DİYETİSYEN KİMDİR DİYETİSYENİN NİTELİKLERİ NELERDİR ?

Diyetisyen kimdir ve diyetisyenin nitelikleri nelerdir dersek; Hayatın sağlıklı yaşam kısmının sürdürülebilmesi için sağlığının belirli hedeflere ulaşmasını düşünen insanların ihtiyaçlarına göre beslenme programı oluşturan; kliniklerde, online diyetisyen kliniklerinde ,hastanelerde ve sağlıkla ilgili diğer kurumlarda görev alan sağlık bilimi uzmanlarına diyetisyen denilmektedir. 

DİYETİSYENİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Güncel olan beslenme programlarını takip ederek yaşlı, genç, anne, bebek gibi her sosyal müşteri grubuna diyabetik bilgiler vermek.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları konusunda çözüm odaklı bilgiler vermek.

Danışan müşterilerin ya da hastaların sağlık ihtiyaçlarını analiz ederek beslenme programı oluşturmak.

Spor konusunda deneyimli kişilere performanslarını nasıl artırabileceklerinin bilgilerini vermek.

Diğer sağlıkçılarla birlikte işbirliği yaparak hastaların beslenme şekillerini düzenlemek.

Hastaların beslenme sorunlarını takip ederek, raporlar hazırlamak.

PEKİ NASIL DİYETİSYEN OLUNUR?

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun beslenme ve diyetetik bölümünde 4 yıl eğitim, öğretim görmüş kişiler lisans mezuniyetlerini tamamladıktan sonra diyetisyenlik yani beslenme uzmanı ünvanını kazanırlar. Diyetisyen hizmetleri meslek grubu olarak ”Sağlık ile ilgili diğer profesyonel meslek mensuplarına” dahildirler.

DİYETİSYENLERİN MESLEK ÖZELLİKLERİ

İletişim becerileri çok yüksek olmalıdır. Sabırlı olmalıdırlar, çünkü iyi bir diyetisyen hastası ile empati kurabilmelidir. Dikkatli olarak davranmalıdır ki en küçük ayrıntıyı dahi kaçırmamalıdır. İnsanlara yardım etmeyi sevmeli, hoşgörü bilinci yüksek olmalıdır. Toplumu ve bireyleri sağlıklı beslenme konusunda eğitebilecek kapasitede olmalıdır.

DİYETİSYENLERİN ÇALIŞMA ALANLARI

Özel hastanelerde, Özel klinik veya özel polikliniklerde Devlet hastanelerinde, Büyük şirketlerde, Spor kulüplerinde, Huzur evleri ve yaşlı bakım evlerinde, Büyük çaplı yemek şirketlerinde, Spor salonları ve fitness salonlarında, Devlete ait eğitim kurumları ve çocuk esirgeme kurumları Diyetisyenlerin çalışma alanlarındandır.

Diyetisyen kimdir ve diyetisyenin nitelikleri nelerdir
Diyetisyen kimdir ve diyetisyenin nitelikleri nelerdir

DİYETİSYENLER KAÇA AYRILIR GÖREV TANIMLARI NELERDİR?

HALK SAĞLIĞI DİYETİSYENLERİ ; Halkın içinde bulunan sosyal tesislerde görev alarak halkın sağlıklı beslenmesi için önerilerde bulunarak sağlıklı yaşam koşullarını sağlamaya çalışan diyetisyenler topluluklarıdır.

TEDAVİ DİYETİSYENLERİ ; Kliniklerde, özel kliniklerde, online diyetisyen hizmetleri veren internet sitelerinde hastaların durumlarına göre özel beslenme programları hazırlayarak yemeklerin hastaya verilmesini programlayarak hastaların evlerinde nasıl beslenecekleri konusunda tedavi sürecini yürüten diyetisyenlerdir.

YÖNETİCİ DİYETİSYENLERİ ; Kamu kuruluşlarını kendilerine çalışma alanı olarak seçmiş olan bu kamu kuruluşlarının beslenmeleri ve kuruluşta yaşayan, hayatını sürdürmekte olan kişilerin sağlıklı olarak beslenmelerini kendilerine konu edinip bunları düzenlemekle görevli beslenme uzmanı diyetisyenlerdir.

ONLİNE DİYETİSYEN HİZMETLERİ

Günümüz internet ve teknoloji çağında online diyetisyen hizmetleri hızla gelişmektedir. Eğer bir sebeple  aradığınız diyetisyeni aradığınız şehirde bulamayabilir, Dünya çapında sosyal çevreden duymuş olduğunuz diyetisyene ulaşmak isteyebilirsiniz. Bazen bir diyetisyene gitmek sizi   maddi bazen de manevi olarak zorlayabilir.  Bu durumda bursa diyetisyeni  sizinle birlikte. Elinizin altında sürekli tedavi görebileceğiniz, sorular sorabileceğiniz ailenizin içinden bir diyetisyen olarak sizi yönlendirip sağlıklı beslenmeniz konusunda programlamalar yaparak sağlığınıza kavuşmanız konusunda her daim telefonla irtibatta olacaktır.

Sağlığınız sadece kliniklerle, hastanelerle sınırlı kalmasın online diyetisyen hizmetleri sizinle

https://www.diyetisyenmerkezi.com/

 

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın