migren ağrısı

Şuan tüm dünyada bir corona virüsü endişesi almış başını gidiyor. Çin ülkesinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan bu yeni tip coronavirüs, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu  ve Orta Doğu Solunum Yetmezliği Sendromu ile aynı türten olmakla,  bu virüsün kaynağında yarasalar bulunuyor. Ancak bu virüsün yarasalardan insana geçebilmesi için arada bir hayvanın daha olması lazım. Yani direk yarasalardan değil yarasanın bir başka hayvana bulaştırdığı bu virüsü biz bulaşan hayvandan almaktayız.Böylece bu hastalık bulaşan kişi öksürerek, hapşırarak  havadan diğer insanlara virüsü yayar.

Peki corona virüsü neden bu kadar tüm dünyada endişe yarattı diye sorarsanız, yeni bir tür olduğu ve anlaşılmaya çalışıldığından insanlar üzerine etkisi tam bilinemediği için, bilinmezlik korkusu demek gerekiyor .Genellikle solunum yolu hastalığına neden olan bir koronavirüs, bu tür solunumla bulaşan hastalıkların örneğin grip salgını  varmış gibi davranılarak ilk önlemi almak gerekiyor.

Aslında şuanda tüm Dünya ile birlikte Avrupa’da ki en büyük salgın bana sorarsanız obezlik. Şunu da ekliyeyim Avrupa’da obezlik konusunda Türkiye 1. sırada yer almakta.

Obezite rahatsızlık mı yoksa Hastalık mıdır ve Obezite Salgınmı dır yoksa sorun mudur?

Obezite Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlar.

Obezite bir hastalık mıdır? ;

Sağlığı olumsuz etkileyen karmaşık ve pek çok değişkene bağlı bir hastalık olarak kabul edilen obezite, günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci faktörüdür.

Obezite sorun mudur ?

Kalp hastalığı gibi kronik, bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme sıklığı, küresel ölçekte endişe verici bir oranda artmaktadır. Aşırı kilo ve obezitenin bir salgın gibi artması diyabet ve obezite ile ilişkili diğer hastalıklarda da artışa neden olmuştur. Dünya da Her yıl yaklaşık 18 milyon kişi, diyabet ve obezitenin başlıca olasılığını artıran faktörler olduğu kalp hastalığından ölmektedir. Son tahmini verilere görede Dünya çapında, 312 milyonu obez olmak üzere milyardan fazla yetişkin fazla kiloludur. Aşırı kilolu veya obez olan çocuk sayısı da artmaktadır .Obezite ve ilişkili hastalıklar, dünya çapında bir salgın halini aldı ve biran önce ele alınması gereken sorun oluştu.

Obezite tüm dünya da olduğu kadar ülkemiz için de çok büyük bir sağlık sorunudur. Obeziteyle mücadele eden ne yazık ki az sayıda merkez bulunmakdadır. Ve her nedense , sağlıkçıların çoğu obeziteyi bir hastalık gibi görmek istememektedir. Doktorlardan bazıları obeziteli kişilerin isterlerse zayıflayabileceklerine inanır ve obez olmalarını kendilerinin iradesiz oluşlarına bağlarlar. Oysa obezitenin oluşum ve nedenleri son derece karmaşıktır. Diyetisyen eşliğindeki kontrol ve kişisel irade dışında pek çok faktörler vardır. Bunun farkında olunması, yargılayıcı tutum takınmadan, obez rahatsızlığı veya hastalığı olanların motivasyonlarının iyi değerlendirilmesi ve her hastayı kişisel olarak ve uygun biçimde değerlendirilmesi gereklidir.

Obezite Salgın mıdır ?

Ülkemizde de hayat tarzı hızla değişim göstermekte bunun sonucunda da obezite, sağlığımızı önemli ölçüde tehdit eden ve sıklığı giderek artan bir salgın hali almaktadır.

Obezitenin salgın gösterir gibi artışındaki başlıca nedenler nelerdir?

Kısa mesafelere bile ulaşımın araçla yapılması,parti veya kadınlar günü adı altında yemekli ve bol aparetifli eğlencelerin çoğalması , gelişen teknoloji ile bedensel işlerdeki güç kullanımına bağlı kalori yakımının azalması, hayat döngüsündeki kolaylaşmaya bağlı olarak fiziksel aktivitenin azalması ve sağlıklı beslenme düzeninin hızla değişmesi sonucunda kalori alımınınki sağlıksız artıştır.

Fast-food dediğimiz ayak üstü yerlerde acele ile yenen sağlıksız besinler, yine sağlıksız rafine karbonhidratlar bakımından zengin, bitkisel liflerden yoksun, yüksek yağ içeren, kalorisi yüksek beslenme tarzları da obeziteye yol açan en önemli yanlış beslenme faktörlerinden birisidir. Ayrıca boş zamanların doldurulmasında yer alan sporun yerini ileri teknolojik cihazların (akıllı cep telefonları, televizyon, bilgisayar, tablet, ev sineması vb) kullamınına bırakması obezitenin de artmasına önemli ölçüde katkısı olmuştur.

Obezite Rahatsızlık mıdır?

Yeme durumu ile ilgili konuşacak olursak aşırı kiloluluk, yani şişmanlık, yani obezite, yemeklerden ve içeceklerden alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması ve fazla kalorinin vücutta yağ olarak depolanması ile ortaya çıkan, yaşam kalitemizi ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olarak kabul edilmelidir.

Sağlıklı bir ömür sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması şarttır. Ancak unutulmaması gereken tüm gıdalarımız olan Protein, Yağ, Karbonhidrat, Mineral ve Vitaminlerden ihtiyacımız kadar olanı almalıyız ve atlamadan hepsinden uygun miktarlarda yemeliyiz. Fizyolejimiz gereği bunlardan farklı miktarlarda da olsa hepsine ihtiyaç duyarız unutmayınız.

Ülkemizde obezite hızla artmaktadır. Hatta Türkiye, Avrupa’da yetişkin obezitesinin en sık görüldüğü ülke olmuştur. Ülkemizde yapılan obezite çalışmalarında Erzurum obezitenin en düşük, Adana ise %43,5 ile obezitenin en yoğun olduğu il olarak verilere girmiştir. Bursa, İstanbul, Samsun, Malatya, Ankara ve Konya’da ise obezite sıklığının %35’in üzerinde olduğu ve 12 yıl önceki ilk çalışmaya göre ciddi artış göstertiği anlaşılmıştır.

Obezliğin daha kilolu iken aşırı kiloya ulaşmadan önlenmesi ve bunun için yetkililerce müdahale programlarının geliştirilerek bunların acilen uygulamaya konulması önem arzetmektedir.

Obezitenin teşhis ve tedavisinde de hasta ile hekimin, diyetisyen ile danışanın iş birliği çok önemlidir. Tedavide amaç sadece kilo vermek değil, verilen kiloyu korumak, kilo artışına neden olan etkenlerden uzaklaşmak ve yaşam biçimini kalıcı olarak değiştirmek olmalıdır.

Diyetisyen merkezi olarak açılan ofisimizde de obezite ve kilo fazlalığının en pratik değerlendirme ölçütleri olan beden kitle indeksi ücretsiz olarak ölçümlenmekte ve obezmiyim, fazla kilolu muyum veya normal ölçütlerdemiyim diye soran halkımızdan hiç bir ücret alınmadan diyetisyen görüşmeleri geçekleştirilmekte ve durumları değerlendirilmekdedir. Beden kitle indekslerini merak eden,sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü konusunu danışmak ve yardım almak isteyen halkımızı buradan www.diyetisyenmerkezi.com randevuya bekleriz.

Diyetisyen Nursena ARDALI

Lütfen takip edin ve bizi beğenin

Bir cevap yazın