Sürekli değiştiği için en son beslenme haberlerini takip edemeyeceğinizi düşünüyorsanız unutmayın biz varız? Beslenme ve diyet hakkında bilinenlerin zaman ile gelişmekte olduğu doğru olsa da, en son araştırma ve tavsiyeleri gözden geçirmenize yardımcı olabilecek bazı beslenme temellerimiz de her zaman vardır. Biz sizin yerinize hem en son hem en güncel hem de en çok uygula bilinir programı bulup kişiye özel size sunuyoruz.

Beslenmenin temelleri, sağlığınızı destekleyen çeşitli sağlıklı yiyecekler yemektir.

Beslenme temellerinin ötesine geçmek mi istiyorsunuz? Sağlık durumunuzu, yaşam tarzınızı ve yiyecek tercihlerinizi dikkate alan kişiselleştirilmiş diyet tavsiyesi için bir diyetisyenle konuşun veya en iyisi bizden bir randevu talep edin.

Sağlıklı diyetlerle beslenme temelleri

Sağlıklı bir diyet uygulamak istiyor ama nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Dergilerde ve yemek kitaplarında sağlıklı beslenme düzenini düşünürken, uygulamalarınız da aşağıdakileri aradığınızdan emin olun:

  • Sağlıklı diyetler başlıca besin gruplarından çeşitli yiyecekleri içerir: Bunlar meyveler; sebzeler; kepekli tahıllar; fasulye v.b diğer baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlu gıdalar da dahil olmak üzere az yağlı süt ürünleri ve yağsız proteinler; ve de elbetteki sağlıklı yağlarlardır.
  • Her gruptan ne kadar yiyecek seçileceğine dair yönergeler mutlaka uyun
  • Özel ürünler veya gurme ürünlerden ziyade yerel olan bölgenizdeki marketinizde bulabileceğiniz yiyecekleri tercih edin.
  • Zevklerinize, yaşam tarzınıza ve bütçenize uygun ürünler seçin.

Ayrıca sağlık riskleriniz varsa eğer bunun hakkında doktorunuzla konuşun. Örneğin, yüksek tansiyonunuz varsa doktorunuz diyetinizdeki tuzu azaltmanızı tavsiye edebilir. Bu durum dan diyetisyeninizi mutlaka haberdar edin.

Sağlıklı yemek pişirme

İyi yemek tadı damağında kalan yemektir, hayatın en büyük zevklerinden biridir.  Çoğu kişiler için yemekler aile hayatının ve kutlamaların merkezinde yer alır. Bu sebeple ailenizi kalp hastalıklarından ve diğer sağlık sorunlarından korumaya yardımcı olacak doyurucu ve sağlıklı yemekler yapmak ister misiniz?

Tabii ki yapmayı istersin. Bu yüzden kalori miktarı yüksek, kötü yağ ile yapılmış ve çok tuzlu olan kolaylıklardan ve yüksek işlenmiş gıdalardan olanca hızıyla uzaklaşın.

Fırınlama, ızgara ve soteleme gibi sağlıklı pişirme tekniklerini deneyin. Önemli gıda pişirme güvenliği ipuçlarını, sağlıklı tarif değişikliklerini ve daha fazlasını öğrenin. Ve sonra, yeni sağlıklı yemek pişirme becerilerinizle ailenizin sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olduğunuzu bilmenin tadını çıkarın.

Beslenme temelleri stratejileriniz taze ve işlenmemiş gıdalara odaklanmalıdır. Meyve ve sebzeleri, tam tahılları ve az yağlı süt ürünlerine büyük yer verin. Atıştırmalık yiyecekler ve şekerlemelerle midenizi oyalamayın. 

Besin takviyeleri

Besin takviyeleri, sağlıklı bir diyetin yerini almaz, ancak onu tamamlar. Genel olarak sağlıklıysanız ve çok çeşitli yiyecekler yiyorsanız, muhtemelen besin takviyesine hiç ihtiyacınız yoktur.

Bununla birlikte, belirli durumlarda, takviye edilmiş yiyecekler ve diyet takviyeleri, bir veya daha fazla besin sağlamada faydalı olabilir. Örneğin, hamile olan veya hamile kalmayı uman kadınların folik asit içeren doğum öncesi vitaminleri almalarını tavsiye edebilirim.

Yeterince sağlıklı yiyecekler yemiyorsanız veya sağlıklı çeşitli yiyecekler tüketmiyorsanız, özellikle de altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa, işte o zaman bir besin takviyesi almanız yararlı olabilir.

Besin takviyelerinin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşun. Düşündüğünüz besin takviyelerinin olası yan etkilerini ve aldığınız ilaçlarla etkileşimleri olup olmadığını sorduğunuzdan yan etkileri ile boğuşmamak için emin olun.

beslenme temelleri
beslenme temelleri

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın