Sağlığın Temeli Yeterli ve Dengeli Beslenme

Sağlığın Temeli Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?


Sağlığın Temeli Yeterli ve Dengeli Beslenme olarak bilinir.  Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.


Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında Yetersiz Beslenme oluşur.
İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır. İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.
Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur .Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma Dengesiz Beslenme denir.

Dengesiz Beslenme


Dengesiz beslenme yetersizliğinin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır. Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler Sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir. Hareketli ve esnek bir bedene, Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere, Kuvvetli, gelişimi normal kaslara, Çalışmaya istekli kişiliğe, Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına, Normal zihinsel gelişme, Sık sık hasta olmayan bir yapıya sahiptir.


Yetersiz ve Dengesiz Beslenenler ise;


Hareketleri ağır ve isteksiz Sağlıksız genel görünüşte (aşırı zayıf veya şişman)Pürüzlü, kuru, sağlıksız cilt yapısına, Şişman veya zayıf vücut yapısına ,Sıksık baş ağrısından şikayet eden İştahsız, yorgun, isteksiz bir yapıya sahiptir.

Sağlığın Temeli Yeterli ve Dengeli Beslenme
Sağlığın Temeli Yeterli ve Dengeli Beslenme

Kilo Problemi

Diyet yapmak, diyete başlamak oldukça zor. Hem güçlü bir irade, hem de kararlılık ve sabır istiyor. Hal böyleyken pazartesi başlayıp salı günü biten diyetler mi dersiniz, yapıyorum ama kilo veremiyorum şeklinde cümleler mi dersiniz bahaneler uzuyor da gidiyor. Üstelik bir çok diyet çeşidi de ortaya çıkmışken hangisini yapsam, neye başlasam derken vakit geçip gidiyor ve kilo problemi de devam ediyor.
Hadi kalkın ve doğrulun siz de hikayenizi gelip anlatırsanız size uygun diyet programınızı fırsat ücretlendirme ile hazırlarız. Dyt.Nursena Ardalı Nilüfer Bursa Diyetisyen merkezi Sağlıklı Günler Diler.
https://www.instagram.com/dyt.nursenaardali/

mutlu diyet

Mutsuz olmayı göze alıp sevdiğin her şeyi elinin tersiyle ittiğin kendi kendine yaptığın kulaktan dolma sana uymayan diyetinde, tartıya çıktığın zaman nankörlüğün kralını görürsün. Hadi kalkın ve doğrulun siz de hikayenizi gelip anlatırsanız size uygun diyet programınızı fırsat ucretlendirme ile hazırlarız.

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

Diyetisyenmerkezi Sağlıklı Günler Diler.

www.instagram.com/dyt.nursenaardali

www.facebook.com/dyt.nursenaardali

 

# diyetisyenmerkezi #bursadiyetisyeni

 

Lütfen takip edin ve bizi beğenin
Pin Share

Bir yanıt yazın