Besin ve Beslenme Nedir

Besin ve beslenme nedir sorusuna cevap olarak besin için dünyadaki her canlıda bulunan  inorganik ve organik  kimyasal maddelerdir diyebiliriz.

Peki Beslenme nedir dersek ; sıhhatli olmak, güçlü ve zinde gelişmek, hayat sürecinde önümüze çıkan sağlık sorunlarında merdivenleri kolay çıkmak için hücrelerimizi yükseltmek ve vücudumuzun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini yani karbonhidratları, proteinleri, vitaminleri ve mineralleri yeterli ve dengeli miktarlarda almak durumudur.

Her zaman, yeterli miktar olanla her çeşitten besini almak dengeli olarak yapılması gereken bir davranıştır. Unutmayınız ki, besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında Yetersiz Beslenme oluşur.

 

Besinler İnsanların olduğu kadar, bitkilerin, hayvanların ve diğer tüm organizmalı canlıların yaşamları için de gereklidirler . Besinler , organizmalara enerji vermek için yiyecekleri parçalamaya yardımcı olur . Bir organizmanın vücudunun her sürecinde kullanılırlar. Bu süreçlerden bazıları büyüme (hücre oluşturma), onarım (yarayı iyileştirme) ve yaşamı sürdürme şeklindedir (nefes alma). 

Temel besinler

Temel besinler , insan vücudunun sentezleyemediği besinlerdir. Yiyecek veya sudan elde edilirler. Temel besinler arasında karbonhidratlar , proteinler,yağlar , vitaminler ve mineraller bulunur .

 Makro besinler :

Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar, makro besinler adı verilen bir grup temel besin öğesinin parçasıdırlar. “ Makro” büyük anlamına gelir ve bunlar insanların en büyük miktarlarda ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Makro besinler açısından zengin yiyecekler arasında ise karbonhidrat bakımından yüksek olan patatesi; protein içeriği yüksek olan fındığı; ve yağ oranı yüksek olan avokadoyu örneklendirebiliriz.

Her makro besinlerin  belirli bir enerji miktarı vardır. Bir gıdada ne kadar enerji olduğunu, ne kadar kalori içerdiğiyle biliyoruz. Yani kalori enerji birimidir. Kalorileri  yakıt gibi düşünürsek aracımızın deposundaki 1 litre benzin yakıt kullanarak 10 kilometre gidebiliyorsak ve 50 kilometrelik bir yolculuğa çıkıyorsanız, 5 litre yakıta ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Kalori de insan vücudundaki yakıttır.

Mikro besinler :

Vitaminler ve minerallerde, mikro besin adı verilen bir grup temel besin öğesinin parçasıdır . ” Mikro ” küçük anlamına gelir;  İnsanların mikro besinlere küçük miktarlarda ihtiyacı vardır. Vitaminler gibi adları olan vitamin A , vitamin C , vitamin D gibi. Vitaminler karbon elementi içerir, yani organik bileşiklerdir. Kalsiyum ve demir gibi mineraller topraktan veya çevreden gelir. Mineraller ise karbon içermez, yani inorganik bileşiklerdir.

Dinç ve Diri Olan Bir Sağlık İçin;

  • Yeterli ve Dengeli Beslenmemiz gerekir.
  • Düzenli spor ve hareketli yaşam gerekir.
  • Bırakın kullanmayı Sigara içilen ortamdan dahi uzak durmak gerekir.
  • Mutlaka Stresin S harfinde bile Uzak Durmak gerekir.
  • Sağlık Kontrollerini düzenli olarak yaptırmaya özen göstermemiz gerekir.

Unutulmaması gereken tek şey sağlığımız için olmazsa olmazın, yaşamın her döneminde Yeterli ve Dengeli Beslenmenin temel unsur olduğudur.

besin ve beslenme nedir
besin ve beslenme nedir

 

 

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın