Diyet Meyve Salatası Nasıl Yapılır?

Meyveler vitamin ve mineral deposu besinlerdir. İçerik olarak ise; %80-85 su, %0.1-0.3 yağ ve %3-18 karbonhidrat, %0.3-0.8 mineralden oluşurlar. Meyveler  bu yüzden enerji içeriği oldukça düşük besinlerdir bu nedenle iyi bir karbonhidrat deposudur ve diyet dönemlerinde tüketilmesi daha hızlı kilo vermeye ve şeker ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur. Karbonhidratların vücuttaki sindirimi yağlardan önce olduğu için vücuda aldığınız karbonhidratın öncelikli olarak sindirilmesi kilo verme hızına da etki edecektir. Bunun yanı sıra meyve seçimi de önemlidir çünkü genetiği değiştirilmiş besinlerin vücuda alınması ve içeriğindeki toksik maddeler sindirim sistemiz için oldukça zararlı dış faktörlerdendir. Yapmanız gereken olabildiğince doğal meyveler tüketmek ve mutlaka belirli bir süre suda bekletip sonrasında ise güzelce yıkamaktır. 

Meyveyi Neden Salata Olarak Tüketmeliyiz?

Diyet dönemi içerisinde tatlı tüketimi yerine meyve alternatif olarak kullanılabilir. Hem hazırlanışı kolay hem de tatlı ihtiyacınızı giderecek, kalorisi az besinlerden oluşurlar. Gün içinde bir kaç meyveyi bir araya getirerek hazırlayabileceğiniz diyet meyve salatası almanız gereken vitaminlerin çoğunu bir arada bulundurmaktadır. Bu yüzden bir meyveden alacağınız mineral ve vitamini bir kaç meyvenin bir araya geldiği karışımdan alabilirsiniz çünkü bu sizin diyet dönemi içerisinde daha zinde kalmanızı ve halsizlik, baş dönmesi gibi durumları dengeleyerek daha sağlıklı bir şekilde form tutmanıza yardımcı olacaktır.

​​​​​​​Özellikle de meyvelerle beraber tarçın kullanmak kan şekerinizi dengeler ve gün içerisinde dinç kalmanızı sağlar. Sadece meyve tüketerek de değil onun dışında diyet tanımına uygun besinler tüketerek diyetinizi daha verimli hale getirebilirsiniz. Ayrıca bunun yanında sadece aşırı meyve tüketimi fazla şeker yüklemesi yapmanıza ve diyet dışındaki dönemden daha fazla kalori almanıza neden olabilir. Bu nedenle diyet meyve salatası gün içerisinde sadece bir kez ara öğün olarak kullanılmalıdır aksi taktirde diyetinize yarardan ziyade daha çok zarar verebilir.

Diyet Meyve Salatası Nasıl Yapılır?

Malzemeleri:

(1 kişilik porsiyon)

1 adet orta boy kivi

1 adet orta boy elma 

3 yemek kaşığı nar tanesi

Yarım  adet muz  

Üzeri için sos;

1 çay kaşığı tarçın

1 çay kaşığı bal

Diyet Meyve Salatasının Hazırlanışı:

Kivinin, elmanın kabukları soyulup küp küp doğranır.

Yarım muz küp küp doğranır

Ayıklanmış 3 yemek kaşığı nar eklenir.

Tüm malzemeler karıştırılır.

Üzeri için başka bir kapta iyice karıştırılmış olan 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın ilave edilip meyveler tekrardan homojen bir şekilde karıştırılır.

Artık diyet meyve salatanız hazırdır. Afiyet olsun.

NOT: Meyveler şeker içerikli besinler olduğu için diyet meyve salata gündüz ara öğün olarak tüketilmelidir. Akşam yenmesi durumunda vücudun bu besinleri sindirmesi zorlaşacaktır çünkü metabolizma akşam saatlerinde hızını biraz daha düşürür ve besin sindirimini oldukça azami seviyeye indirir. Alternatif olarak da isteğe bağlı olarak yoğurtta kullanılabilir. Bu tamamen sizin damak tadınıza bağlıdır ve karışımın kalori miktarında herhangi bir azaltma ve artırma söz konusu değildir.

 

diyet salatası nasıl yapılır
diyet salatası nasıl yapılır
Diyet Meyve Salatası Nasıl Yapılır?
Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın