadar artar.

Bazı kalp krizleri aniden vurur, ancak çoğu insan da bu saatler, günler veya haftalar öncesinden uyarı işareti ve semptomlarıyla geliyorum diyerek olur . En erken uyarı, aktivite ile tetiklenen ve dinlenme ile rahatlayan tekrarlayan göğüs ağrısı veya basıncı (anjina) olabilir. Anjin, kalbe giden kan akışındaki geçici bir azalmadan kaynaklanır.

Ne zaman bir doktora görünmeli

Hemen harekete geçilmelidir. Bazı insanlar önemli belirti ve semptomları tanımadıkları için hatalı olarak çok uzun süre beklerler. Bu durumda şu adımlar atılmalı:

 • Acil tıbbi yardım çağırın. Kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız tereddüt etmeyin. Hemen 112 veya yerel acil durum numarasını arayın. Acil tıbbi hizmetlere erişiminiz yoksa, birisinin sizi en yakın hastaneye götürmesini sağlayın.Kendinizin yalnızca başka seçeneği yoksa araç sürün. Durumunuz daha da kötüleşebileceği için, kendinizin araç sürmesi sizi ve başkalarını riske atar.
 • Doktor tarafından reçete edilmişse dilaltı nitrogliserin alınız. Acil yardım beklerken belirtildiği gibi kullanın.
 • Önerilirse aspirin alıp için. Kalp krizi sırasında aspirin almak, kanınızın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olarak kalp hasarını azaltabilir.Aspirin diğer ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle doktorunuz veya acil sağlık personeli tavsiye etmedikçe aspirin almayın. Aspirin almak için 112 yi aramayı geciktirmeyin. Önce acil yardım çağırın.

Kalp krizi geçirebilecek birini görürseniz ne yapmalısınız?

Bilinci yerinde olmayan birini görürseniz ve kalp krizi geçirdiğine inanıyorsanız, önce acil tıbbi yardımı çağırın. Ardından kişinin nefes alıp almadığını ve nabzının olup olmadığını kontrol edin. Kişi nefes almıyorsa veya nabız bulamıyorsanız, ancak o zaman temel yaşam desteğine başlamalısınız .

Oldukça hızlı bir ritimle kişinin göğsüne sert ve hızlı bir şekilde bastırın  dakikada yaklaşık 100-120 kompresyon uygulayın.

Temel yaşam desteği konusunda eğitim almadıysanız , doktorlar yalnızca göğüs kompresyonu yapmanızı önerir. temel yaşam desteği konusunda eğitim aldıysanız, hava yolunu açmaya ve nefesi kurtarmaya devam edebilirsiniz.

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Kriz Nedenleri

Koroner arterlerinizden biri veya daha fazlası tıkandığında kalp krizi meydana gelir. Zamanla, kolesterol dahil olmak üzere yağ birikintileri, arterleri daraltabilen (ateroskleroz) plak adı verilen maddeler oluşturur. Koroner arter hastalığı olarak adlandırılan bu durum çoğu kez kalp krizine neden olur.

Kalp krizi sırasında bir plak, kolesterolü ve diğer maddeleri parçalayıp kan dolaşımına dökebilir. Rüptür bölgesinde bir kan pıhtısı oluşur. Pıhtı büyükse, koroner arterdeki kan akışını engelleyerek kalbi oksijen ve besinlerden (iskemi) aç bırakabilir.

Koroner arterin tamamen veya kısmen tıkanması kalp krizine neden olabilir.

 • Tam bir tıkanma, ST yükselmeli miyokard enfarktüsü (STEMI) geçirdiğiniz anlamına gelir.
 • Kısmi bir tıkanma, ST yükselmesiz miyokard enfarktüsü (NSTEMI) geçirdiğiniz anlamına gelir.

Tanı ve tedavi, sahip olduğunuz türe bağlı olarak farklı olabilir.

Kalp krizinin bir başka nedeni de, kalp kasının bir kısmına kan akışını durduran bir koroner arterin spazmıdır. Kokain gibi tütün ve yasa dışı uyuşturucular kullanmak hayatı tehdit eden bir spazma neden olabilir.

COVID-19 enfeksiyonu ayrıca kalbinize kalp krizi ile sonuçlanacak şekillerde zarar verebilir.

Kalp Kriz Risk faktörleri

Vücudunuzdaki atardamarları daraltan istenmeyen yağ birikimlerine (ateroskleroz) neden olan bazı faktörler vardır. İlk veya başka bir kalp krizi geçirme olasılığınızı azaltmak için bu risk faktörlerinin çoğunu iyileştirebilir veya ortadan kaldırabilirsiniz.

Kalp krizi risk faktörleri şunlardır:

 • Yaş. 45 yaş ve üstü erkeklerin ve 55 yaş ve üstü kadınların kalp krizi geçirme olasılığı, genç erkek ve kadınlara göre daha yüksektir.
 • Tütün. sigara içen veya bu ortamda sigara dumanına uzun süreli maruz kalma
 • Yüksek tansiyon. Zamanla yüksek tansiyon, kalbinize giden arterlere zarar verebilir. Obezite, yüksek kolesterol veya diyabet gibi diğer durumlarda ortaya çıkan yüksek tansiyon, riskinizi daha da artırır.
 • Yüksek kan kolesterolü veya trigliserit seviyeleri. Yüksek düzeyde düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol (“kötü” kolesterol), büyük olasılıkla arterleri daraltır. Diyetinizle ilgili bir tür kan yağı olan yüksek trigliserit seviyesi de kalp krizi riskinizi artırır. Bununla birlikte, yüksek düzeyde yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol (“iyi” kolesterol) riskinizi azaltabilir.
 • Obezite. Obezite, yüksek kan kolesterol seviyeleri, yüksek trigliserit seviyeleri, yüksek tansiyon ve diyabet ile bağlantılıdır. Vücut ağırlığınızın sadece% 10’unu kaybetmek bu riski azaltabilir.
 • Diyabet. Pankreasınız (insülin) tarafından salgılanan bir hormonu yeterince üretmemek veya insüline uygun şekilde yanıt vermemek, vücudunuzun kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olarak kalp krizi riskinizi artırır.
 • Metabolik sendrom. Bu sendrom, obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeriniz olduğunda ortaya çıkar. Metabolik sendroma sahip olmak, kalp hastalığı geliştirme olasılığınızın, sahip olmadığınız duruma göre iki kat daha fazla olmasını sağlar.
 • Ailede kalp krizi öyküsü. Kardeşleriniz, anne,baba veya büyükanne ve büyükbabanız erken kalp krizi geçirdiyse (erkekler için 55 yaşına ve kadınlarda 65 yaşına kadar), yüksek risk altında olabilirsiniz.
 • Fiziksel aktivite eksikliği. Hareketsiz olmak yüksek kan kolesterol seviyelerine ve obeziteye katkıda bulunur. Düzenli egzersiz yapan kişiler, düşük tansiyon dahil olmak üzere daha iyi kalp sağlığına sahiptir.
 • Stres. Strese kalp krizi geçirme riskinizi artıracak şekilde yanıt verebilirsiniz.
 • Yasadışı uyuşturucu kullanımı . Kokain veya amfetamin gibi uyarıcı ilaçların kullanılması, koroner arterlerinizde kalp krizine neden olabilecek bir spazmı tetikleyebilir.
 • Preeklampsi öyküsü. Bu durum gebelikte yüksek tansiyona neden olur ve yaşam boyu kalp hastalığı riskini artırır.
 • Otoimmün bir durum. Romatoid artrit veya lupus gibi bir duruma sahip olmak, kalp krizi riskinizi artırabilir.

Kalp Krizi Komplikasyonları

Komplikasyonlar genellikle kalp krizi sırasında kalbinize verilen hasarla ilgilidir ve bu da şunlara yol açabilir:

 • Anormal kalp ritimleri (aritmiler). Elektriksel “kısa devreler” gelişerek anormal kalp ritimlerine neden olabilir, bunlardan bazıları ciddi olabilir ve ölüme yol açabilir.
 • Kalp yetmezliği. Bir kalp krizi o kadar çok kalp dokusuna zarar verebilir ki, kalan kalp kası kalbinizden yeterince kan pompalayamaz. Kalp yetmezliği geçici olabilir veya kalbinize kapsamlı ve kalıcı hasardan kaynaklanan kronik bir durum olabilir.
 • Ani kalp durması. Anormal kalp ritmine (aritmi) neden olan bir elektriksel bozukluk nedeniyle kalbiniz uyarı vermeden durur. Kalp krizi, acil tedavi olmaksızın ölüme neden olabilecek ani kalp durması riskini artırır.
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizini Önleme

Kalp krizini önlemek için adımlar atmak için asla çok geç değildir – zaten geçirmiş olsanız bile. İşte kalp krizini önlemenin yolları.

 • İlaçlar. İlaç almak, daha sonra kalp krizi geçirme riskinizi azaltabilir ve hasarlı kalbinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Doktorunuzun reçetesini almaya devam edin ve ne sıklıkla izlenmeniz gerektiğini doktorunuza sorun.
 • Yaşam tarzı faktörleri. Tatbikatı biliyor olmalısınız. Sağlıklı ve dengeli beslenme. Kalp sağlığı için kilonuzu koruyun, obezitelikten uzak durun, sigara içmeyin, düzenli egzersiz yapın, stresi yönetin ve yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi kalp krizine yol açabilecek durumları kontrol edin.

Dyt. Nursena ARDALI

Diyetisyen Merkezi

( Bursa Diyetisyeni )

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın