Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?, Bursa Uzman Diyetisyen & Fitoterapist Nursena Ardalı

 

Yeterli ve Dengeli Beslenme  Nedir? sorusuna en iyi cevap olarak Sağlığın Temelidir diyebiliriz. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında Yetersiz Beslenme oluşur.
İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.
Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur. Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma Dengesiz Beslenme denir.
Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler;


Sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir.
Hareketli ve esnek bir bedene,
Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere,
Kuvvetli, gelişimi normal kaslara,
Çalışmaya istekli kişiliğe,
Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına,
Normal zihinsel gelişme,
Sık sık hasta olmayan bir yapıya sahiptir.


Yetersiz ve Dengesiz Beslenenler ise;


Hareketleri ağır ve isteksiz
Sağlıksız genel görünüşte (aşırı zayıf veya şişman)
Pürüzlü, kuru, sağlıksız cilt yapısına,
Şişman veya zayıf vücut yapısına,
Sıksık baş ağrısından şikayet eden
İştahsız, yorgun, isteksiz bir yapıya sahiptir.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme insanların vücudunu hastalıklara karşı dirençsiz yaparak zayıflatır ve hastalığın süresi  uzar. Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenme, özellikle kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve obezite gibi modern hastalıkların önlemesinin temelidir.

Sağlığın Temeli Yeterli ve Dengeli Beslenme

Dengeli beslenmenin özellikleri

Beslenmede dengeli olması gerekir, yani: çeşitli, tüm yiyecek türlerini içerir olması gerekir (yapıcı, koruyucu ve enerji).

Yeterli: Vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılamak içindir.

Dengeli , aşırı şişmanlık, damar sertliği ve diyabet gibi yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklardan veya raşitizm, kwashiorkor  gibi  beslenme yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklardan kaçınmak için vücudun ihtiyaçlarının nicelik ve nitelikte karşılanması içindir.

 Diyeti etkileyen değişkenler

Diyeti etkileyen bir dizi faktör, faktöre göre kişiden kişiye farklılık gösteren nedenler vardır.

Bunlar;

Fizyolojik durum: Hamile ve emziren kadınların fetüs sağlığı için daha yapıcı ve koruyucu gıdalara ihtiyacı olur veya bebeğin organ ve dokularının oluşumu için gerekli besin maddelerine sahip olması ve emzirme döneminde yeni doğanın büyümesini sağlamak için aşırı şekerden kaçınılmalıdır.

Yaş: Çocuk veya ergenlerin  koruyucu gıdaların yanı sıra başta hayvanlar olmak üzere protein yönünden zengin yapıcı besinlere ihtiyaç duyduklarından, günlük ihtiyaçlar çocukluk ve ergenlik döneminde artmaktadır. Yaşlılar da ise   aktivitelerinin azalması nedeniyle enerji maddelerini azaltmaları gerekmektedir.

Fiziksel (kas geliştirme veya spor) aktivitesi: Kas geliştirme veya spor aktivitelerinden kaynaklanan enerji harcaması oranı ne kadar büyükse, enerji besinine olan ihtiyaç o kadar artar.

 İklim: Soğuk iklimlerde, vücudun sıcaklığını (37 ° C) korumak için  açısından zengin gıdaların daha fazla tüketilmesini gerektirirken, sıcak iklimde, ter ile sızan suyun ve mineral tuzların  yerine koruyucu gıdaların, su ve içeceklerin artırılmasını gerekir.

Cinsiyet: Erkeğin kas yapısı kadınların kas yapısından daha güçlüdür ve bu, erkeğin enerji ihtiyacını kadınlardan daha fazla yapan şeydir.

 Sağlık durumu: Kronik hastalık durumu olan (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi) kişilerin tıbbi gözetim altında ve iyileşme döneminde özel bir diyete tabi tutunulması gerekir.

Çocuğumun Ek Vitamine İhtiyacı Var mı?

Yeni Genç  ile bir Yetişkinin beslenme ihtiyaçları:

Ergenlik dönemine giren gençlerin ihtiyaçları: Çocukluktan ergenlik dönemine geçişte  erkek çocuklardan önce kızlarda başlayan ve biten hızlı bir büyüme olur. Erkeklerin büyüme hızı, kızların büyüme oranını aşar. Bu dönemdeki protein ve enerji destekli gıda ihtiyaçları, kız çocuğunkinden daha fazla kas aktivitesini gerçekleştirdiği için erkeklerin kızlardan daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Kızlar 17 yaşında büyümeyi bırakırken erkekler 21 yaşına kadar büyümeye devam ederler. 

Yetişkin kişilerin ihtiyaçları: Bir yetişkinin ihtiyaçları, yaptığı faaliyetlere göre farklılık gösterir. Bir ergenin aksine, daha az miktarda proteaza ihtiyaç duyarlar, çünkü büyümeleri durmuştur, bu nedenle vücut sağlığı için bakıma (rejenerasyon ve restorasyona) ihtiyaçları vardır. Miktar ve kalite açısından vücudun ihtiyaçlarını karşılayan dengeli beslenmeleri, beslenmeyi etkileyen faktörlere uygunluk  göstererek, çok çeşitli öğünleri aşırıya kaçmadan  tüketmeye dikkat etmeleri zorunludur. 

Bilimsel Olarak Kahvenin Sağlığa Faydaları

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

 

#diyetisyenmerkezi #bursadiyetisyeni

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?, Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?, Bursa Uzman Diyetisyen & Fitoterapist Nursena Ardalı

Bir cevap yazın