Kanser ve Diyet

Kanser ve Diyet

Kanserle uğraşırken diyetinizi yönetmenize nasıl yardımcı oluna bilinir? Kanser olanlarda  Diyet nasıl olmalıdır?  Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine ve çoğalmasına neden olan bir durumdur. Bu, vücudun belirli bir bölgesini etkiler ve tedavi edilmezse diğer bölgelere yayılabilir. Bu hücre büyümesi, hayati organlar da dahil olmak üzere vücuttaki sağlıklı dokuya zarar verir. 

En yaygın kanser türleri meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve bağırsak kanseridir. Her kanser türünün farklı semptomları ve tedavi seçenekleri vardır. 

kanser ve diyet arasındaki ilişki

Burada, diyetimizin kanser riskini nasıl azaltabileceği veya artırabileceği ve kanser tedavisi nedeniyle karşılaşabileceğiniz diyet problemleri de dahil olmak üzere kanser ve diyet arasındaki ilişkiye bir göz atacağız. Ayrıca bir beslenme uzmanından destek almanın, kanserle uğraşırken diyetinizi yönetmenize nasıl yardımcı olabileceğini tartışacağız .

Kanser belirtileri

Birinin genetik faktörlerden yaşam tarzına kadar kanser geliştirmesinin birçok farklı nedeni vardır. Vücudunuzda  olağandışı değişikliklerin farkında olmanız  anahtardır. Aşağıdaki belirtiler bir doktor tarafından ele alınmalıdır:

  • vücudunda görünen bir yumru
  • açıklanamayan kanama
  • bağırsak alışkanlıklarınızdaki değişiklikler

Bu işaretler kanserli olmayan bir şeyle de bağlantılı olabilir, ancak doktorunuzla görüşmekte yarar vardır. Kanser belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olabilecek tıbbi taramalar da vardır, örneğin kadınlar için servikal taramalar . Bu randevulara uyduğunuzdan ve doktorunuzla ilgili endişelerinizi konuştuğunuzda ilerleme olmadan kanseri durdurabilirsiniz . 

Kanser tedavisi

Size kanser teşhisi konulduysa, doktorunuz önerilen tedavi yoluyla sizinle konuşacaktır. Bu, sahip olduğunuz kanserin türüne ve şiddetine bağlı olacaktır. Birçok insan için, tümörleri çıkarmak için yapılan ameliyat ilk çağrı noktasıdır.

Yaygın olarak önerilen diğer iki tedavi, güçlü bir ilaç olan kemoterapi ve yüksek enerjili x-ışınları kullanan radyoterapidir. Kanser tedavisinin amacı, kanserin yayılmasını durdurmak ve vücuttaki kanserli hücreleri küçültmek ve uzaklaştırmaktır. 

Kanser tedavisi vücut için zor olabilir ve kendinizi iyi hissetmemenize neden olabilir. Tıbbi ekip sizi potansiyel yan etkiler konusunda bilgilendirecek ve yardımcı olabilecek tedaviler önerecektir. Bazıları için bir danışmandan destek almanız önerilir. Konuşma terapileri, kanser teşhisi ile gelen zor duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve endişelerinizi dile getirmeniz için size alan sunar. Bazı insanlar stresi azaltmaya ve kanser ve kanser tedavisinin semptomlarıyla başa çıkmaya yardımcı olmak için tamamlayıcı tedavilere yönelecektir. 

 

Kanser geliştirme riskinizi azaltma açısından, sigarayı bırakmak ve fiziksel olarak aktif olmak da dahil olmak üzere yapabileceğiniz çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri vardır . Aşağıda diyetinizin riskinizi nasıl etkileyebileceğini özellikle tartışalım.

Diyet ve kanser arasındaki bağlantı

Birçoğumuzun bildiği gibi, yediğimiz şeyin genel sağlığımız ve refahımız üzerinde büyük etkisi vardır. Araştırmalar, bazı gıdaların doğrudan kansere bağlı olduğunu göstermiştir, ancak genel diyetin bireysel gıdalardan daha önemli olduğu düşünülmektedir. 

Çeşitli ve dengeli bir diyete sahip olmak sağlığı korumanın en iyi yoludur. Kanserlilere  meyve ve sebzelerle , kepekli ekmek ve tavuk, balık veya bakliyat gibi proteinlerden yüksek bir diyetin tadını çıkarmanızı öneririz . İşlenmiş ve kırmızı eti, yüksek kalorili yiyecekleri, şekerli içecekleri ve alkolü azaltmanızı öneririz.

Fitonutrient bakımından zengin bir diyet tüketin. Bu, günlük olarak tüm renklerin sebze ve meyvelerini bilinçli olarak seçmek anlamına gelir: sarı, turuncu, kırmızı, yeşil, mor / mavi / siyah, kahverengi / beyaz / bej. Her grubun farklı bitki besleyicileri vardır, bu nedenle farklı sağlık yararları vardır (gökkuşağı diyeti!).

 

Diyetlerimiz çok farklı olabileceğinden, hangi gıdaların kanser riskini arttırdığını bilmek zordur. Farklı gıdaların kanser riski üzerindeki etkisini anlamak için çeşitli uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır. Buna ilişkin mevcut çalışmalar aşağıdakileri bulmuştur:

Lif oranı yüksek gıdalar kanser riskini azaltabilir

Lifli gıdalar yemenin bağırsak kanseri gelişme riskinizi azaltabildiğine dair kanıtlar bulunmuştur. Her gün yemek için önerilen lif miktarı 30 gramdır.

Lif, bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü daha sık tuvalete çıkmamıza yardımcı olur, yani zararlı kimyasallar bağırsaklarımızda daha az zaman harcar. Yediğimiz lif ayrıca bağırsaklarımızdaki bakterilerle karşılaştığında bütirat yapar ve bütirat bağırsaklarımızdaki hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. 

Yeterli lif yediğinizden emin olmak için meyve, sebze, bakliyat ve kepekli zengin bir diyet yiyin. Bu nedenle diyetinizde bol miktarda kahverengi pirinç, kepekli makarna, yulaf ve kepekli ekmeğin tadını çıkarın. 

İşlenmiş ve kırmızı et kanser riskini artırabilir

Kırmızı ette bulunan veya etin işlenmesi sırasında eklenen bazı kimyasalların hücrelerimize zarar verdiği ve bu nedenle kanser gelişme riskimizi artırdığı düşünülmektedir. Zarar verebilecek kimyasallar:

  • haem
  • nitratlar ve nitritler
  • heterosiklik aminler (HCA’lar) ve polisiklik aminler (PCA’lar)

İşlenmiş et örnekleri sosis, pastırma, jambon, salam, kırmızı et örnekleri sığır eti, kuzu eti ve domuz eti içerir. Tavuk ve balık gibi beyaz etler kanser riskinde artışa neden olmamıştır. Her hafta daha fazla bitki bazlı yemeklerin tadını çıkararak kırmızı et alımınızı azaltmak sağlığınız da büyük bir fark yaratabilir. 

Alkol kanser riskini artırabilir

 Nüfusa bir bütün olarak bakıldığında, alkol içenlerin kansere yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bu, içki içen herkesin kanser geliştireceği anlamına gelmez, ancak alkolü kesebilirseniz riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir . 

Kanser ve diyetle ilgili birçok efsanenin olduğunu hatırlamak önemlidir. 

Kanser yemeğinizi nasıl etkileyebilir?

Kanseriniz varsa, iştahınızı ve ne yiyebileceğinizi etkileyen semptomlar yaşayabilirsiniz. Örneğin, sindirim sisteminizde kanser varsa, bir kısmı tıkanabilir. Ağız veya boğaz kanseriniz varsa, yemek yemeyi çok zor ve acı verici bulabilirsiniz. 

Ağrı hissetmek de iştahınızı etkileyebilir. Acı hisseden birçok insan da iştah azalır, bu da kilo vermenizi ve yetersiz beslenmenizi kolaylaştırır . Yorgunluk, dehidrasyon, hastalık ve depresyon gibi zihinsel sağlık koşulları da yemek yemeyi normalde zorlaştırabilir ve yeme alışkanlıklarınızdaki değişikliklerle zayıfladığınızı fark edebilirsiniz.  

 Kanser tedavisi yemeğinizi nasıl etkileyebilir, kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavileri kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayabilir. Yaygın yan etkiler arasında iştahsızlık, duygu çöküşü veya hasta olma, sindirim sorunları , tat değişiklikleri ve ağız ülseri bulunur. 

Kanserin kendisiyle veya kanser tedavisiyle yeme zorlukları yaşıyorsanız, tıbbi danışana durumu söylemeniz önemlidir. İşleri sizin için kolaylaştırmaya yardımcı olacak diyet değişiklikleri önerebileceklerdir. Bazı insanlar için bir beslenme uzmanından destek almak yararlıdır.

Profesyonel destek bulma

Kanser hastalarıyla çalışma deneyimi olan bir beslenme uzmanı , diyetinizin mümkün olduğunca dengeli ve besleyici olmasını sağlamak için sizinle bireysel olarak çalışabilecektir. Kanserli kişiler için beslenme hakkında çok fazla bilgi var ve ne yiyeceğini bilmek bir uzmanla daha kolay olabilir. 

Bir beslenme uzmanıyla çalışmak, bu stresin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Tıbbi geçmişinizi dikkate alarak size ve durumunuza göre bir diyet planı hazırlayabileceklerdir. Bir beslenme uzmanıyla çalışmaya karar verirseniz, herhangi bir diyet değişikliği yapmadan önce doktorunuza bildirdiğinizden ve doktorunuza da danıştığınızdan emin olun.

Dyt. Nursena Ardalı

 

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın