Koronavirüs Önlemleri

KORONAVİRÜSÜN YAYILMASINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Hepimiz Koronavirüs Önlemleri almalıyız:

Ellerimizi sık sık yıkamalıyız- yemekten önce – yemekten sonra, dışarıdan eve girdiğimizde, maskemizi takmadan önce ve de çıkardıktan sonra, tuvaleti vb. kullandıktan sonra en az 20 saniye boyunca yıkamalıyız .

Halka açık yerlerde yüz maskesi takmalıyız . Yüz maskeleri bizi başkaları tarafından enfekte olup Koranavirüs hastalığı kapmaktan (özellikle ciddi şekilde etkilenen bölgelerde) ve eğer bizde hastalık varsa başkalarına bulaştırmaktan (kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya hastalığa yakalanma riski altında hissediyorsanız) korumak için kullanılır. Piyasada satışa sunulan standartlara uygun normal cerrahi maskeler bu işi görecektir. Kullandığınız maskenizin ağzınızı ve burnunuzu kapattığından emin olun yeter. Ayrıca elinizle maskeye dokunmaktan da kaçının.

Covid 19’un bilimi ve bilgisi zamanla değişti, temasla enfeksiyon kapma daha nadir görünüyor, nefes almakla korona olmak daha yaygın, o yüzden o maskeyi tak!

Yemek konusunda ; Koronavirüs’ün hayvanlardan geldiğinden şüpheleniliyor bu sebeple sıcak olan pişmiş yiyecekler yiyin. Unutmayın kaynamış sıcaklık virüsü öldürür. Ayrıca diyetisyen olarak çiğ maddeler yerine taze pişmiş yiyecekler yemenizi tavsiye ediyorum. 

Temas edilen yüzeyler; Kirlenmiş olabileceklerinden şüpheleniyorsanız yüzeyleri alkol – etanol ve klor veya eter içeren dezenfektanlar ile silin. Bunlar Koronavirüs Önlemleri kapsamında virüsü öldürebilir.

Hastalıklı kişiler ; Grip, koronavirüs veya soğuk algınlığı gibi herhangi bir semptomu olan hastalarla temastan kaçının.

Büyük kalabalıklardan kaçının Bu hastalığı kapmada ve yaymada en büyük faktör. COVID-19 bir solunum hastalığıdır ve bu nedenle öksürme, hapşırma ve hatta normal solunumla bile yayılır. Büyük kalabalıklardan kaçınmak, enfeksiyon kapma riskinizi önemli ölçüde azaltarak riskinizi sıfıra yakın hale getirir. Onaylanmış vakaların olduğu bir yerdeyseniz, kesinlikle gerekmedikçe dışarıya çıkmayın. Çıkmak zorunda kalırsanız kendinizle başkaları arasında en az 1 ile 2 metre mesafe bırakın.

Koronavirüs Önlemleri

Öksürürken, hapşırırken, vb. durumda lütfen dirseğinizi ağzınıza götürün veya mendil kullanın. Kullandığınız mendilleri ve maskeleri gelişigüzel atmayın ve sonra ellerinizi yıkayın.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız da mutlaka evde kalın.

Koronavirüs Yani Covid-19’un Metabolik Hastalıklarla İlişkisi ve Diyet

Covid-19’dan ölen çoğu insan metabolik hastalığa sahiptir. Metabolik hastalık, yüksek kan şekeri ve insülin seviyeleri ile ilişkili bir dizi sağlık koşulunu içeren her şeyi kapsayan bir terimdir.

Metabolik hastalığın Covid-19 ile bağlantısı nedir?

Hastanelerden elde edilen bulguların gösterdiğine göre, en ciddi Covid-19 vakaları aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçına sahip kişiler tarafında rastlanılmaktadır.

  • 2 tip diyabet
  • İnsülin direnci
  • Prediyabet
  • Kalp-damar hastalığı
  • İnme
  • Kanser – (hepsi değil ama çoğu )
  • Obezite – tüm obezler metabolik olarak hasta değildir ancak yaklaşık % 80’i
  • Tofi ( T hin O utside F de I nside)

KORONOVİRÜSÜ ÖNLEME

Korona virüsünü önleme olasıdır. Kötü bir sonucu önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmak için süre her zaman vardır ve çok geç değildir. Diyetinizi sağlıklı ve karbonhidrat bakımından düşük tuttuğunuzdan emin olun yeter.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, her insan için farklı şeyler ifade eder ve bu normal şartlar altında da doğru kabul edile bilinir. Bununla birlikte, Covid-19’un bize öğrettiği bir şey varsa, o da metabolik sağlığın uzun vadeli yönetilen tip 2 diyabet veya aşırı kilo kaybından çok daha fazlası olduğudur. Karbonhidratlarla ilişkili metabolik hastalıklar önlenebilirKetojenik diyetle metabolik hastalığı tersine çevrile bilinir.

Metabolik hastalık nasıl tersine çevrilir ?

Şeker, tahıl, nişasta, doğal olarak yüksek şeker içeren meyveler, meyve suları , alkolsüz içecekler ve işlenmiş yiyecekleri yemeyi, içmeyi kesinlikle bırakarak.

 En iyi beslenme planı, uzun vadede sadık kalabileceğinizdir. Kilo verme diyetine başlamadan önce sağlıklı ve dengeli beslenme için diyetisyene danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Sağlıklı kilonuzu koruyun. Dengeli bir diyet yapın ve şeker ve yağ oranı yüksek yiyecekleri yemeyi sınırlayın. Fazla kiloluysanız, bir beslenme uzmanına kilo vermenin en iyi yolunu sorun.

Koronavirüs Önlemleri
Koronavirüs Önlemleri
Koronavirüs Önlemleri
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın