Tuzun beslenmemizdeki yeri çok önemlidir. Tuz, besinlerin bileşiminde bulunduğu gibi, göllerden, denizlerden ve kayalardan saf olarak da elde edilir.  Sofra tuzunun asıl adı “sodyum klorür”dür. Tuzun %60’ı klor, %40’ı ise sodyumdan oluşur.

Tuz lezzet verici olduğundan dolayı besin hazırlanmasında ve saklanmasında ayrıca sodyum ve klor içeriğinden dolayı vücudumuzdaki mineral dengesinin sağlanmasında önemlidir.

Ülkemizde kullanılan tuzlar iyotlanmaktadır. İyot, vücudun enerji harcama hızını etkiler ve bir tiroid hormonu olan tiroksinin yapısında yer alır.  Yeterli miktarda iyot alınmadığında vücut yeterli tiroksini üretemez, enerji harcama hızı azalır ve kilo artışı yaşanabilir. Bu nedenle iyot eklenmiş tuz kullanılması iyot eksikliğinden kaynaklanan başlıca tiroid problemlerini azaltmaktadır. Ayrıca iyot eksikliği büyüme ve gelişme çağında ki çocuklarda zeka geriliği, büyüme geriliği gibi sorunlara yol açabilmektedir.

İyotlu tuz kullandığımız yemeklerde,  mineral kaybını önlemek için tuzun yemeğe en son eklenmesi önerilir. İyotlu tuz serin, karanlık, kuru ve koyu renkli bir cam kapta saklanmalıdır.

Tuz tüketiminin fazla miktarlarda tüketimine bağlı zararları :

Tuzun beslenmemizdeki yeri   olarak faydaları kadar fazla miktarlarda tüketimine bağlı zararları da bulunmaktadır. Günlük almamız gereken tuz miktarı maksimum 6 gram (1 çay kaşığı) olmalıdır. Fakat ülkemizde bu miktar günlük 18 grama kadar çıkmaktadır.

Fazla tuz tüketimim sonucunda kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon,  kemik kaybı gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Yeme Bozukluğu: Anoreksiya Nervoza(Yeni sekmede açılır)

Tükettiğimiz birçok ürün tuz içermektedir. Beslenmemizde tuz tüketim miktarına dikkat etmemiz için etiket okuma alışkanlığı kazanmalıyız. Ayrıca sofralarınızda bulunan tuzlukları kaldırmak tuz tüketiminizi %15 azaltacaktır. Yemeklerin tadına bakmadan tuz atma alışkanlığından vazgeçmeli, tuz yerine lezzetlendirme için baharatları tercih etmeliyiz.

Sonuç olarak, tuz yaşamımızda önemli bir yere sahiptir. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi tuz tüketimimizde de miktara dikkat etmemiz gerekmektedir.

Tabii ki özel hastalıklarda kullanılacak tuzun çeşidi ve miktarını öğrenmek için de doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Günün Sözü: Sağlıklı beslenmenin püf noktası az veya çok değil, dengeli ve besleyici yemektir.

Dyt. Nursena ARDALI ( Bursa Diyetisyeni )

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın